24.6.2021 | Svátek má Jan


SPOLEČNOST: Téma „radar“ mimo Brdy

28.9.2007

K mému překvapení i radosti se i v nejmenším městě Pardubického kraje, Brandýse nad Orlicí, utvářejí názory politického charakteru k různým věcem, které by někteří označili za nepodstatné, protože se nedotýkají přímo tohoto města. Jsem velmi rád, že národní a mezinárodní záležitosti hýbají míněním i v tak malém městě, a nepochybně tomu je podobně v celé republice, ať už jsou jejich úsudky jakéhokoliv směru, charakteru atd.

Když dovolíte, ocituji nápis ze zdi podjezdu pod železniční tratí v Brandýse nad Orlicí, snad mi odpustíte u této citace lidovost výrazů: „Místo ruskejch filcek, americkej svrab“. I to je vyjádření politického postoje. Nebyl bych sice tak radikální v odmítnutí radarové základny, poněvadž pochybuji, že v Brandýse nad Orlicí mají dostatek informací pro utváření definitivních stanovisek. Poněvadž je informovanost o radaru záležitostí pana Klvani, který však soustředí síly na oblast Brd a na média, což je v pořádku, mohou suplovat roli zprostředkovatele informací místní sdružení/organizace třeba tím, že pozvou fundovanou osobou k diskusi s občany na toto téma. Věřím, že se najde řada občanů s různým přesvědčením, kteří uvítají tuto diskusi jako zdroj dalších informací, které buď potvrdí, nebo vyvrátí jejich současný náhled. Klidná a seriózní diskuse je zde vždy na místě.

Mě nepřísluší hovořit o vojenské problematice, poněvadž to není můj obor. Zajímá mne ta politická stránka věci. Autor onoho nápisu v podjezdu možná nevědomky vystihl ono rozhraní, které je podstatné. Současné Rusko pod taktovkou mimořádně schopného prezidenta Vladimíra Putina nabírá opět dech a bylo by chybou se domnívat, že nebude chtít obnovit i někdejší sféru vlivu. My se dnes kloníme na stranu euroatlantické spolupráce, kde figurují i Spojené státy americké. Připomeňme mladším čtenářům, že v období železné opony tehdejší Československo spadalo do ruské (přesněji sovětské) sféry vlivu. Nyní se tváříme, že jsme v podstatě bezpečně součást západní Evropy i všech západních struktur, ale kauzou „Radar“ dáváme najevo, že i když jsme několik let členy EU a NATO, ruského zájmu jsme se nezbavili. To je trochu nepříjemné zjištění, do jisté míry varovné. Proč? Odpověď můžeme najít v řadě textech s tématikou mezinárodních vztahů, v tisku i historii. Je pravdou, že nás od Ruska, nepočítám-li Kaliningradskou oblast, nyní oddělují vždy dvě země (Slovensko, Ukrajina nebo Polsko, Bělorusko), v současnosti to však nemusí téměř nic znamenat. Je varovné, že Rusko chce opět hrát roli světové mocnosti. Neupírám Ruské federaci její výsadní postavení z ekonomického hlediska. Avšak zasahování do věcí suverénního státu, kam záležitost obrany patří, je nepřípustné a z našeho pohledu značně nebezpečné, protože pokud je dovolíme, odsuzujeme se do role loutek. Pochopil bych ostrou reakci Rusů na umístění raket jako v případě raketové základny v Polsku, ale proč se bojí radarové základny, to nechápu. Rusko vyhrožuje nám i Polsku raketami. Je snad něco, co nám ruská strana tají? Bojí, že by radar něco objevil? Co těmito kroky sleduje? Otázek je celá řada a odpovědí se od ruské strany nedočkáte. Proč?

Zde bych zdůraznil, že česká média málo vysvětlují problematiku z pohledu mezinárodních vztahů. Vždyť máme dost odborníků na mezinárodní vztahy a ti by nesporně dokázali předestřít problém médiím a celé společnosti v kontextu i z různých úhlů pohledu.

Není od věci také vzít na vědomí, že Rusko už dávno není zemí, kterou bylo v době komunismu. V Rusku stojí v popředí demokraticky se tvářící, nacionalisticky orientované politické strany, komunisté jsou již dlouho v opozici. Strany podporující současného prezidenta Putina jsou samozřejmě silně „proruské“. Není asi náhodou, že ruská vláda toleruje existenci hnutí jako je „Naši“, které živí ruský nacionalismus a jehož jediným cílem je absolutní věrnost a oddanost Vladimírovi Putinovi, Rusku a ruskému národu. O táborech této organizace jsme mohli číst např. v Lidových novinách spolu s popisem praktik, které by v naší společnosti byly považovány za - přinejmenším - nepřípustné. Přirovnávat oponenty prezidenta Putina k fašistům nebo je zobrazovat jako prostitutky, nemá s politickou seriózností nic společného. Je ale pravda, že mladí Rusové na rétoriku hnutí slyší, kult osobnosti prezidenta Putina kvete a nacionální vyhraněnost je evidentní. Rusové byli vždy přesvědčeni o své jedinečnosti, kdo nám zaručí, že neobrátí svou pozornost opět na nás. Vždyť negativní zkušenosti s Rusy má celá řada národů – Litevci, Lotyši, Estonci, Ukrajinci, Poláci, ale i Maďaři nebo Gruzíni, ti se s nimi potýkají dodnes.

Buďme opatrní při hodnocení, zda radaru říci ano či ne. Nejde o válku, ta snad v tomto století na našem kontinentu nevypukne, i když člověk nikdy neví, jde spíš o naše postavení na mezinárodním poli a o roli, kterou chceme hrát. Jde tedy o to, zda budeme jen loutkou nebo ukážeme Američanům i Rusům, že si s námi nemohou dělat, co chtějí. U Američanů si můžeme diktovat podmínky, odmítnutím radaru ale přiznáme, že Rusové mají stále rozhodující slovo v naší zahraniční politice. Je na nás, kam se přikloníme. (Zatím)

Brandýs nad Orlicí 26. září 2007

(Autor je studentem politologie na Universitě Hradec Králové, sociologie na Masarykově universitě Brno a předsedou MS ODS Brandýs nad Orlicí.)Postarejte se o svou fyzičku i během léta. Soutěžte s pečivem Fit den o hodinky GARMIN
Postarejte se o svou fyzičku i během léta. Soutěžte s pečivem Fit den o hodinky GARMIN

Načerpejte energii díky chlebům Penam Fit den, které jsou určené pro každého, kdo chce být fit. Díky vysokému obsahu vlákniny vás zasytí na delší...


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.