23.4.2024 | Svátek má Vojtěch


Diskuse k článku

SPOLEČNOST: Sociální stát ničí rodinu

Zatímco v roce 2006 se mimo manželství narodilo 33 procent dětí, loni to bylo 47 procent. Dochází k rozpadu rodiny a na vině je sociální stát.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
D. Polanský 24.6.2015 21:19

Náhradní výživné je ukázková hloupost

Jenom to zvýši počet neplatičů. Vždyť stát ti přispěje. A bude se to i zneužívat. Podívej já ti nějakou korunu dám, ty řekneš, že ti nedávám žádné a  spolu stát pumpneme.

L. Novák 26.6.2015 15:47

Re: Náhradní výživné je ukázková hloupost

No, když bude úřad vymáhat státem vyplacené výživné jako různé jiné nedoplatky vůči státu exekucí na účtu dlužníka, tak mají matky šanci nějaké peníze přece jen dostat.

Když vidím, jaké panují poměry při vyměřování výživného a jak se k přiznání příjmů (a tím i k výši výživného) staví někteří otcové, tak se nedivím, že část voličstva se domáhá, aby se dohledu nad otci a jejich peněženkami ujal náš rozbujelý stát.

Na druhé straně vidím, že některým matkám/otcům by měl stát nejspíš zakázat plodit děti... :-P

J. Krásenský 24.6.2015 17:52

Autor má pravdu

Děti se rodí nesezdaným párům, které sice spolu žijí a plodí děti, ale matka prohlásí, že je otec dětí je neznámý. Důvod? Peníze.

J. Kanioková 24.6.2015 19:07

Re: Autor má pravdu

Ono by celé společnosti prospělo, kdyby aspoň na chvíli "stát" zarazil vyplácení dávek. Třeba s výmluvou, že rozpočet je v průšvihu. Aby si lidi ZNOVU UVĚDOMILI, že to ONI si pořídili děti, ne stát. Že to NENÍ absolutní samozřejmost. Protože mladí se chovají často jako cikáni (i když tito spíš z vychytralosti, účelově)

L. Novák 26.6.2015 15:50

Re: Autor má pravdu

No jo, ale to byste musela přesvědčit 60% českého voličstva, že žít za své je normální...

"Myslíme jinak".

Ś. Svobodová 24.6.2015 15:03

Trend

Myslím, že kromě sociálního státu hrají nezanedbatelnou roli také média. Sugerují mladým myšlenku, že mají být in, úspěšní, egoističtí, jít za svým snem, neohlížet se na nikoho atd...

M. Prokop 24.6.2015 15:18

Re: Trend

To je vcelku přirozená lidská vlastnost, bažit po úspěchu, jít za svým snem, příliš se na nikoho neohlížet etc. Bylo, jest a bude.

J. Šimek 24.6.2015 16:40

Re: Trend

Tím jste dost naboural teorie pana Macha o jasném viníkovi, sociálním státu :o)

J. Kanioková 24.6.2015 18:52

To vy jste na omylu

M. Prokop 24.6.2015 22:50

Re: Trend

Zase jste něco nepochopil.

E. Erat 24.6.2015 13:06

Sociální stát produkuje tzv. matky

samoživitelky.Jejich samoživení spočívá v tom,že každý měsíc čekají na postiliona,který jí přinese dávky.A když se náhodou platba zpozdí, tak v TV ukazují dva suché rohlíky,které bude mít jejich děcko k večeři.

O. Uživatel 24.6.2015 13:08

Uživatel požádal o vymazání
V. Mlich 24.6.2015 14:03

Jak to stát dělá?

Prakticky každým svým krokem, o tom je vlastně článek. Aby mohl dávat podpory, odírá lidi na daních a ti pak nemají čím uživit rodinu.

