13.8.2020 | Svátek má AlenaDISKUSE K ČLÁNKU

Upozornění
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.


SPOLEČNOST: Spisy StB do každé rodiny!Řazeno podle času sestupně, seřadit podle času vzestupně
počet příspěvků: 110, poslední: 2.12.2009 11:21, přehled diskusí

Průzkum nezávislé agentury GORAL ...:
Autor: Goral Datum: 30.11.2009 19:09

Je třeba si uvědomiti , že podle výsledků posledních voleb se dá dedukovati s určitostí téměř 100% , že v našem království by těch práskačů a spolupracovníků bylo kolem 75% ,ale bohužel o některé ubožáky neměla zájem ani STB .Jejich duševní potenciál nebyl použitelný pro žádný režim . Dnes je tento výsek společnosti používán jako základna voličstva  KSČSSD .Čest výjímkám ! Práci čest !

Souhlas:
Autor: xxxKubeš Datum: 30.11.2009 18:48

s autoremR^

Sebelepší věc postavená na lži nemůže fungovat:
Autor: Pavel Urban Datum: 30.11.2009 18:14

To je sice pravda, ale jaká je lež ?

Chceme-li někoho soudit za minulost, je třeba ji pořádně znát. A v prvé řadě bychom měli soudit sami sebe.

Obávám se, že většina Čechů po něčem takovém ale vůbec netouží. Jim stačí, že agenti StB byli paušálně hříšníky pekelnými, z čehož nepřímo plyne, že neagenti - a tedy i oni sami - patří mezi spravedivé.

I takhle může vypadat lež.

Jime:
Autor: Fafa Datum: 30.11.2009 16:38

Bud všichni,nebo nikdo.Byl jsem pro,ta dáblova lejstra úplně zlikvidovat

To je ovsem velmi radikalni postoj. Myslite, ze by se mel taky zrusit trestni zakonik, protoze se nam nepodari poitrestat vsechny pachatele kriminalnich cinu? A hlavne s odstupem 20 let se stale zmensuje mnozstvi lidi, pro ktere je ta cela zalezitost neco vic nez kus historie. Myslim, ze pro vetsinu lidi pod 40 let veku je ta debata stejne abstraktni jako diskuse o Sabinove zrade.

Re: Jime:
Autor: Provazník Datum: 30.11.2009 17:20

Umíte číst? Nemyslím tím znát písmenka, ale pochopit smysl textu. Pokud byste tuto schopnosti měl, přišel byste na to, že slovo soudit má dva významy. Jeden znamená opravdu soudit u soudu. Nu a tím druhým je, když někoho soudíte či posuzujete třeby vy. Já vás nyní soudím na méně bystrého člověka. Je dost dobře možné, že se mýlím. Každopádně takhle jsem ten význam slova soudit myslel já.

Re: Jime:
Autor: Fafa Datum: 30.11.2009 18:12

Pane Provazniku, kdyz uz jste u tech pismenek a cteni, tak si vsimnete  ze jsem odpovidal panu Stastnemu Jimovi a to nahore kurzivou byl citat z jeho prispevku. A zcela urcite jsem se nepokousel primo reagovat na vas clanek.

 

Pěkný článek.:
Autor: Josef Datum: 30.11.2009 15:33

R^

Bez důsledného vypořádání se s minulostí . . .:
Autor: BuBu Datum: 30.11.2009 13:59

. . . nemůžeme hledět do budoucnosti !!!!

Můj děda (nikoliv židovské národnosti) zemřel v r.1943 v Osvětimi, kam byl poslán na základě udání Českého člověka - 5 domů od něho na vesnici bydlícího !!! Všichni na vesnici věděli, že to byl udavač (můj děda nebyl jediný, koho napráskal gestapu) . . . ale důkazy byly zameteny . . . zničeny . . . nedohledány !!!!

Tento udavač si dožil spojeného stáří : Zemřel, jako člen KSČ v r.1974 . . . a jako ctihodný občan obce !!! Jak bylo mé matce (jeho dceři, která po něm zůstala) . . . když se tomu dobytkovi denně musela dívat do tváře . . . než zhebnul - tak to ani nebudu popisovat !!!!!

Jsem jednoznačně pro zveřejnění všech komunistických sviní tak - aby to o nich všichni věděli !!!!

