25.1.2020 | Svátek má MilošDISKUSE K ČLÁNKU

Upozornění
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.


SPOLEČNOST: Středověk neskončil, středověk trváŘazeno podle času sestupně, seřadit podle času vzestupně
počet příspěvků: 81, poslední: 19.4.2015 9:40, přehled diskusí

Vrátíme se k Bohu?:
Autor: L. Křivan Datum: 17.4.2015 18:51

A nestačilo by se vrátit ke zdravému rozumu ?  Ten praví, nejlepší nepřítel je mrtvý nepřítel. Islám je nepřítel.  Nebo také říká: Kdo nechce pracovat ať nejí. Cikáni pracovat nechtějí. 

Zdravý rozum by nám velice pomohl !!!!

Re: Vrátíme se k Bohu?:
Autor: J. Sova Datum: 17.4.2015 18:56

Tedy od křesťanství se co nejvíce vzdálit? Ono taky převrátilo hodnoty naruby.

„Milujte své nepřátele a modlete se za ty, kdo vás pronásledují. Tak budete syny svého nebeského otce, neboť on dává vycházet slunci pro zlé i pro dobré a sesílá déšť spravedlivým i nespravedlivým.“ (Mt 5, 44-45).

Re: Vrátíme se k Bohu?:
Autor: J. Jurax Datum: 17.4.2015 22:09

No, tímto se neřídili ani křesťané, protože by byli vybiti nebo násilím obráceni na nějakou jinou víru, která podobnou úchylkou netrpí. Akorát nevím, zda je to naštěstí nebo bohužel.

Tak to je kouzelne:
Autor: V. Vaclavik Datum: 17.4.2015 16:14

Autor na konci clanku vybizi ke spaseni pred zkazou moderniho sveta navratem k vire (Vrátíme se k Bohu?) a na jeho zacatku popisuje ty strasne reality zivota ve stredoveku, kde lide verili jako dychali vzduch... a my dnes navratem k vire se snad mame navratit do podobych strasnych zivotnich podminek? Kdyz vira nepomohla tem stredovekym lidem, proc by mela pomoci nam dnes? Takovy stredoveky clovek by bral nase zivotni podminky vsemi deseti, prese vsechnu svou ryzi viru.

Re: Tak to je kouzelne:
Autor: S. Lorenc Datum: 17.4.2015 23:59

Ani bych se nedivil, kdyby o ně moc nestál. O ty naše podmínky.

Re: Tak to je kouzelne:
Autor: V. Vaclavik Datum: 19.4.2015 9:40

Vam a vam podobnym bych pral zivot v tehdejsich casech.

ČT 24, Hyde Park Civilizace zítra ::
Autor: P. Princ Datum: 17.4.2015 16:00

Richard Dawkins

Člověk neví nic úplně jistě?:
Autor: F. Lesniak Datum: 17.4.2015 11:29

To je ale divné, proč černoprdelníci jsou si bohem a všemi těmi bláboly kolem naprosto jisti. Anebo jen klamou tělem? Církev byla vždy proti vědění a pokroku, protože potřebovala svoje ovečky udržovat ve strachu a neznalosti. Kdyby záleželo na ní, tak dodnes tvrdí, ze země je plochá deska na moři a kdo by tvrdil něco jiného, tak by ho nechala upálit. Copak normální člověk může věřit tomu, jak Kristus proměnil vodu ve víno a další jejich báchorky pro děti?

Re: Člověk neví nic úplně jistě?:
Autor: J. Schwarz Datum: 17.4.2015 11:55

Bůh mne ochraňuj / i jako  neznaboha / před lesniakovým "pokrokem".

Re: Člověk neví nic úplně jistě?:
Autor: J. Boleslav Datum: 17.4.2015 16:12

Lesniak je Lesniak. S tím nic nenaděláte.

Re: Člověk neví nic úplně jistě?:
Autor: J. Jurax Datum: 17.4.2015 17:15

No, víte, ale kšeft to je - kdysi začínali s jedním oslem, svobodnou matkou s nemluvnětem v pronajaté stáji a podívejte se dnes! Jako podnikatelský záměr to nemá chybu - prodávají něco, co nemusí vyrábět ani nakupovat, platit z toho daně a navíc nemusí ani vrážet prostředky do vývoje ... :-)

Připomněl jste mi jeden vtip.:
Autor: V. Novák Datum: 17.4.2015 11:29

Kreslený - takže převyprávění bude nedostatečné.

