15.10.2019 | Svátek má TerezaDISKUSE K ČLÁNKU

Upozornění
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.


SPOLEČNOST: Socialismus nutí hrát neférŘazeno podle času sestupně, seřadit podle času vzestupně
počet příspěvků: 29, poslední: 15.7.2015 18:27, přehled diskusí

debata jestli je lepší socialismus nebo kapitalismus:
Autor: P. Bryndza Datum: 15.7.2015 18:27

je jako debata o tom,že 10-ti násobný vrah,je hodnější a ušlechtilejší než vrah 11-násobný,protože zavraždil o jednoho člověka méně....

Socialismus je snahou zorganizovat lidský svět, který je :
Autor: K. Janyška Datum: 14.7.2015 21:08

nyvždy nezorganizovatelným spontánním řádem. V tom je hloupost jejho propagátorů, ze kterých se prpti jejich vůlůi vždy stanou zlošinci. Jinak ho nelze ani prosadit, ne tak zavést... Dzp.

Samozřejmě,:
Autor: Š. Hašek Datum: 14.7.2015 19:44

že socialismus v dnešní míře řízení všeho a přerozdělování, popíráním "starých věcí", rozvrtal hodně a obratní pohybovači se v socialismu prodají již i vlastní babičku za příspěvek "na něco".

Ale neříkám, že minulost byla bez chyb.

Asi souhlasím:
Autor: M. Urban Datum: 14.7.2015 15:33

To co jsme získali jako výdobytky socialismu, tak v kapitalismu měli už dávno, aniž jim to někdo neustále připomínal. Trestná činnost se neřídí politickým zřízením, ale poptávkou. Je pravda, že co by občan NSR neudělal ani za tisíc marek, tak v lido-demo jim stačilo i dvacet. To se po pádu železné opony a stěhováním po Evropě částečně změnilo. Do čela vlád v bývalé lido-demo nastoupili lidé kteří měli naivní představy o fungování společnosti a později je začali nahrazovat šíbři, kteří se už vyznali v tlačenici. ATD

demokracije je kapitalismus:
Autor: V. Kopta Datum: 14.7.2015 15:14

co si spousta lidí neuvědomuje že demokracie znamená kapitalismus. Lidé musí mít svobodu se svými penězi nakládat podle svého. Obráceně to neplatí, kapitalismus nutně neznamená demokracii, jak je hezky vidět v číně.

Zkušenost:
Autor: V. Loula Datum: 14.7.2015 12:49

Zhruba 20 let dospělého života jsem prožil v socialismu a 25 let po sametu v kapitalismu. 

V té první etapě mně jednou vykradli zahradní chatku, policie ( tehdy Veřejná bezpečnost) zloděje chytila a část věcí se mi vrátilo. 

V té druhé etapě mně v Praze 5x vykradli auto ( z toho 4x bez poškození vozu - podle policie to dokáží během desítky vteřin), a 4 x mně vykradli v Karlových Varech garáž a zahradní domek. Policie nikdy nic nezjistila, po měsíci oznámení odložila. V případě těch vykrádaček auta v Praze mně poskytli informaci, že ukradené věcí budou druhý den na tržišti u Unhoště, a kdybych je tam náhodou viděl a podle výrobního čísla identifikoval, tak je možná dostanu zpět. 

Tolik moje zkušenost.

Re: Zkušenost:
Autor: R. Langer Datum: 14.7.2015 14:53

No vidíte, jak ta VB a SNB za komančů pěkně fungovala. Všechno a všechny měla pěkně pod dozorem, a kdo ví co všechno měla i na vás. Tak tak, na ty zkušenosti je potřeba nezapomínat! ;-)

Re: Zkušenost:
Autor: I. Schlägel Datum: 14.7.2015 14:56

Sčítáte hrušky s jablky. Nejste sám.

Re: Zkušenost:
Autor: V. Loula Datum: 14.7.2015 15:22

Nesčítám. Zlodějina je zlodějina, at jde o socialismus nebo kapitalismus. Hodnotil jsem pouze tento jeden segment, nikoliv segmenty ostatní.