Re: Bez důsledného vypořádání se s minulostí . . .:
Autor: ranbow Datum: 30.11.2009 14:30

Bohužel, ctím Vaší ztrátu, ale jak už tu bylo několikrát vzpomenuto, stejně jako po válce, tak i nyní po sametu, záznamy a důkazy těch hlavních grázlů a udavačů, kteří ubližovali lidem ,  byly zameteny . . . zničeny . . . nedohledány .

To co zbylo, jsou opravdu jen holé seznamy lidí, kteří se nějak většinou s komunisty zapletli, aniž by někomu jinému chtěli ublížit. Asi bych to přirovnal k těm, kteří za války museli hlásit počty lidí, návštěníky, hosty, a podobně....

POkud jste to ale pane věděl vy, tak to snad věděli všichni sousedé......Re: Bez důsledného vypořádání se s minulostí . . .:
Autor: gerontusinza Datum: 30.11.2009 14:43

nebo se pletu? to že spolupracoval s tímto systémem by nebylo nic divného..... kolaboranty přebírali i státní služby jiných států..... ale nikdy nedělali z nich ctihodné občany........ jen je využívali... vy vážně máte pocit, že ctihodné byly soužky z uličních avýborů nebo milicionáři? Byli, ale jen mezi sebou nějak si nevyvěšovali svá čestná uznání či metáli za nic a my ostaní vždy při jejich služebním  příchodu dávali jasně na jevo.. POZOR NA HUBU.......  soukromě jsme tyto lidi nikam nezvali a o tom to bylo..... systém my a oni.... mimochodem s Kalouskem bych taky na pivo nešel, riziko otevřenosti by bylo příliš zřejmé.....:-/ Nerad bych běhal po soudech a ještě k tomu těch jejich.....:-/8-o

fuj klábosnice blbá.....Re: POkud jste to ale pane věděl vy, tak to snad věděli všichni sousedé......Re: Bez důsledného vypořádání se s minulostí . . .:
Autor: gerontusinza Datum: 30.11.2009 14:44

prostě jí vyrobili  v cizině....;-(

Re:fuj, gerontosaurus blbej, fuj klábosnice blbá.....Re: POkud jste to ale pane věděl vy, tak to snad věděli všichni sousedé......Re: Bez důsledného vypořádání se s minulostí . . .:
Autor: jirka.s. Datum: 30.11.2009 15:59

"... nevyvěšovali svá čestná uznání či metáli ..."

prostě tě vyrobili v česku ... ;-D ;-D ;-D 

Re: POkud jste to ale pane věděl vy, tak to snad věděli všichni sousedé......Re: Bez důsledného vypořádání se s minulostí . . .:
Autor: ranbow Datum: 30.11.2009 16:10

Bohužel, s milicionáři zkušenost nemám (vlastně jsem potkal za celý život jen jednoho, koncem  listopadu 89 se u piva kasal jak to těm studentům natřou , a když pak volal na podnik jestli nejsou nějaké nové pokyny, tak zjistil že už tam šéfuje stávkovej výbor a už se tam ani nemusí vracet.

Zato ty ctihodné soudružky z uličních výborů jsem zažil v mnoha podobách, většinou tam byly nasazeny na návrh někoho jiného a strach jim nedovolil odmítnout,aby sobě i svým rodinám nepohnojily život.  Závěry a posudky z těchto akčních jednání byly nemastné a neslané,to nejhorší co si na člověka dokázaly vymyslet, bylo že nespolupracuje s kolektivem.  Jo to už je musel pěkně na.. a vyprovokovat aby mu ještě přilepily, že se vzhlíží v západních hodnotách.

Mimochodem, po revoluci se mi dostali do ruky moje kádrové materiály.  S tím člověkem co je psal jsem se pak potkal. Na omluvu mi řekl, že kdyby tam napsal všechno co se o mě vědělo a povídalo (a doporučovalo), tak jsem dopadnul mnohem hůř...

