Pondělí 15. července 2024, svátek má Jindřich
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

SPOLEČNOST: Svoboda, demokracie, digitalizace

diskuse (14)
To jsou v hromadných sdělovacích prostředcích velmi frekventované pojmy. Možná právě proto, že jejich obsah není nijak definovaný, tak o nich může kdekdo tvrdit, co si jen zamane.

To jsou v hromadných sdělovacích prostředcích velmi frekventované pojmy. Možná právě proto, že jejich obsah není nijak definovaný, tak o nich může kdekdo tvrdit, co si jen zamane.

Nejstarší je asi pojem svoboda, ale stejně dodnes ten pojem nemá etalon. Svoboda je když ... Líbí se mi definice od Marxe: Svoboda je poznaná nutnost. Ale to trochu připomíná heslo Arbeit macht frei, při jehož pomyšlení se zvedá v člověku odpor, myšlenka na koncentráky. Takže co je vlastně svoboda, a jestli jsme svobodní, tak do jaké míry? Nebyl náhodou člověk v prvobytně pospolném zřízení více svobodný, než je dnešní občan ve státním zřízení? Ani pračlověk nebyl svobodný, bál se bohů. Svobodu ztratil při vyhnání z ráje. Toho strachu se postupem času zbavil a změnil se na uvědomělého občana. Tohoto vývoje svobody v plynoucím času si povšiml Robert Musil, když poznamenal: Jak ubývá svobody jednotlivce, tak přibývá svobody civilizované společnosti.

Že ubývá svobody jednotlivce, to si někdy ani neuvědomujeme. „Žijeme v břiše státní správy,“ napsal kdysi Antoine de Saint-Exupéry. Žijeme mezi zákony, nařízeními, předpisy, vyhláškami, normami, závaznými pokyny. Namátkou příklad: kdysi stačilo v adrese uvádět ulici a číslo domu, dnes musíte znát čísla dvě: popisné a orientační. Tak si to žádá v komunikaci civilizovaná společnost, potažmo stát. Ale jak si máme uvědomovat rostoucí svobodu civilizované společnosti? Můžeme, je to svoboda státního zřízení, která je každému jedinci nadřazená. Zase jako příklad: v minulém století by se státní aparát neodvážil zakázat všem lidem kouření, ačkoli škodlivost kouření pro kuřáka byla již dlouho známa. Teprve historicky nedávno státní aparát prosadil plošný zákaz kouření pod problematickou záminkou, že pasivní kouření škodí všem.

Nuže, přejděme k dalšímu, historicky novějšímu pojmu bez portfeje, kterým je demokracie.

Máme dokonce státní svátek boje za svobodu a demokracii. Je to den, kdy vzpomínáme na ty, kteří opravdu bojovali. Ale jaký význam má pojem demokracie, když už jakous takous máme? Přijde mi to trochu pokrytecké. Dobře, bojujeme za cosi, ale proti čemu vůbec bojujeme? Chtěli bychom demokracii, jakou mají vyspělé západní demokracie, ale řekněme si rovnou: My nejsme takoví demokrati jako lidé třeba ve Švédsku.

Představovat si demokracii doslovně jako vládu lidu nikoho nenapadne, zato co je a není demokratické, to se odváží tvrdit kdejaký politik, politolog, analytik, komentátor, novinář, hospodský žvanil. Kdo tu čeládku za to platí, Bůh suď. Do definice demokracie se pouštět nebudeme, nechme to na tu množinu expertů vyjmenovaných výše.