Re: Zkušenost:
Autor: J. Schwarz Datum: 14.7.2015 21:36

Vidíte - a v LKDR by vám ani tu chatku nevykradli, pokud byste ji měl. Nechcete se vystěhovat do zaslíbeného kraje efektivní armády a policie?

Opravdu kvalitní blábol!:
Autor: K. Luboš Datum: 14.7.2015 12:45

Lidé jsou sví a aktuální společenské zřízení se na jejich morálních kvalitách nijak neprojevuje. Tzn. kdo byl hajzlem, tak zůstal hajzlem, i když na Hradě seděl kdokoliv. Např. za Masaryka se uplácelo a kradlo stejně jako za Husáka nebo za Havla. Úplatky, podvody a krádeže nejsou žádným specifickým projevem socialismu, ale prostě vycházejí z lidské povahy.

Re: Opravdu kvalitní blábol!:
Autor: V. Loula Datum: 14.7.2015 12:54

Máte pravdu pouze zčásti. Záleží též na společenském klimatu, jak se obecně k přestupkům, trestným činům a zločinům přistupuje. Pokud je zloděj obecným míněním odsuzován, tak je počet zlodějin nižší než když je zloděj obecným míněním považován za úspěšného. A toto se stalo prosazením názoru, že důležitý je výsledek, a cesta k němu již důležitá není. Viz názor Klause na Maradonovu božskou ruku.

Re: Opravdu kvalitní blábol!:
Autor: Z. Lapil Datum: 14.7.2015 13:51

Máte naprostou pravdu, ALE: uplácet můžete jen v souvislosti s něčím nedostatkovým. Zkuste pomocí úplatku zařídit, aby vás (nepřeju nikomu, klepy klep) vzali na operaci o půl roku dřív. To dokážete teď a dokázal jste to za socialismu, protože někde někdo sedí a stanovuje pořadí prostě proto, že není dost doktorů.

Za socialismu někde někdo sedí skoro u všeho a nakonec skončíte tím, že když chodíte pozdě z práce, musíte si v sámošce dojednat uschování rohlíků, jinak jste bez večeře. Cenu odhaduji tak na jedny tvrdé Sparty týdně. Zkuste si ale dnes pomocí úplatku zařídit koupi rohlíků hodinu před zavíračkou - to prostě nedokážete, protože je normálně koupíte. Maximálně - jedná-li se o malou sámošku na malé vesnici - musíte si je objednat den předem. Třeba v Lukově chleba pro tábor do 10:00. A i to děláte jen ze slušnosti, protože tušíte, že těch deset chlebů je tady - na rozdíl od Kauflandu ve Zlíně - významný počet.

Re: Opravdu kvalitní blábol!:
Autor: R. Langer Datum: 14.7.2015 14:55

Ovšem ten socialismus tomu přímo systémově vytváří živnou půdu, jak jsme to my mohli poznat přímo v praxi. A teď se na to chystá celá Evropa. :-(

Marnost nad marnost..:
Autor: F. Pavlis Datum: 14.7.2015 12:38

Velká část populace si tento stav přeje. Proti tomu není jiný lék, než diktatura jiného typu. Má ovšem příliš vedlejších účinků stejně hrozivých. PROSTĚ se v tom budem plácat  do příštích tragických událostí. Zdá se.