Re: POkud jste to ale pane věděl vy, tak to snad věděli všichni sousedé......Re: Bez důsledného vypořádání se s minulostí . . .:
Autor: jirka.s. Datum: 30.11.2009 16:12

No, to opravdu jednoho potěší, že? ;-(

Spisy STB do každé rodiny:
Autor: Pamětník 2 Datum: 30.11.2009 13:28

Vůbec si nemyslím,že jde o jednoduché téma.Hodně mladí si nemohou pamatovat,jak po válce hýřili aktivitou kolaboranti,hodně jich odcházelo do jiných míst,snažili se likvidovat nepříjemné svědky .Tak se řadě z nich podařilo to,že začali vystupovat jako odpůrci fašistů.Podobně se chovala značná část národa po nástupu komunistů,kde se chtěli zavděčit.Na tu dobu zase neradi vzpomínají příslušníci starší generace.Po roce 1968 i 1989 se situace v poněkud jiném způsobu opakovala.Zase  jsme měli plno odpůrců komunismu,většina národa byla donucena spolupracovat,nebo ani nevěděli,že je někdo zneužívá.Dokonce i garnitura naší kulturní fronty,hledala výmluvy proč a jak podepisovali Antichartu v domnění,že jde o prezenční listinu.To jen tlumočím názory diskutujících,kteří se předbíhají v osočování ,kdo byl větší,či menší odpůrce či příznivec komunistů.Vůbec není pochyb,že  obrovské mizení dokumentů nastalo s rokem 1989,kdy byli u moci příznivci i odpůrci režimu a dělá to na mne dojem,že po sobě vzájemně zametali stopy.Proto jsem přesvědčen,že asi v každé rodině pozůstatek po STB je,jak záporný,tak kladný.Bohužel  za dané situace je obtížné dokazovat i soudně,kdo byl aktivní a kdo obětí.

Re: Spisy STB do každé rodiny:
Autor: ranbow Datum: 30.11.2009 13:45

Víte, ono je vůbec těžké  soudit kolaboraci za války .6 let jsme byli obsazenou zemí, kde hrdinové se skrývali v lesních krytech a semtam hrdinně odstřelit nějakého esesáka zezadu, nebo vyhodili vlak do povětří. Zatímco nehrdinové a zbabělci museli kolaborovat s nacisty a udržovat chod celé země v provozu. Musely se distribuovat potraviny a základní zboží, udržet v činnosti zemědělství, průmysl, obchod, školy, osvětlení, nemocnice, dodávky vody, hygiena... Lidé museli nehrdinně chodit do práce, živit své rodiny, děti, za každý projev "hrdinného odporu" hrozila likvidace celé rodiny.......Kdo jsi abys soudil...Komunisté tento systém v padesátých letech převzali, jen v 70.letech se to zjemnilo a každý odpůrce režimu riskoval jen společenskou i pracovní karieru sebe i svých dětí...

Re: Spisy STB do každé rodiny:
Autor: Pamětník 2 Datum: 30.11.2009 14:08

ranbowe,myslím,že by jste si měl částečně ověřit slovo kolaborant a nespojovat to se  všemi občany za Protektorátu.Nebo snad všichni lidé ,kteří žili po 40 let v údobí komunistického režimu byli kolaboranti?Stejně tak museli zajišťovat chod země,živit rodiny jako za Protektorátu.Přesto se našli lidé,kteří daleko víc sloužili režimu.,než bylo nutno.Víte kolik bylo v té době udavačů?Jeden takový udržovatel z protektorátu dostal mého otce a několik dalších do koncetračního tábora.

Není co dodat.....Re: Spisy STB do každé rodiny:
Autor: gerontusinza Datum: 30.11.2009 14:32

R^

Re: Spisy STB do každé rodiny:
Autor: ranbow Datum: 30.11.2009 14:49

No ono je to opravdu těžké rozlišovat niance slova kolaborant, když sám o kus dál píšete " našli se lidé,kteří daleko víc sloužili režimu.,než bylo nutno". Je fakt, že po květnu 1945 s  mnohými, kteří více či méně sloužili režimu za války, nový revoluční režim zametl....

Ale na pojmu udavač se shodnem...

