24.4.2024 | Svátek má Jiří


Diskuse k článku

SPOLEČNOST: Svéprávní senioři, fake news a důchody

Vědí mladí absolventi genderových, sociologických a humanitních studií, kdo jsou dnešní senioři? Ke komu promlouvá Česká televize na svém novém kanále pro seniory? Umí senioři číst, počítat a používat vlastní rozum?

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
M. Konečný 16.5.2020 9:00

Tak nechoďte k volbám, když si nevyberete. Nebo si založte stranu, která by vám vyhovovala.

J. Pankovic 16.5.2020 9:10

...ano, nepůjdu k volbám a tak dostane ANO po přepočtu asi 42% mého hlasu stejně, jako když to hodím někomu, kdo neproleze přes 5%...

R. Johnová 16.5.2020 11:33

Před minulými volbami jsem napsala blog Inzerát pravicového voliče https://radkajohnova.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=586700 ,ale politici ho asi nečetli :-)

R. Johnová 16.5.2020 9:35

Možná, kdybyste tušil, jak se dělají průzkumy veřejného mínění a jak se potom interpretují...

Ale pořád je to celkový vysoký počet voličů a ten se někde bere. Holt máme každý jenom jeden hlas.

D. Stirsky 16.5.2020 8:41

Tak to bych muslel škrtnout dost. A už se mezi seniory počítám. Nevšiml jsem si, že by mně někdo vnucoval, co mám číst. Politické neziskovky samozřejmě znám: ODS, ANO, KDU-ČSL, THO, KSČM, ČSSD... A pořád nějak nerozumím tomu, co má býti onen neomarxismus. Předpokládal bych, že jde o učení vycházející z myšlenek Marxe (Engelse a Lenina). Chtěl bych vidět, kdo v Česku skutečně cokoli od těchto lidí poctivě přečetl. Třeba Kapitál nebo Komunistický manifest).

V. Petr 16.5.2020 8:55

Neomarxismus vychází spíše z Frankfurtské školy. Marxismus preferoval lidi, vykonávající namáhavou nekvalifikovanou práci. Naproti tomu, bruselští neomarxisté preferují práce se štítící kriminální ksinl, tedy parazity na dávkách a "lidi mající problém se zákonem" apod. "Elitu" neomarxisatů představují politické neziskovky a novinářský hnůj. Nevím kolik je jen u nás neziskovek, zabývajících se migrací, péčí o nepřizpůsobivé, narkomany apod. V Lidovkách jste si mohl přečíst, jak jeden takový brečel, jak koronakrize zhoršila dostupnost drog pro jeho klienty, které chudák mafie "nedokázala zajistit..."

M. Konečný 16.5.2020 8:57

Neomarxismus je zavádějící termín, který se snaží naznačit, že jde o novodobý levičácký fanatismus.

Říkejme spíše progresivismus: fanatický enviromentalismus, feminismus, gender, multikulturalismus...

J. Pokoutný 16.5.2020 9:17

Dal bych přednost termínu "regresivismus" - Zpátky do minulosti a nikdy jinak!

P. Staronový 16.5.2020 10:22

Jo, to jsou všechno levičácké fanatismy.

J. Nový 16.5.2020 11:33

Kdoví co přečetl Juncker, bývalý předseda Evropské komise od Marxe, když v Německu slavnostně odhaloval jeho sochu.

Ptal jste se tehdy na to?

Nyní bude nebo je postavena v Německu socha Lenina, zakoupená od nějaké české obce.

Tak už tušíte, co je to ten neomarxismus?

Mimochodem všiml jste si, že význam "bojové plemeno" u psů nebyl jasný jen těm, kteří takové hafany měli, kdežto ti ostatní si pod tím význam představili docela dobře? :-)))

P. Moravčík 16.5.2020 8:28

Klobúk dole, pani Johnová!

H. Rybnická 16.5.2020 8:22

Ještě že žiji v okolí kde se senioři neskutečně a dobrovolnicky angažují. Všude. Ve spolcích, charitě, pro slabší, dokonce i pro zvířata. Dobrovolnicky znamená bezplatně.

D. Stys 16.5.2020 8:18

Pražští a Brněnští "senioři" 55-70 této generace mají skvěle nacvičený reflex výkřiku "Určitě Babiše ne!!" Protože za těch 30 lét mají navičeno že peníze dává expat za přihlášení se ke správnému heslu :-) Minimálně v našem vesnickém bufetu to funguje skvěle, stačí drobná nacvičená provokace.

Páně Vodrážkovi starší senioři 80+ to od svých dětí a vnoučat mají také nachytáno skvěle, jen to míchají se vzpomínkami svých rodičů na válku a svými na 50. léta.

Že by někoho mohlo jednoduše štvát že se lesy nechaly sežrat kůrovcem a na poli místo obilí a brambor pěstuje se nějak vytratilo. Kdo je v politice mluvčím takto smýšlejících lidí? V zásadě nikdo - tedy možná jeden osamělý zoufalec v oficiální a jeden v odmítané opozici, oba v současnosti mimo republiku.

No a odtud ta diskrepance. Na škále ti, kteří to způsobili → ti, kteří dělají to, co je za daných podmínek nevyhnutelné → ti, kteří se zoufale snaží o nápravu je Babiš přece jen trochu blíže racionalitě.

J. Vlček 16.5.2020 8:17

Paní Johnová, skvěle napsáno. 1*****

Promluvy dnešních mládežníků k naší generaci, jako například televizní řečičky "chytrého" pana Mádla, jsou nanejvýše úsměvné. Znechuceně se o něho vždy odvracím.

To je tak, když chce kuře poučovat slepici.

F. Navrátil 16.5.2020 7:56

Pražské hvězdy Mádl a Issová to při akci "Přemluv bábu, přemluv dědka!" viděli jinak. A nepřemluvili.

J. Nový 16.5.2020 7:44

Autorce 1*

K. Salajka 16.5.2020 7:35

Skvěle řečeno. Představuji si jak švédská dívka zavírá své rodiče do chlívku, krmí je borovými šiškami a říká : "Zkazili jste mi dětství. Zpátky z New Yorku jsem musela letět".

Jirka Mádl zase oslovuje svoji babičku něžně: "Samozřejmě, že Ti dojdu pro zázvorky. Když mi ovšem slíbíš, že budeš volit tetovanou marokánku, babko. !!!"

Takoví jsme nebyli. My jsme obvykle svým rodičům a prarodičům věřili a jejich úsudku jsme dávali přednost. Neučili jsme je , jak číst Rudé právo. Nanejvýš jsem jim sdělili něco, co jsme se doslechli na stanicích, které oni neměli čas poslouchat.

Š. Hašek 16.5.2020 7:59

Skvěle řečeno.

Vámi. I článkem.

K. Salajka 16.5.2020 8:11

Po pravdě jsme diskutovali o tom, proč rodiče pořád volí ODS. Nakonec se ukázalo, že sám jsem volil ještě hůř. Svobodná volba je oslabena tam, kde není z čeho vybírat, nezbývá než volit menší zlo.

Š. Hašek 16.5.2020 8:35

Jistým způsobem ano. Důležité je "nepřestát hrát fotbalovou ligu", i když momentálně fotbal za moc nestojí. To nezpůsobil fotbal/míč/pravidla.

Volby mají "jeden neustálý znak", volí se z těch, co "jsou právě na krámě".

Úplně všechny volby.

P. Lenc 16.5.2020 7:29

Děkuji a znovu děkuji za tento článek.Patřím přesně k té generaci autorkou popsané, mám za sebou trampování, poslouchání Hlasu ameriky a občas Svobodné evropy, muziku z Radia Luxemburk,pamatujete? A ano, po revoluci nadšení, po třiceti letech zděšení.

J. Vlček 16.5.2020 8:02

Pane Lenci, přidám ještě jednu stanici, kterou jsem poslouchal před odchodem do školy. Bylo to rádio Munich, mnichovské rádio pro americkou armádu v Německu. To bylo také dobré naladění do nového dne. Tu jste si nepouštěl?

P. Lenc 16.5.2020 8:43

Bohužel ne.