Třeba i zákonem o minimální mzdě zabrání získat zaměstnání ženám, které by se spokojily s menším příjmem. Anebo to rozlišování dětí na první, druhé, tretí a další, takový nesmysl se jen tak nevidí. A teď podpoří nezodpovědné neplatiče alimentů, že je chce platit místo nich, čímž zmizí hlavní motivace k jejich zaplacení. A vůbec každý zákon komplikující podnikání způsobuje další propouštění a matky samoživitelky jsou na ráně první. Další krůček ke zničení rodiny je třeba EET: kolik procent z těch propuštěných budou matky?

Znám několik nesezdaných párů s dětmi, většinou by jejich rodinný rozpočet sňatkem přišel o 3-4 tisíce měsíčně, tak proč by to dělali? Kdo nastavil takové podmínky? Stát.

O. Uživatel 24.6.2015 14:13

Uživatel požádal o vymazání
V. Mlich 24.6.2015 14:58

Re: Jak to stát dělá?

Alimenty nevymáhá matka, ale soud. Teď na návrh matky, pak úřadu pro zastupování státu. Hlavním důvodem nemožnosti vymoct peníze je, že ten otec nemá práci. A proč? Protože stát dělá všechno pro to, aby zkomplikoval ukončení pracovního poměru místo toho, aby vytvářel podmínky, kdy je lehké získat jinou práci.

Když má otec vysoký příjem, daňové zvýhodnění je pokryto příjmem, kdežto u matky bez příjmu se uplatní jako bonus. Teď si mohou děti rozdělit a optimalizovat ztrátu, ale plánované navrácení společného zdanění manželů už to neumožní. Na manželku jako vyživovanou osobu si může muž odečíst jen 2070 (na konci roku za každý měsíc), ale když není mezi nimi žádný vztah, dostává jako samoživitelka mnohem vyšší sociální dávku průběžně.

O. Uživatel 24.6.2015 15:53

Uživatel požádal o vymazání
M. Prokop 24.6.2015 15:18

Re: Sociální stát produkuje tzv. matky

Platí jim a bude hůř - viz Marksová-Engelsová.

J. Vintr 24.6.2015 12:40

Bohužel platí

že dítě, vyrůstající mimo prostředí řádně fungující rodiny, má mnohem menší šanci založit vlastní řádně fungující rodinu. Takže zde existuje kladná zpětná vazba, která po čase zcela rozloží instituci rodiny. Začalo to už v padesátých letech minulého století, kdy byly děti dávány masově do takzvané předškolní výchovy.

J. Šimek 24.6.2015 16:37

Re: Bohužel platí

Děti nesezdaných párů nevyrůstají v nefungující rodině ... děcku je prd po nějakém glejtu.

D. Polanský 24.6.2015 21:21

Re: Bohužel platí

Dokud nedojde na lámání chleba. Pak jsou papíry důležité.

P. Vaňura 24.6.2015 12:39

Mladí lidé dnes jsou materiálně

zainteresováni na tom, aby se děti rodily mimo manželství, řeknou si, že formální papír nestojí za zcela konkrétní peníze, které přijdou, když matka nebude "samoživitelka" a otec "podnájemník."

Jeden takovýto příklad znám i z hluboké normalizace, tam ale matka byla vdova po zahynulém vojenském pilotovi (s příslušným vdovským důchodem, o který by přišla, kdyby se znovu vdala) a otec jejího v té době už pětiletého dítěte "podnájemník." Úřady tato situace velice štvala a nevím, jak dlouho jim to ještě vydrželo.

H. Balzám 24.6.2015 12:22

Pindy starých bab

Sociální stát především ničí sám sebe. Ničí ale rodinu? Těžko. Rodina je instituce, ekonomický svazek, a tento model prostě prochází vývojem. Dříve, kdy žena byla v domácnosti a muž byl živitelem, bylo potřeba úředně zakotvit vztah toho muže k ženě a dětem, regulovat celý ten svazek a vztahy k majetku stávajícímu i budoucímu, především dědické vztahy. Dnes ale žijeme někde trošku jinde, ženy pracují a vydělávají peníze, sedláci už nevdávají dcery, aby zvětšovali grunt, majetkoprávní vztahy jsou upravovány jinde a jinak. Rodinný svazek je tedy dnes už jen tradice. I bez toho glejtu se dá normálně žít a vychovat děti.

J. Vintr 24.6.2015 13:15

Re: Pindy starých bab

Jistě že dá, ale když k rozchodu partnerů stačí sbalit kufr a prásknout dveřmi, dochází k němu mnohem častěji. Už jen to, že lidé nechtějí podepsat ten papír, svědčí většinou o tom, že předem nepočítají s trvalým soužitím. Na děti přitom nikdo nemyslí. A proč taky, vždyť se jim vlastně nic nestane. To poškození psychiky není navenek nijak vidět ...

H. Balzám 24.6.2015 19:17

Re: Pindy starých bab

Rozvod prý dneska trvá půl hodiny. Když už lidé spolu nechtějí být, tak spolu prostě nebudou, když chtějí, budou se snažit problémy řešit. Je to dle mého víc o lidech než o papírech...

J. Jurax 24.6.2015 22:52

Re: Pindy starých bab

Prý. Ale jak dlouho trvají tahanice o společný majetek, byt, auto, děti? Co vyživovací povinnost zpravidla k manželce, někdy i manželovi?

V. Mlich 24.6.2015 14:34

Nejde jen o "glejt"

I když ten "glejt" je taky dobrá věc, řeší najednou spoustu právních situací, které se jinak musí ošetřovat zvlášť dohodou a mnohdy to ani není možné, třeba dohodou dvou lidí nenařídíte třetí osobe - lékaři - že může poskytovat informace jako rodinnému příslušníkovi.

Při spolužití "na psí knížku" je nejhorší to, že obvykle jeden z partnerů má navrch, víc vydělává, vlastní byt, je na něj napsané auto atd, takže ten druhý je skrytě neustále vydírán, kdyby nesekal dobrotu, tak je na ulici. A to není moc dobrý prvek ve vztahu, který by měl fungovat aspoň 20 let, než odrostou děti. Což je prakticky celý život, protože po dětech přicházejí vnoučata a ty musí někdo i rozmazlovat.

Z. Koutecký 24.6.2015 12:12

Podpora rodiny

Jen tak na okraj. Když sem se před mnoha lety za totáče oženil, snížili mi daně. Byty nebyly, bydleli jsme u rodičů. Jeden větší pokoj. Nic moc. Dostali jsme bezúročnou novomanželskou půjčku, za kterou jsme nakoupili nábytek. Když se nám narodila dcera, odepsali nám podstatnou část půjčky. Když dcera povyrostla, nastoupil jsem do fabriky mimo Prahu. Jako rodina s dítětem jsme do roka dostali od fabriky družstevní třípokojový byt. Členský podíl zaplatila fabrika za podpis závazku, že ve fabrice budu pracovat nejméně 10 let. Podotýkám, že jsem byl docela obyčejný občánek, politicky neangažovaný a ničím výjimečný, bez vlivných známostí. Tak tenkrát prostě vypadala podpora rodin. Nechci žít v podmínkách totáče, ale zakládat rodinu bych dnes také nechtěl. Naštěstí už nemusím. Svým vnukům však nezávidím.

O. Uživatel 24.6.2015 12:23

Uživatel požádal o vymazání
H. Balzám 24.6.2015 12:25

Re: Podpora rodiny

Nic na světě není a nemůže být zadarmo. Je teda potřeba vidět, kde se ty peníze na přidělené byty a nenávratné půjčky vzaly. A jestli je lepší, když stát sebere velkou část výdělku a pak ho přerozdělí, nebo když nechá ty peníze těm, co si je vydělali, ať s nimi naloží dle svého.

R. Langer 24.6.2015 13:12

Re: Podpora rodiny

Asi tak. Ovšem že se to těm "nemajetným" nelíbí, je nasnadě.