6.2.2023 | Svátek má Vanda


SPOLEČNOST: Svoboda stokrát jinak

24.6.2015

(dopis strýci do zámoří)

Milý Radovane,

někde jsem zaslechl, že se chceš konečně vrátit na rodnou hroudu. To Ti schvaluji, budeš se tu mít dobře, je tady svoboda a zdrávo, i vydělat se dá. Nevykoupeš se už sice v moři, ale EU suchozemce kompenzuje prý dotacemi, stejně jako vysazování sladkovodních lachtanů, na něž jsi uvykl, psali, že v Bečvě už máme dva, Sašu a Toma.

Taky se u nás uzdravíš, proto doutníky nech za mořem. Vem si vzor z komisaře Kriminálky Anděl, co se stal nedávno maršálem našich čtrnácti tanků a leasingových stíhaček. Tuhle říkal, že jako kuřák miluje Itálii, páč se tam jezdí odnaučit kouřit. Možná si nakloníme štědré evropské umravňovatele, kteří nám zapověděli už marmeládu a pomazánkové máslo, a zakážeme navíc požívání sladkostí a chlastu na veřejnosti, včetně ježdění auťákem. Čímž pádem se otevřeme turistické expanzi ne z Asie a Afriky, ale Dánů, fotbalových hooligans a hazardérů za volantem, kteří se k nám budou hrnout odnaučovat ujíždění na kremrolích, před policajty a deliriem tremens.

Neboj, nedočkáš se ode mne obhajoby zakouřených putyk, kde se kupodivu neuvažuje o zákazu čepování piva, ač mně hluční opilci lezou na nervy stejně jako já cigaretou proevropským Ochráncům Norem, Zdraví a Označení Původu. Takový postoj je dnes sebevražedný. I brněnská vyhlášená pivnice Bláhovka, kde loni zavedli demokratické pravidlo, že se tu kouřilo čtyři dny v týdnu a tři dny ne (nebo naopak), už ustoupila povykům rozhořčených matek, které mají přece právo i ve čtvrtek sem přijít večer s ratolestmi na utopence nebo pro tvarůžkový chleba.

Takže si trochu sociálního inženýrství, Radovane, zažiješ, na druhé straně o jiné přijdeš. Asi proto, že v Bruselu neumí hrát hokej. Ty už jsi ale asi beztak zapomněl, co to je, takže neoceníš zrušení povinného startu pěti mladíků v každém ligovém mužstvu, které mělo v podobně absurdním duchu jako italská láska mjr. Tomečka befelem vychovat mladé talenty. Mám sice dojem, že většina šikovných mladých hokejistů beztak utekla k vám do zámoří a o místo v sestavě tak přicházeli ti, co se do ní poctivě prodrali přirozeným růstem; ale je fakt, že hokeji rozumím maximálně jako divák. I ten by však měl mít nějaká práva, nejmíň jako nekuřáci, zvlášť když taťka se synem dá za permanentku skoro měsíční plat. A chce za to vidět to nejlepší, co je v zemi s hokejkou k mání. Aj milovník opery by asi skuhral, pokud by Svaz kultury přijal nařízení, že každý soubor musí mít ve svém středu pět pěvců do 23 let, aby bylo z koho vychovat novou Evu Urbanovou.

Beztak se neví, kdo by teď talenty v nároďáku trénoval, když o jeho kouči píší jako o korupčníkovi. Žádal údajně prachy po rodičích, aby jejich malé Jágry pustil na led. To už Tě, Radovane, určitě zaujalo víc, o podplácení něco víš. K trestnosti však zákon vyžaduje žádat prachy v souvislosti s obstaráním věci obecného zájmu. A nejsem si úplně jist, jestli je třeba u nás v Brně moc velký zájem, aby ve Slavii hráli ti nejlepší. Možná aféra neskončí ani ve stíhání za neodvedenou darovací daň jako monstrózní akce několika set policajtů z před dvěma lety, o které byl náš panovník vrchním návladním ubezpečen, že ji skončí v řádu týdnů… Čekal jsem, kolik ozbrojenců protimafiánského útvaru si přijde pro trenéra nároďáku po vyhraném čtvrtfinále MS do vyprodané pražské Arény, ale neviděl jsem v kuklách nikoho.