jedna zatajená věc:
Autor: Z. Švrček Datum: 14.7.2015 9:48

Kritikové kapitalismu rádi zapomínají, či spíše rádi tají, že skutečný kapitalista sice hledí na zisk, jako na cíl svého podnikání, avšak stará se nejen o zisk momentální, ale také o to, aby byl dosahován i příště, přespříště a dále. Nemůže být tedy z podstaty věci neekologický, kořistnický a antisociální nelida. Opak je pravdou, skutečné tržní mechanismy by čistě sobecké chování brzy potrestaly. Ti, co si nabrali a mizí, existují bohužel také, ale považuji je zejména u nás za rezidua socialismu, navazující plynule na "vymoženosti" nového socialismu evropského. To kapitalisté opravdu nejsou. Bohužel dnešní EU socialisticky omezuje a brzdí právě ty skutečné kapitalisty, neboť jim brání rozhodovat o svých penězích svobodně, dle svého prospěchu a uvážlivě riskovat, že jim trh jejich záměry zvrátí. Svým přerozdělováním, dotacemi a regulacemi podporuje a vytváří prostor právě pro ty rychlokvašky. Po krátkém intermezzu let 1990 - 2000 jsme opět zpátky, jen o závit spirály výš. Zatím zůstaly plné obchody, cestování a to, že si pro mne za tento názor snad zítra nepřijdou.

Re: jedna zatajená věc:
Autor: V. Loula Datum: 14.7.2015 13:01

Víte, podnikatelský projekt může mít dvojí tvář. První to, co píšete, vytvořit  firmu s výhledem na dlouhodobou činnost, postupně bohatnoucí, která si získává stálou a rozšiřující klientelu atd atd. Tam máte pravdu.

Druhá tvář je ta, vytvořit firmu, napůjčovat co nejvíce prostředků, nasekat dluhy kam se člověk podívá, a než to praskne, tak utéct, firmu poslat do konkursu a založit honem firmu jinou.

Re: jedna zatajená věc:
Autor: I. Schlägel Datum: 14.7.2015 14:55

Zkuste to udělat se stejnou intenzitou, s jakou to jde na východ od Aše, v kterékoliv vyspělé kapitalistické zemi.

Re: jedna zatajená věc:
Autor: R. Langer Datum: 14.7.2015 15:00

No a čí je to známé heslo "dluhy se nemusí platit"? Snad nějakého kapitalisty? Ono "... vytvořit firmu, napůjčovat co nejvíce prostředků, nasekat dluhy kam se člověk podívá, a než to praskne, tak utéct, firmu poslat do konkursu a založit honem firmu jinou." je snad nějakým znakem kapitalismu? Já tomu tedy říkám normálně zlodějina, nikoliv kapitalismus.

Re: jedna zatajená věc:
Autor: V. Loula Datum: 14.7.2015 15:30

Naprosto souhlasím, že se jedná o zlodějinu. Ovšem zlodějiny by se měly trestat. V tomto případě se ty dluhy soustředily do konsolidační agentury, a postupně se odepsaly (jinými slovy, zaplatili to danový poplatníci), případně si je dlužník za zlomek jejich nominální ceny koupil sám.

Levicová pakáž:
Autor: P. Lenc Datum: 14.7.2015 8:20

vždy uměla perfektně využít krátké paměti lidí.

Re: Levicová pakáž:
Autor: Š. Hašek Datum: 14.7.2015 16:35

Asi tak.

Veškeré hrůzy socialismu se vždy smrsknou do problému, :
Autor: P. Dvořák Datum: 14.7.2015 3:00

že byl tehdy na trhu nedostatek zboží, které se vyrábělo vesměs tady a pro výjezd do ciziny si bylo nutno obstarat nějaké razítko.

Dnes máme na trhu zboží, kolik se nám zamane, protože je vyráběno jinde a za podmínek, které když se zavádí v našich výrobnách a montovnách, není moc lidí, kteří by tam chtěli pracovat.

Co se týká razítek a hranic, zejména v dnešní době mi už nepřipadá nijak přínosné, že si do naší země může přijet kdokoliv, kdo už jednou na kterémkoliv místě překročil hranice EU a tam si podal žádost (!!!), na které bylo cizí rukou napsáno "Žádám o politický azyl."

Přímo k smrti mě však vyděsila věta: "Mezi veksláky pak může docházet k násilným střetům, pokud není dodržovaná nastavená hierarchie nebo pokud jednotlivé skupinky soupeří o monopolní postavení v rámci určitých „rajónů“." To jako že se tehdy střílelo na ulicích? Hrůza pomyslet.

