20.4.2024 | Svátek má Marcela


Diskuse k článku

SPOLEČNOST: Stížnost

Přes seznam obcí, které poskytují otevřená geodata jsem se dostal na povzdych exkolegy Bočka o tom, jak jim úřady nechtějí dávat data a co se s tím dá dělat. A závěr? Dá se s tím něco dělat, a pokud si z vás úřad tropí dobrý den, tak máte jednoduchou a v zákoně ukotvenou možnost: Stěžujte si!

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Hejna 3.4.2015 13:06

Stížnost

Kéž by to byla pravda.

J. Chaloupka 3.4.2015 9:01

Podali jsme stížnost, ale výsledek nula.

Na Praze 4 mají asi jiné starosti, než řešit stížnosti na špatné podání informací. Tak co teď? Žaloba|?

J. Vozábalová 3.4.2015 1:41

Stížnost ano, ALE

Autor má nepochybně pravdu v tom, jaká stížnost může přinést nápravu. Nicméně bych si dovolila polemizovat, stížnost "je co platná" jen v menšině případů.

Většinu práv a povinností občanů stanovují úřady v individuální rovině ve správním řízení, jehož konečným výsledkem je správní rozhodnutí, které právě konkrétní práva a povinnosti v dané věci stanovuje. I když současně platný správní řád mnoho věcí značně "zesložitil", je vždy  na konci takového papíru poučení, ze kterého je patrné, jak se lze bránit, pokud se nám stanovené věci nelíbí. A ta obrana je odvolání, nikoli stížnost.

Odvolání je základní opravný prostředek, ten MUSÍ občan využít, chce-li se se domoci nápravy. Teprve pak, pokud nebylo odvolání vyhověno, lze využít další opravné prostředky, včetně obrany soudní cestou.

Mnohokrát se však stane, že dané rozhodnutí si jeho příjemce nepřečte do konce, vzteká se, nadává a brblá všude možně, ale odvolání v zákonné lhůtě nepodá a pak se vzteká a nadává ještě víc, když zjistí, že nemůže už dělat prakticky nic. (Lhůtu pro podání odvolání nelze prominout, to je dáno zákonem, není to tedy věcí dobré vůle úředníka.)

Stížnost - patřičně zpracovaná a podaná na správné místo - je samozřejmě také tou správnou obranou, ale vzhledem k tomu, že různé povinnosti jsou občanům stanovovány právě správním rozhodnutím, je podání odvolání jedinou správnou obranou mnohem častěji, než podání stížnosti.

Z. Lapil 3.4.2015 15:47

Odvolání ano, ALE

Důležité doplnění, ale odvolávat se můžete proti ROZHODNUTÍ, obvykle napsaném na papíře. Já článek pochopil jako "návod" pro případ, že k rozhodnutí z nějakého důvodu nedojde: nedodržení lhůty, (ústní) sdělení "To není naše věc", hulvátství všelikého druhu...

Kolem a kolem - prací úředníků ve vztahu k občanům je právě vydávání rozhodnutí. Proti rozhodnutí se můžete odvolat a ve finále se propracovat až k soudu. Stížnost je vhodná v ostatních případech. A může fungovat, protože nadřízení jsou taky lidi a nestojí o to, aby je po další stížnosti buzerovali JEJICH nadřízení.

A taky je dobré vzít v úvahu možnost, že úřad má pravdu. I to se občas stává :-).