Ruiny, misty kouřící, po obloze létají granáty a rakety, prostě válka. Na jedné zbořené zdi sedí Ďábel (jako od Lady - rohy, kopyto, srst,...) a říká vedle stojícímu Bohu (vousy, bílá říza, trojúhelník s okem nad hlavou): "Nechci být jedovatý - ale v MÉM jméně se nepobíjejí...".

Tož tak...

Re: Připomněl jste mi jeden vtip.:
Autor: R. Gramblička Datum: 17.4.2015 12:42

pěkné a výstižné ;-)

Re: Připomněl jste mi jeden vtip.:
Autor: V. Novák Datum: 17.4.2015 13:37

(C) M.Marčák, ať se nechlubím cizím peřím...

Evropa mluvit neuimí a vy nemáte pravdu, autore.:
Autor: K. Janyška Datum: 17.4.2015 10:13

Nechte si svá náboženství do kostela a neotravujet s nimi na věřejnosti.  My, kteří věříme 50 na 50 nebo prostě v Boha nevěříme vůbec, vás s naší nevírou neotravujeme také. Něco jiného samozřejmě je studovat historii a vlivy náboženství na vývoj. Ale i ty jsou jen malé. Vývoj lidského světa ve skutečnosgi táhne civilizace z účinků z obchodu a lidský svět se samovolně  sebeuspořádává ve spontánní řád lidské interakce. To je ale "vyšší a vysoká matematika" a rozumí jí jen pár lidí... Dzp.

Osvícený středověk:
Autor: V. Běhal Datum: 17.4.2015 8:30

Pověru o temném středověku rozšířili nepřátelé Katolické církve. Ve skutečnosti středověk znamenal velký rozvoj vzdělanosti díky rozšíření klášterů po celé Evropě, kde se předávaly znalosti starověkých autorů. To bylo umožněno zejména používáním latiny a jednotnýzpůsobem psaní. Díky víře v Boha, který stvořil svět a dal mu pevné zákony, podle kterých se  vesmír a příroda říd,í mohla vzniknout moderní věda. Jiné civilizace věřily, že za děním jsou různí bohové a pod. I v Antce filozofové věřili, že planety a hvězdy létají podle svého rozumu. Ve středověku scholastici učili zásadám logického myšlení a oddělovali studium přírodních věd od teologie. Více se o problému dočtete v knizeThomase E. Woodse Jr. "Jak katolická církev budovala západní civilizaci", nebo ve zkrácené formě www.terezka.iplace. cz. Co do krutosti se středověk nemůže rovnat 20. století.

Re: Osvícený středověk:
Autor: R. Langer Datum: 17.4.2015 9:37

Jasně, Církev svatá byla studnice vědy a umění a všemožně ji podporovala. Její světlo, které plálo na hranicích bylo vidět široko, daleko... :-D

Ale houby, Církev podporovala vždycky jenom to, z čeho měla prospěch, a ostatní tvrdě ohněm a mečem potírala. Veškerý pokrok a rozvoj se nastartoval teprve poté, co církev ztratila dech a přestala se srát do světských záležitostí. A tak to také má být. "Západní" civilizace vznikla církvi navzdory. A protože muslimové toto neučinili, tak u nich zatím nic takového vzniknout ani nemůže.

Re: Osvícený středověk:
Autor: R. Gramblička Datum: 17.4.2015 9:56

Romane, napsal jste to přesně a výstižně ;-)

Re: Osvícený středověk:
Autor: V. Běhal Datum: 17.4.2015 9:59

A kde tedy vznikla Západní civilizace když ne v církevních institucích?. Poté,,když barbaři rorvrátili Říši římskou a muslimové, Normané a Maďaři zničli to, co vzniklo za Karla Velikého, byla to Katolická církev, která znalosti antiky i znalosti z hospodářského života šířila. Círlev potírala všemožné bludy, které vedly k vrždění a terorizování lidí. Kataři, Husité a pod. Historie je jiná než nám ji vykládali komunisté.

Re: Osvícený středověk:
Autor: R. Langer Datum: 17.4.2015 10:51

Civilizace tady byly a jsou zcela nezávisle na církvích. A stejně tolik bludů, které vedly k vraždění a terorizování lidí, které katolická církev vyvrátila, tak přibližně tolik jich také zavedla. A nedělejte, že o nich nevíte.