Re: Problémem je,:
Autor: K. Frauknecht Datum: 14.7.2015 8:32

že dnešní situace se od té "předlistopadové" liší opravdu jen relativním dostatkem, volností cestování a větší ekonomickou silou obyvatelstva (naprosto nezpochybnitelnou!). Vše ostatní se postupně "vrátilo", bohužel!

K tomu násilí. Nevím odkud jste, ale opravdu se i střílelo, a to jsem žil v relativně provinčním městě :-).

Re: Veškeré hrůzy socialismu se vždy smrsknou do problému, :
Autor: Z. Lapil Datum: 14.7.2015 13:34

Razítka a hranice: tuhle záležitost jste obrátil nohama vzhůru. Jedna věc je (jak píšete), možnost, že k nám přijede "kdokoliv a kdykoliv". Ta možnost tu mimochodem není - existují hranice (Schengen) a existují víza. Bezvízový vstup má povolen, řekl bych, docela malá menšina lidí, a mnozí z nich jistě na dobu a omezenou a za účelem pouze turistickým. Že to stát & EU nedokáže vynutit, to je jiné vyprávění.

Naopak je jednoznačně kladné - jak má autor (a já taky) za samozřejmé - že občané ČR mohou jet kdykoliv a kamkoliv (samozřejmě; za peníze, případně stopem, a musejí nás tam pustit zase ti na druhé straně), aniž by museli na 1. máje chodit do průvodu, v patřičné dny vyvěšovat vlajky, vy, vaši rodiče i vaše děti souhlasit se vstupem vojsk, zúčastnit se domovních schůzí a nezúčastnit se bohoslužeb, hlásit děti do Pionýra, uplácet vydavače pasů, jiných pasů (pokud jste chtěl do Jugoslávie) a výjezdních doložek (protože pas nestačil) a devizových příslibů (protože ani pas s doložkou do většiny světa nestačil).

Mmch - zboží se "vesměs tady" tak úplně nevyrábělo, a i když se vyrábělo, nebylo ho vždycky tak úplně dost. Bez pomerančů a banánů se člověk obešel, nedostatek červených trenýrek na tělocvik řešila omluvenka, hýzlpapír šel jakž takž nahradit novinami, ale jak dámy řešily "přechodný" nedostatek menstruačních vložek, to snad vědět ani nechci.

Re: Veškeré hrůzy socialismu se vždy smrsknou do problému, :
Autor: I. Procházková Datum: 14.7.2015 21:54

Jak jsme to řešily? Prozradím: pokud jsem sehnala vatu a obvaz (gázu) - obojí úzkoprofilové, jednoduše jsem si z toho vyrobila vložky. Další možnost byla použít dětské pleny (již odložené po 2 dětech), jedna vystačila na 2 vložky, pak se vyhodila. V socialismu si člověk vždycky musel nějak pomoci...:-))

Re: Veškeré hrůzy socialismu se vždy smrsknou do problému, :
Autor: P. Dvořák Datum: 15.7.2015 0:18

Tak trošku odpovídám o kousíček níže R. Langerovi. VIZ:

Autor: P. Dvořák Datum: 15.7.2015 0:15

Re: Veškeré hrůzy socialismu se vždy smrsknou do problému, :
Autor: R. Langer Datum: 14.7.2015 15:05

Kdepak pane, ty hrůzy socialismu byly (a jsou) mnohem závažnější, to se tak smrsklo jenom vám, tedy přesněji vám s krátkou pamětí, pokud tedy přímo nejste komouš, tam už se nemá ani co smrskávat. ;-)

Re: Veškeré hrůzy socialismu se vždy smrsknou do problému, :
Autor: P. Dvořák Datum: 15.7.2015 0:15

Blbé poznámky o tom co se mně může nebo nemůže smrskávat si nechte a zapojte ten svůj nepochybně se nesmrskávající orgán.

Jak vyplývá z mého textu, nejde o to co bylo, ale jde o to, na co se to smrskne při popisování hrůz socialismu. Takže nevím, komu se co smrskává, když si pisálci téměř vždy vzpomenou jenom na toto.