Pondělí 15. července 2024, svátek má Jindřich
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

SPOLEČNOST: Svoboda není zadarmo ...

diskuse (107)
... to ale asi neplatí pro ČechyZa pět minut dvanáct 1

Po vstupu do NATO se české společnosti zmocnila bohorovná odevzdanost: bezpečnost je navždy zajištěna, není třeba pro ni udělat už vůbec nic. Trochu obdobné je to v celé západní Evropě, kde přítomnost vojenských základen Spojených států přinesla na jedné straně stabilitu a bezpečnost už po více než šest dekád, na druhé straně i otupění a ztrátu smyslu pro reálné vnímání bezpečnostních rizik. Tedy něčeho, čím byl člověk nadán po tisíce let a co mu rozhodující měrou umožnilo přežít.

Přese všechno to ale v západní Evropě nevedlo až k takovým koncům, zvláště v časech kdy trvala sovětská hrozba. Mezi čestnými státnickými příklady je k nalezení i politik sociálnědemokratický, německý kancléř Helmut Schmidt, který prosazoval rozmístění amerických raket v Evropě, jako protiváhu těm už rozmístěným sovětským. Musel přitom vzdorovat značnému tlaku své strany, i celé levicové fronty, a raději v roce 1982 obětoval kancléřské křeslo, než aby obětoval to, co považoval za správné. Něco takového v případě ČSSD naprosto nehrozí.

Česká veřejnost se v posledních letech dosti oddala dojmu, že bezpečnost je už navždy, přesněji na ony příslovečné věčné časy. Tudíž může klidně trvat třeba jen do zítřka. Jako v oné jisté srpnové noci, i když nic už nikdy nebude vypadat úplně stejně. Připomíná to trochu pochod lumíků, severských zvířat, která jsou dle mýtů a vyprávění, nadána zvláštní dispozicí kolektivně se vrhat ze srázu. Tak i lidé v české kotlině, obzvláště některá jejich společenstva, jsou vybavena vlastností popisovanou jako „pálí ho dobré bydlo“.

Česká republika je členem NATO, bezpečnost má zajištěnou a nemusí se o nic starat. Nemusí, tudíž ani nebude. Síly do společných misí nevyšleme, ty vyslané stáhneme, když se ve sněmovně nezruší i jen ta minimální spoluúčast ve zdravotnictví v podobě třiceti korun. Tak to vidí ČSSD se svým povedeným vedením. Vsadili byste na tuhle zemi, že vám jako Turkovi přijde na pomoc, když vás napadne spojená islámská armáda, nebo vám jako Lotyšovi, když vás napadne Rusko, nebo vám dalšímu, když pomoc je obtížná?

Je to vidět i na chování k hlavnímu spojenci, na němž de facto síla NATO stojí. Nechceme zde žádné obranné zařízení, vždyť by mělo přispívat k ochraně většího celku, než je ta Za pět minut dvanáct 3naše nudle, to nás nezajímá, nechceme zde žádné cizácké vojenské základny, proč bychom něco měli dělat, jaký radar, jsme v NATO a to stačí. A samozřejmě, kdyby bylo opravdu třeba, tak nám asi přijde na pomoc portugalská nebo belgická jednotka, že.

Madeleine Albright na březnové konferenci k desetiletému členství ČR (a také Polska a Maďarska) v Severoatlantické alianci jasně prohlásila, že NATO není žádnou neměnnou, navždy danou strukturou, ale může se velmi snadno dezintegrovat, rozložit. Veřejnost to téměř nevnímá.

Zato socialistická falanga se činí, její kápo a kandidát na předsedu vlády České republiky Paroubek si v Moskvě něco domluvil s Putinem a nikdo neví co. V rozhovoru pro LN hýří tato osoba odsudky takových lidí, jako je Václav Havel a Lech Walesa, prý nic nevědí o východoevropské politice. Oni totiž něco vykonali, že. Pravda, bylo to ve prospěch návratu těchto zemí do západního demokratického civilizačního okruhu. To je pro současného předáka ČSSD zřejmě přímo odsouzeníhodné.

Do vedení ČR se ještě nikdy nedraly tak diletantské osoby. Zahraniční a bezpečnostní ukotvení země veřejnost podceňuje. Okřídlená věta „Svoboda není zadarmo“ jakoby pro Čechy neplatila. Zdá se, že se zde rozhostilo zatmění hodnot a jejich téměř úplná relativizace. Asi už vše bude jen zadarmo.

Foto & video: Jiří Wagner

Aston Ondřej Neff
15. 7. 2024

Událost vyvolala celosvětovou odezvu. Naši političtí předáci reagují lidsky a věcně, přinejmenším v...

Ivo Fencl
15. 7. 2024

Od té doby, co zemřel Kennedy, neustalo rojení konspiračních teorií ohledně jeho smrti.

Neviditelný pes
15. 7. 2024

Dyktando, můj velký, rezavý přítel je stájový aristokrat

Daniel Vávra
15. 7. 2024

Jednoduchý návod, jak řídit stát

Lukáš Kovanda
15. 7. 2024

Český Green Deal je tu, Fialova vláda ho chce schválit bez pozornosti médií nyní v čase dovolených....

Aston Ondřej Neff
13. 7. 2024

Ministr kultury Martin Baxa si pochvaluje, že vláda má kolo zápasu úspěšně za sebou. Další přijdou...

Aston Ondřej Neff
12. 7. 2024

ANO – kromě trvalého vzestupu – zaznamenalo dva úspěchy v poslední době. V eurovolbách zabodovalo...

Aston Ondřej Neff
15. 7. 2024

Událost vyvolala celosvětovou odezvu. Naši političtí předáci reagují lidsky a věcně, přinejmenším v...

Václav Vlk st.
12. 7. 2024

Jak by pravil nezapomenutelný major Terazky: „Herr, súdruh, tavarišč geněrál, som daký zmätený!“ Aj...

Robert Kotzian
15. 7. 2024

Šetření, které ukončila Evropská komise s provozovatelem sítě X, je především vydírání, jehož cílem...

Lidovky.cz, ČTK
15. 7. 2024

V americkém městě Milwaukee začal v pondělí sjezd Republikánské strany, který potvrdí exprezidenta...

Marek Hudema
15. 7. 2024

Nepovedený atentát na prezidentského kandidáta Donalda Trumpa by mu mohl přinést výhodu v souboji...

Josef Kopecký
15. 7. 2024

Pětikoalice jedná o zmírnění důchodové reformy. Pomalejší růst věku odchodu do penze, než jak ho...

ČTK, Lidovky.cz
15. 7. 2024

Víkendový útok střelce na amerického exprezidenta Donalda Trumpa alespoň na čas upozadil spory...

Lukáš Karbulka
15. 7. 2024

Poloautomatická puška AR-15 patří v USA i ve světě k nejoblíbenějším, vlastní ji na 16 milionů...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz