23.10.2020 | Svátek má Teodor, Theodor


SPOLEČNOST: Studentské volby a povyk kolem nich

3.5.2010

V minulých dnech proběhly na školách „volby na nečisto“, které zorganizovala společnost Člověk v tísni. Podle očekávání v nich zvítězila liberální TOP 09 následovaná ODS a Českou pirátskou stranou. Ačkoliv bylo původně dohodnuto, že výsledky těchto voleb nebudou zveřejňovány až do proběhnutí voleb opravdových, byly výsledky „voleb mladých“ publikovány. Na jejich zveřejnění není nic závadného a jen byly potvrzeny výsledky průběžných průzkumů veřejného mínění, které kromě celkových výsledků uveřejňují vždy také výsledky preferencí politických stran pro jednotlivé skupiny obyvatel na základě daných kritérií.

Studenti a mladí obecně jsou také specifickou skupinou mající zatím podobné postoje k životu a z nich vyplývající obdobné názory. Dnes patří mezi stěžejní témata zadlužování státu, problémy s důchody a jejich budoucím vyplácením a následně volba toho správného řešení na odvrácení státních bankrotů spolu s dalšími tíživými ekonomickými a sociálními tématy. Mladý člověk je vždy progresivnější, dravější a rychleji slyší na problémy, které by řešil hned. Z toho pak vyplývají jeho zcela odlišné názory a výsledky preferencí od zbývajících skupin obyvatelstva.

V době posledního opravdového hospodářského vzepětí západních zemí, tedy ve třech desetiletích po druhé světové válce, během kterých o prosperitu opravdu nebyla nouze a kdy byl náš západní civilizační okruh naposledy bohatý, se vytvářely u mladých a jinde ve společnosti jiné zástupné problémy, které vedly například ke vzniku hnutí hippies a - paradoxně navzdory hospodářským úspěchům - zaznamenaly ve společnosti právě v této době velký nárůst socialistické názorové směry. Co však bylo příčinou inklinace k silně levicovému smýšlení v době, která zaznamenávala samé hospodářské úspěchy? Opět snaha tehdejších mladých o vymezení se vůči aktuálnímu stavu. Jednalo se tedy o klasickou reakci dospívajících vůči generaci svých rodičů korespondující s věčnou snahou mladých vymezit se a která je naprosto v pořádku.

Z někdejších „hipíků“ se tak postupem času stali sympatizanti TOP 09 a České pirátské strany. Rozhodně tím však nemíním zlehčovat význam TOP 09, která stojí v českém politickém spektru nezvykle napravo a jejíž existence je zcela legitimní. V případě svého volebního úspěchu ve skutečných volbách bude navíc moci ukázat, jak budou její recepty úspěšné.

A jako se z „hipíků“ stali budoucí bankéři a manažeři, tak i u dnešních mladistvých sympatizantů TOP 09 dojde s velkou pravděpodobností s první zaplacenou složenkou z vlastní kapsy a s žádostí o jakýkoliv, tolik neliberální a k zadlužování vedoucí, státní příspěvek k rychlému vystřízlivění. Přes jakékoliv aktuální společenské názorové proudy se zpravidla ve volbách výsledek „ustálí“ mezi tradiční pravicová a levicová seskupení s jejich střídavými těsnými vítězstvími a prohrami, což lze snadno zdokumentovat na historických volebních datech v tradičních demokratických zemích.

V projektech typu studentské volby proto není důvod nepokračovat dále, neboť už jen výsledky mohou leccos napovědět o tendencích a názorových proudech. Můžeme tak dělat i volby nanečisto mezi dalšími jednotlivými skupinami obyvatel. Pro Mádla s Issovou můžeme uspořádat „důchodcovské volby“ a ODS můžeme potěšit volbami mezi českými občany žijícími na Bahamách a Seychelech.Knížkový adventní kalendář: vyměňte letos čokoládu za kouzelné vánoční příběhy
Knížkový adventní kalendář: vyměňte letos čokoládu za kouzelné vánoční příběhy

Chvíle strávené nad knížkou jsou pro děti velmi důležité. Pořiďte dětem adventní kalendář plný kouzelných vánočních příběhů. Zkraťte si čekání na...


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.