Re: Spisy STB do každé rodiny:
Autor: BORO Datum: 30.11.2009 17:38

VV

lenin se stalinem by jasali:
Autor: strejda pedro Datum: 30.11.2009 13:20

budu citovat doslova:

I za cenu drobných nespravedlnosti a ústrků nemá nikdo právo před občany ČR skrývat jejich minulost.

a ted lenin a stalin: kdyz se kaci les, letaji trisky ...

prvni seznam, ktery mel byt zverejnen, by byl seznam zamestnancu ministerstva vnitra ... to vsechno ostatni je totiz podruzne ...

bingo.....Re: lenin se stalinem by jasali:
Autor: gerontusinza Datum: 30.11.2009 13:26

R^a ovšem ještě jmenný seznam všech funkcionářů LM a KSČ, SSM... abyste se pak mohl divit kdo nám ten antikomunismus káže jako třeba pan Štětina a pan Mejstřík..... to je vývoj pane....;-D

Re: bingo.....Re: lenin jásá z gerotusinza, Děkujme M.Mejstříkovi!:
Autor: Láďa Datum: 30.11.2009 14:47

Martinovi Mejstříkovi můžeme vděčit za míru svobody, kterou  nám tady ještě jako student vyvzdoroval, kdy pánové Havel, Kocáb, Žantovský a další se již dohodli s komunisty a hodlali zahánět studenty do školních škamen. Martin Mejstřík se nezalekl a vysvětlil Občanským fóristům, že oni se sice dohodli na křeslech, ale žádný ze studentských požadavků nebyl naplněn, a proto studentská stávka neskončila.

Práce senátora jaromíra Štětiny je rovněž úctyhodná.

O zásluhách gerontusinza není nic známo.

Re: bingo.....Re: lenin jásá z gerotusinza, Děkujme M.Mejstříkovi!:
Autor: jirka.s. Datum: 30.11.2009 16:10

To je ale jenom Váš problém, Láďo, že nevíte nic o gerontosaurově téměř ozbrojeném protikomunistickém odporu. Musíte se víc snažit! Tož ještě jednou (po prvé v 11.42), jenom pro Vás:

Autor: gerontusinza IP: 78.41.22.xxx Datum: 24.07.2008 16:04

nežiji v roce 45,48 68, 89, ale teď, právě téď, zažil jsem v rodině perzekuce, děda legionář, jeho dcera (má matka) rok ve vězení, její bratr (ročník21) zažil Drážďany, v rámci zákl.služby musel hlídat pol.vězně v Jáchymově (měl to z první ruky), jeho druhá žena (teta) seděla 8 let pro neoznámení útěku za hranice (spoluúčast), můj tchán 2 roky za útěk přes hranice (jako kluk) pak PTP,  můj další strýc lítal jako palubní střelec nad kanálem, pak 10 (deset) let vězení, repete pak na 2 roky za slovní napadení učitele Vokovické sorbony před jeho žáky v hospodě! !a moje maličkost nesměla na střední školu přes vyznamenání.... atd  Zdá se vám to málo?  Jenže já žiji teď a nesnáším, když někdo svoji neschopnośt řešit svou situaci neustále srovnává s těmito roky..... svinstva, která jsou dnes, mě zajímají zejména dnes ... A proč? Protože aktéry těch věcí minulých buď semleli dějiny nebo již nežijí...... a dělat zástěrky rozeným svin@ím a zlodějům nemíním ani náhodou.... Už chápete? ..... pokud ne, je mě líto.......   

  

Fajn tak se o ty úctyhodné soudruhy s nynějšíRe: bingo.....Re: lenin jásá z gerotusinza, Děkujme M.Mejstříkovi!:
Autor: gerontusinza Datum: 30.11.2009 16:27

antikomunistickou plvanou opírejte dál..... já lituji, veksláky a ty kteří sloužili do roku 87 se vgší parádou a najednou  jsou jsou nejaktivnější...... inu pane buď máte kachní žaludek  nebo široké srdce pro vykutálené hajzlíky všeho druhu.... ale co jen když se vám líbí...;-)

Za chyby proti lidem:
Autor: františek Datum: 30.11.2009 13:07

musí být souzen každý komunista a každý estébák. Lépe je to ale dělat včas. A nikdy za ničím nedělat tlusté čáry. A mít dobrou paměť. Vlastnosti lidí se věkem příliš nemění

Když už připomínáme Masaryka a rukopisy:
Autor: ranbow Datum: 30.11.2009 11:33

Takže si připomeňme, že Masaryk se mýlil. Jeho snaha "očistit" národ od lží vedla k tomu, že už tehdy správné výzkumy a závěry  filologických vědců ohledně dokumentů, byly odmítnuty jako  nevěrohodné. Zato byl dán prostor filozofovi Masarykovi  (a spíše jeho medializaci problému). Místo okamžitému prohlášení za podvrh  byly na jeho návrh  provedeny fyzikální a chemické testy, s dost primitivními postupy a nejistým výsledkem, nepodařilo se prokázat ani podvrh, ani pravost. Spor o pravost zůstal otevřen.

