SPOLEČNOST: Svoboda není totéž co demokracie
Fakt, že se někomu nelíbí chování někoho jiného, je těžko zpochybnitelný, a proto bylo do hry vtaženo slovo xenofobie. Vzniká tím dojem, že když se mi nelíbí chování někoho jiného, znamená to, že jsem hloupý a nerozumím tomu (navíc fobie je choroba). Jsem tedy xenofob a musím se stydět.
Propaganda nás tak tlačí do role nemocných blbů, kteří nemají právo na vlastní úsudek. Je to psychologická manipulace, která nás nutí cítit pocit provinění, kdykoliv se nám nelíbí chování jiných lidí liší-li se od nás rasově či etnicky.
Propaganda udělala ze slov xenofobie a rasismus synonyma, otázkou zůstává jakým slovem dnes vyjádřit strach z nepochopeného.
Před našimi zraky se odehrává další propagandistická záměna. Krásné slovo svoboda vyjadřovalo neomezené možnosti, ale i odpovědnost za svůj osud. Slovo demokracie vyjadřuje mechanismus rozhodování hlasováním. Historie jednoznačně ukazuje, že nejvíce svobody může mít nejvíce lidí právě v demokracii. Demokracie však má mnoho podob a vždy omezuje nějakým způsobem svobodu jednotlivců.
Současná propaganda se snaží z pojmů svoboda a demokracie vytvořit synonymum. Snaha je tím usilovnější, čím více demokracie svobodu omezuje.
Ztotožnění pojmu svoboda a demokracie vytváří psychologickou manipulaci. Věta „Svoboda omezuje svobodu“ nezní logicky, a právě na tom staví maskování omezování svobod demokratickými režimy, které se stupňuje. Na světě přibývá lidí, kteří se demokraticky svobody zřeknou, protože nedokáží zvládat odpovědnost z ní plynoucí.
Slovo xenofobie už propagandističtí manipulátoři zcela vykradli a změnili jeho význam, s tím se lze smířit a používat místo něj seskupení několika slov. Nenechme si podobně ukrást slovo svoboda, je mnohem frekventovanější a hůře se vyjadřuje jinými slovy.