SPOLEČNOST: Sociální stát podle Zemana
Na počátku osmdesátých let mě na přímořské pláži v Tunisu překvapil mladý tuniský průvodce, studující v té době v Praze ekonomii(!), představou o budoucím směřování své země, ke kterému by chtěl svými znalostmi a vědomostmi přispět: „Chtěli bychom vybudovat socialismus, ale ne ten sovětský, takový ten americký.“
Odhlédnuto od skutečného vývoje i současného neradostného stavu této africké země, mohlo by jít pouze o zábavnou vzpomínku, pikantní snad jen pro člověka zažívajícího v té době „reálný“ socialismus na vlastní kůži. Připomněl jsem si však tuto událost při sledování televizní debaty bývalých premiérů českých vlád, když jeden z nich nabízel současnému politickému establishmentu vizi sociálního státu, „ale skandinávského, nikoli řeckého typu“, jak zdůraznil.
A právě v tom je potíž, každý máme jinou představu o tom, co by měl sociální stát dělat, abychom v něm rádi žili - jeden skandinávsku, jiný řeckou, další pak třeba tu „americkou“. Odráží se to konec konců i v početných definicích sociálního státu a pestré kritice jeho budování ze všech stran - podle lidské, politické nebo filozofické orientace kritiků.
Jediným společným znakem sociálního státu je „….aby se postaral….“ jednou o práci, podruhé o důchod či pomoc v nouzi, jindy o prostor pro seberealizaci (studium, podnikání nebo zahálku). Problémem je, že je většinou velmi drahé, aby všechny takové závazky naplnil. A nároky každého z nás se zvyšují. Stát i jeho občané začínají žít „nad poměry“. Začínají si půjčovat: „To se nám to debužíruje, když nám ….. půjčujou,“ jak zní proslulá hláška z filmového zpracování Haškova Švejka. Jednou však půjčovat přestanou. A problém je na světě, ať je to v rovině osobní nebo státní. Přichází s fatální neodvratností a je jedno, jestli jsme si půjčovali jako státy na vedení války, příliš štědrou sociální politiku nebo jako rodina na luxusní dovolené či auta.
Jak kdysi řekl (volně citováno) již výše citovaný expremiér a prognostik: „……záleží jen na tom jaké výšky jsme na začátku dosáhli a z jaké výšky padáme…. Sám volný pád je vcelku příjemný, provází jej pocit lehkosti. Nepříjemné je jen vědomí, že letadlo jednou dopadne.“ Přesto pilotům doporučuje aby v podobné situaci nabrali kurs „Skandinávie“. Popravdě pan expremiér v době své vlády nepřesvědčil, že ví, jak letadlo tímto směrem řídit. Proto z něj sám před časem raději vyskočil. Nebo byl vyhozen a chtěl by cestou sociálního státu znovu na palubu? Bezpochyby může uspět, vždyť politováníhodným rysem naší nezralé demokracie je, že volič bude volit toho, kdo slíbí nejvíce z cizího - rozuměj z veřejného, sociálního státu. Je otázkou, zda pan expremiér, a není sám, je ještě při plném vědomí a ví, že za takových podmínek letadlo dříve nebo později dopadne..
Voliči, kteří budou masivně volit takovou vizi „sociálního státu“, na katastrofu rozhodně nemyslí. V tom se od Řeků příliš nelišíme.
Autor je toho času důchodce „nesociálního státu“