Pak ale přišla nečekaná pointa.  V roce 1899 publikoval jistý Ladislav Dolanský článek s názvem Hanka fecit. Podle jeho názoru (po amatérském prohlédnutí rukopisu) se prý falzifikátor Hanka na jednom místě rukopisu "tajně podepsal".Nikdo z vědeckých ani jiných kruhů se to neobtěžoval zkontrolovat. Do učebnic a vědeckých knih vstoupila informace "Rukopisy jsou padělek"..... A ani Masaryk proti tomu nic neměl.Že by mu tahle lež už přestala vadit???

Re: Když už připomínáme Masaryka a rukopisy:
Autor: Nemo Datum: 30.11.2009 12:11

To ještě žije někdo, kdo pokládá Rukopisy za pravé? Nejste členem Rukopisné společnosti?

Re: Když už připomínáme Masaryka a rukopisy:
Autor: ranbow Datum: 30.11.2009 12:59

Bohužel pro Vás, já rovněž věřím, že Rukopisy jsou padělek, jen připomínám, že to byl právě Masaryk, kdo " v zájmu pravdy a očisty" národa neuznal správnost a vědeckost filologických závěrů,a rozehrál jakousi podivnou hru na demokratizaci vědeckých důkazů.

Paradoxně, on sám přispěl k prodloužení víry v jejich pravost.  

Dolanského amatérský objev totiž ukázal správným směrem. Teprve Ivanovova bádání o téměř 70 let později dešifrovala "fecit" jako "psalmus" a odhalila geniální způsob Hankova podvodu....

Rukopisy, Manifest, Poučení:
Autor: Větší vlastenec Datum: 30.11.2009 12:32

No moje řeč, příteli a soudruhu ranbowe (nevytratilo se Ti z nicku "i" ?) !  Každý český vlastenec-internacionalista ví, že idea českého národa stojí na třech pilířích : 1)  na víře v pravost Rukopisů Královédvorského a Zelenohorského;  2) na víře ve správnost Komunistického manifestu;  3) na víře v pravdivost Poučení z krizového vývoje ve straně a společnosti po XIII. sjezdu KSČ

Každý český vlastenec-internacionalista rovněž ví, že živou vodu do našeho národního života musíme čerpat z čistých zdrojů : 1) z husitského revolučního hnutí;  2) z mezinárodního dělnického hnutí korunovaného VŘSR;  3) z dekretů presidenta Beneše, především dekretů znárodňovacích a postihujících národní zrádce;  4) z Vítězného Února a z Bratrské internacionální pomoci ze srpna 1968.

Jeden každý tento dokument, tento zdroj je pro nás naprosto nenahraditelný. Pokud v ně přestaneme věřit, pokud si je necháme zpochybnit nebo dokonce vzít našimi početnými nepřáteli, ztratíme svoji národní identitu. Bez RKZ, bez Manifestu a Poučení se staneme jedním z tuctových evropských národů, rozplyneme se v beztvarém moři euroatlantické civilizace, odvrhneme socialismus, přijmeme kapitalismus a demokracii.  (Y)  To se prostě nesmí stát !

Proto následujme obránce RKZ, následujme čelní představitele obou našich bratrských Stran v jejich obhajobě správnosti socialismu, následujeme našeho presidenta v jeho odporu vůči uchvatitelské Evropě, v jeho cestě zpět k našim starším ruským bratřím.

Pravda jest přece věc velmi prostá a jednoduchá - stačí proto, aby ji řekl a podepsal jeden člověk. Není-li pak něco pravda, nestane se to pravdou, ať to podepíše kolik chce lidí. (Z.Nejedlý)    >-    Volte ČSSD a KSČM !