A teď tu máme to nejmladší z oblíbených slov, to je digitalizace. Na rozdíl od těch předchozích dojmů svoboda a demokracie je digitalizace definovaná až moc. Omezíme se jen na digitalizaci veřejné správy, takzvaný eGovernment. Má být moderní digitální veřejnou správou. Posláním je: „Pro klienty veřejné správy co nejjednodušším a nejefektivnějším způsobem poskytovat digitální služby, které jim usnadňují jak dosažení jejich práv a nároků, tak splnění jejich povinností a závazků ze vztahu k veřejné správě.“

Ani si neuvědomujete, jaké nové pole svobody to dává veřejné správě, té civilizované společnosti, a jak to zmenší vaši svobodu jednotlivce. Není důležité, jakou máte povahu, jste jen číslo a heslo. Nebudete moci vynadat úředníkům. Připomíná mi to aféru, jak se kdysi v USA řešilo, že banky poskytují hypotéky převážně bílým žadatelům a že je to diskriminace. Banky prokázaly, že hypotéky výhradně poskytují počítače na základě kritérií jako roční příjem, fluktuace v zaměstnání, vlastní úspory atd. A v těch není ani zmínka o barvě pleti. A bylo vymalováno.

Nicméně, eGovernment je dobrá myšlenka a snad jednou nám usnadní život se státní správou. Ovšem, nebude to hned. Digitalizaci zavádějí úředníci a úředníka nepředěláš. Novým kouskům starého psa nenaučíš. Ostatně to, jak digitalizovali poskytování kotlíkových dotací pro příští rok, je toho odstrašujícím příkladem. Nová zelená úsporám bude jen pro gramotné, nikoli potřebné. Ale snad se blýská na lepší časy. Do funkce ministra pro místní rozvoj a digitalizaci je uveden člověk, původním povoláním ajťák. Snad si je vědom hrozby byrokratizace. Sám napsal: „Technologie ... nám mohou úžasně pomáhat a ve finále všem lidem ulehčit život. Nesmí se ovšem stát nástrojem digitální totality.“

Tak mnoho úspěchů, Bartoši!

Aston Ondřej Neff
15. 7. 2024

Událost vyvolala celosvětovou odezvu. Naši političtí předáci reagují lidsky a věcně, přinejmenším v...

Ivo Fencl
15. 7. 2024

Od té doby, co zemřel Kennedy, neustalo rojení konspiračních teorií ohledně jeho smrti.

Neviditelný pes
15. 7. 2024

Dyktando, můj velký, rezavý přítel je stájový aristokrat

Daniel Vávra
15. 7. 2024

Jednoduchý návod, jak řídit stát

Lukáš Kovanda
15. 7. 2024

Český Green Deal je tu, Fialova vláda ho chce schválit bez pozornosti médií nyní v čase dovolených....

Aston Ondřej Neff
13. 7. 2024

Ministr kultury Martin Baxa si pochvaluje, že vláda má kolo zápasu úspěšně za sebou. Další přijdou...

Aston Ondřej Neff
12. 7. 2024

ANO – kromě trvalého vzestupu – zaznamenalo dva úspěchy v poslední době. V eurovolbách zabodovalo...

Aston Ondřej Neff
15. 7. 2024

Událost vyvolala celosvětovou odezvu. Naši političtí předáci reagují lidsky a věcně, přinejmenším v...

Václav Vlk st.
12. 7. 2024

Jak by pravil nezapomenutelný major Terazky: „Herr, súdruh, tavarišč geněrál, som daký zmätený!“ Aj...

Jan Ferenc
13. 7. 2024

V řadě případů, hlavně malých stálých pohostinství, však jde také o krácení tržeb, tedy šizení...

fuk Jana Fuksová, oh Ondřej Holubec
15. 7. 2024

Krajský soud ve Zlíně dnes zamítl žádost o obnovu řízení v případu brutální vraždy ve Slopném na...

Lidovky.cz, ČTK
15. 7. 2024

Exprezident Donald Trump v novém rozhovoru řekl, že měl být mrtvý a sobotní střelbu přežil možná...

van Kateřina Vaníčková
15. 7. 2024

Znovuzvolený europoslanec za hnutí ANO Martin Hlaváček na sociální síti oznámil, že závažné osobní...

pari Anna Pařízková
15. 7. 2024

Po celý týden očekávají meteorologové teplé letní počasí s občasnými bouřkami. Varují před vysokými...

Lidovky.cz, ČTK
15. 7. 2024

V Praze se v úterý uskuteční společné jednání české a ukrajinské vlády, oznámil Úřad vlády. Naváže...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz