20.9.2019 | Svátek má Oleg


SPOLEČNOST: Tak se to odpůrcům očkování povedlo

2.9.2019

Naivnější člověk by si myslel, že svět se pomalu a jistě zlepšuje a s ním i úroveň veřejného zdraví a potlačování výskytu nebezpečných nemocí. Avšak chyba lávky.

Světová zdravotnická organizace (WHO) zrušila Česku, ale i několika dalším rozvinutým státům (včetně Británie) status zemí, v nichž byly „vyhubeny“ spalničky.

Píšeme rok 2019 a spalničky jsou po padesáti letech očkování zpět, neuvěřitelné. Jelikož nejsem politik, tak mohu bez falešných vytáček označit dva hlavní viníky. Je jím zvýšená migrace a klesající proočkovanost populace. Zatímco s prvním jevem, pokud nechceme obehnat naši malou krásnou zemi ostnatým drátem, toho moc nenaděláme, tak s tím druhým musíme rozumně bojovat.

Proočkovanost v Česku je podle dat ministerstva zdravotnictví pod 90 procent populačního ročníku, v (progresivním) hlavním městě Praze dokonce ještě nižší. Dodejme důrazným hlasem, že v referenční skupině spalničkami nemocných dětí byla absolutní většina těch neočkovaných. To se nerado slyší, zejména mezi moderními biomatkami a biootci.

Co stojí za nižší mírou proočkovanosti? Zejména nesmyslná dlouholetá kampaň antivakcinačních skupin, která nese své ovoce.

Pakliže společnost je dlouhodobě masírovaná informacemi a hoaxy o škodlivosti očkování, tak se nemožno divit, že se nám vrátily spalničky a další nemoci. Již to slyším – kamarádka z Prahy psala, že očkování škodí, farmaceutickým lobby jde jen o prachy, očkování je k ničemu, jen škodí… Lidé, kteří nenechávají očkovat své děti, de facto parazitují na kolektivní imunitě, tedy na tom, že ostatní očkováni jsou. Pokud je očkováno 95 procent dětí, tak těch zbývajících 5 procent jsou černými pasažéry systému, ostatně to kdysi konstatoval i Ústavní soud.

Takže pokud nějaký rodič tvrdí: Vidíte, naše Adélka není očkovaná a spalničky nechytla…, tak může poděkovat ostatním rodičům, že tomu tak jest zejména díky jejich odpovědnému přístupu. A ne se nad ně moralisticky povyšovat, že nemají rádi své ratolesti, když je nechávají řádně a včas očkovat.

Právo, 31.8.2019

Autor je právník a publicista

SuKolman.cz
 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.