Re: Osvícený středověk:
Autor: L. Křivan Datum: 17.4.2015 18:55

Církev byla civilizace.

Re: Osvícený středověk:
Autor: J. Jurax Datum: 17.4.2015 17:28

A poté, co církev zničila kaciřské spisy, vracelo se k nám římské vědění a technika oklikou přes Orient, než se tam rozplemenil islám ...

A římskou říši rozvrátili barbaři - a křesťanství ...

A předposlední věta je prostě lež. Křesťansví jen nahradilo jedny bludy jinými - a ve jménu těchto nových bludů se lidi vraždili a terorizovali dál - nebo aspoň ony bludy sloužily jako ideologický podšprajc toho vraždění a terorizování. A církev z toho tyla.

Je ovšem pravdou, že kláštery - některé a jen do jisté míry - sloužily jako střediska vzdělanosti, neboť vzdělání obecně bylo v rukou církve. Ovšem ta vzdělanost byla používána jen specificky ku větší slávě boží a k upevnění onoho bludu.

Renesance nastala, až moc církve katolické zeslábla.

Re: Osvícený středověk:
Autor: P. Švejnoch Datum: 17.4.2015 10:02

Považuji názor tvrdící, že "Západní" civilizace vznikla církvi navzdory, za poněkud nedomyšlený (abych se vyhnul slovnímu spojení "mimořádně hloupý"). ;-)

Re: Osvícený středověk:
Autor: R. Langer Datum: 17.4.2015 10:54

Ano, pro věřícího takový názor nutně MUSÍ být hloupý, jinak by nebyl věřící. Jenom doufám, že se takoví lidé nedostanou k moci, pak bychom to jejich "milosrdenství a toleranci" zaručeně pocítili na vlastní kůži. Mně stačilo, co předvedli za krátkou dobu v Polsku.

Re: Osvícený středověk:
Autor: P. Švejnoch Datum: 17.4.2015 11:12

Pane Langere, nejsem věřící (v tom úzkém významu, který máte zřejmě na mysli), a už vůbec ne praktikující věřící.

A rád bych podotkl, že tohle je debata, která naprosto (o mnoho, mnoho řádů) přesahuje možnosti tohoto typu komunikace - omezím se tedy na jediné konstatování: Je pravděpodobné (i když ne úplně jisté) že by bez přispění křesťanské(ých) církve(í) na územích dnes označovaných za "západní" (ale taky za "křesťanská") vznikla nějaká civilizace - ale je zhola nemožné, aby byla totožná s tou, které jsme součástí.

Proto považuji výrok "Západní civilizace vznikla navzdory (křesťanské) církvi" za logický nonsens - a to bez ohledu na to, co si oba myslíme o zásluhách této církve na vzniku naší civilizace. ;-)

Re: Osvícený středověk:
Autor: R. Langer Datum: 17.4.2015 11:28

Ano, možná by bez křesťanství vznikla civilizace mnohem lepší a vyspělejší, v tom bychom se třeba mohli shodnout. ;-)

Re: Osvícený středověk:
Autor: P. Švejnoch Datum: 17.4.2015 12:45

Shodneme se na tom, že by tu byla (pokud tedy vůbec) civilizace jiná.

Hodnotit ji adjektivy "lepší / horší" je poněkud ošidné (ne-li nemožné), protože by to znamenalo, že Vy či já, či kterýkoli jiný hodnotitel by musel znát definici Absolutního Dobra nebo Zla. Jenže my známe jen tu definici dobra / zla, kterou nám dalo ........ ano - právě křesťanství...! ;-)

Re: Osvícený středověk:
Autor: J. Boleslav Datum: 17.4.2015 16:21

Dle mého názoru by bez křesťanství byla naše civilizace horší. Stačí se podívat, jak jde k ledu EU, kde jde křesťanství zu grund na úkor islámu.

Re: Osvícený středověk:
Autor: M. Koutný Datum: 17.4.2015 19:13

Proč tedy nevznikla někde, kde křesťanství nebylo (Amerika, tropická Afrika, Austrálie atd.) ????

Re: Osvícený středověk:
Autor: J. Jurax Datum: 17.4.2015 22:15

Hm, Japonsko, Čína, Indie ... civilizace tam byly, svého času vyspělé, a jen souhrou historických okolností se staly zaostalejšími a více či méně dočasně podřízenými civilizaci evropské.