Premiérova pravá ruka to měla horší, byť mraky gigabajtů odposlechů vlády, které se ještě dlouho mohou někomu hodit, a její pád vyústily zatím v jeden trestní příkaz a zprošťující rozsudek za šmírování premiérovy manželky. Když už řeči o rozvracení republiky a sabotáži vyvanuly do ztracena, tak se aspoň, Radovane, kdekým přetřásá drzost až protiústavnost mé kolegyně, která si dovolila rozsudek ústně nezdůvodnit. Mne nějak rozhořčení nad tím minulo. Civilní rozsudky, jež si přijde vyslechnout cca 10% účastníků, se taky moc ústně v jednací síni neodůvodňují a nikdo nežehrá. V jednačce je vysvětlení verdiktu zajímavé hlavně pro novináře, účastníci ho dostanou domů. Pobavilo mne jen v té věci rozhořčení návladního, přestože jeho úřad tuhle poslal bez odůvodnění (se stejným poukazem na utajenost informací jako má pražská kolegyně) dokonce obžalobu. Jejíž zdůvodnění je zajímavé právě při jejím podání s ohledem na přípravu obhajoby v procesu. Na rozdíl od rozsudku, jehož význam nastává až po doručení stranám, kde bude samo sebou v plném znění. Já bych si asi pár vět pro diváky v soudní síni neodpustil, minimálně pro vysvětlení veřejným kritikům, proč soud pouštěl odposlechy s praním špinavého prádla rodiny předsedy vlády. Pokud strany žádají provádění důkazů v podobě přehrání odposlechů, soudce nemá právo je selektovat podle jejich obsahu. Otázka, proč se vůbec prováděly a k čemu byly dobré, je na někoho jiného. Ale nechápu podiv nad tím, jak prý je možné, že soudkyně zprostila někoho, koho se nejdřív pokusila potrestat trestním příkazem. Což je úplně běžná věc. Příkaz se vydává na základě obsahu spisu, který z logiky věci, neb tvořen žalující stranou, nasazuje obviněnému psí hlavu. Pokud se vede půl roku u soudu dokazování i ve spise dosud neexistujícími výpověďmi a posudky, není nic nezvyklého na osvobození. Víc by mne asi překvapilo, pokud by kolegyně vyhověla návrhu návladního na uložení více než tříletého vězení ve věci, na počátku opálkované v trestním příkaze podmínkou.

Takže, Radovane, vítej brzy doma. Než na Tebe přijde řada, musí se vyřešit lobbing, korupce a špehování těch, co tu žijí už dávno, a týdny k tomu stačit nebudou. Přeji sice svému panovníkovi pevné zdraví, ale skoro mám dojem, že ani on se toho nedočká.

Navíc se můžeš na současné poměry dobře připravit. Máme tu jeden takový vtipný zákon o svobodném přístupu k informacím, na základě kterého si můžeš za pár pětek vyžádat kvůli orientaci a přípravě na nový život jakýkoli rozsudek, ať se Tě týká nebo ne. Nemohu si stěžovat na to, že takový šumperský soud by asi prasknul ve švech, až někoho napadne si nechat poslat všechna jeho rozhodnutí od doby čarodějnických procesů. Kvůli tomu, abychom pilně pracovali a ctili zákony tu přece jsme! Pes je zakopaný jinde. Na jedné straně tajíme kde co (viz výše), a přitom necháváme nahlížet do soukromí jiných každého, kdo se tváří vznešeně jako občanský aktivista. Moc nespoléhej na to, že rozsudky jsou anonymizované a nikoho v nich nenajdeš. Představ si, Radovane, okresní město o 20 000 obyvatelích. Vyžádej si a ulož elektronicky všechna rozhodnutí tamního soudu. Pořiď si počítačový program nebo objednej bezpečnostní agenturu a brzy si zanalyzuješ snadno profil poloviny obyvatel. Jaké mají vzdělání, přátele, sklony, majetek, záliby, deviace, nectnosti. Nejen stíhaných, taky svědků, poškozených, žalujících, žalovaných, povinných, zkrátka všech. Panečku, to by bylo, abys pak neuspěl při podnikání, založeném na prodávání charakteristik osob, žádaných zaměstnavateli, milenci, sousedy, věřiteli, možná i hospodskými, neboť dobrých informací a klepů není nikdy dost. Proti tomu jsou intimní poměry rodiny byvšího premiéra druholigovou nudou.

Takže, milý Radovane, vítej brzy doma. Užiješ si a dáš-li na mé rady, zařadíš se a zbohatneš. Pamatuju si, že jsi v téhle branži byl dost dobrej.

Tvůj

jinak soudce Městského soudu v Brně