J. Brožek 16.5.2020 8:55

Tak já bohužel nechytl nic z toho. Žil jsem v té době na severním okraji vysočiny, kde kousek byla obrovská rušící stanice (u Pohodlí). Cokoliv tam chytit bylo nemožné. Zato jsme tam měli vysílání pro ruskou posádku (Květná), která tam budovala a následně provozovala podzemní kryty pro rakety.

V. Dosoudil 16.5.2020 9:13

V 70. letech, kdy jsem se tomuto naplno věnoval, se rušení týkalo pouze Svobodné Evropy a Deutsche Welle, jen výjimečně a krátkodobě dalších stanic. Krátkovlnné rušičky měly poměrně omezený dosah, soustředěný zejména na velká města. Z fyzikální povahy šíření krátkých vln byly pro rušení Svobodné Evropy určeny vysílače ze SSSR, ty zase měly na vyšších kmitočtech časově omezenou působnost a tak při větší snaze a trpělivosti se dalo poslouchat téměř vše. Pro zajímavost, dnes provozuje kolosální rušení rozhlasu především Čína, v menším rozsahu Severní Korea a Írán.

J. Brožek 16.5.2020 10:39

Těch stanic, které byly rušeny, bylo mnohem víc. Radio Munich jsem v té oblasti samozřejmě chytit nemohl i když nebylo rušené, ale Luxemberk bylo rušené taky - vlastně trvale. Druhá polovina 70tých a první polovina 80tých let. Pak už nevím.

Těch co vysílaly i v češtině ovšem bylo mnohem víc, vzpomínám jak jsem ke svému úžasu chytil v Lipsku české vysílání rádia Tirana. Musím říct, že jsem se zprávám typu "radio Jerevan" dlouho smál - to fakt nemělo s realitou nic společného. Ovšem u Pohodlí se chytit nedalo. Tam se ovšem díky bízkosti rušiček a přesahu i na další kanály nedalo chytit skoro nic - zahlušené byly i běžné stanice z Polska apod.

V. Dosoudil 16.5.2020 11:39

Plošnější rušení bývalo v padesátých letech, kdy tato činnost dosáhla vrcholu. V časech normalizace už na to chyběly prostředky. Rušení Luxembourgu je nesmysl, je třeba rozlišovat záměrné rušení od vzájemného rušení rozhlasových stanic na stejném a sousedním kmitočtu a různé fenomény šíření rádiových vln. Cestou k úspěchu byla solidní vybavenost anténami a dost trpělivosti. Dařilo se téměř nemožné, to mohu doložit. Ale každý jistě nebyl specialista a neměl dost času si takto hrát. V mém případě to bylo hobby, možná až potřeštěná zaujatost.

J. Nový 16.5.2020 12:09

Já poslouchal Luxembourg na Menuet II na jeho teleskopickou anténu a prostě ten signál občas slábl, ale zase se vracel. Nevím, čím to bylo, ale poslouchat to šlo.

V. Dosoudil 16.5.2020 13:07

Luxembourg 208 vysílal na střední vlně 1440 kHz, pro tento rozsah byly přijímače vybaveny vnitřní feritovou anténou, zatímco prutová sloužila pro příjem KV a VKV. Periodické kolísání signálu neboli tzv. únik je běžným jevem při šíření prostorovou vlnou (odrazem od ionosféry), což je pro příslušnou vzdálenost v tomto případě jediná možnost, ve své podstatě dálkový příjem, který je vždy obtížnější, než místní příjem. Použitím třeba rámové antény nebo venkovní drátové ant přijímaný signál značně zesílí a úniky pak téměř nejsou patrné. Je to zkrátka o kvalitě techniky na příjmové straně, která samozřejmě pro běžného posluchače není snadno dostupná ani levná.

J. Brožek 16.5.2020 17:36

Tohle opravdu není můj obor, tak k tomu moc dalšího neřeknu, vím jen z vlastní zkušenosti, co fungovalo a co ne - bez toho, aniž bych si s tím nějak extra hrál. Ovšem rušení i klasických stanic je fakt, byť to třeba nebylo úmyslné - viz třeba: https://www.radio.cz/cz/rubrika/udalosti/komunisticke-rusicky-skodily-i-radiu-praha