20.4.2024 | Svátek má Marcela


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Ladislav N. 12.11.2006 6:26

Re: Marxismus Leninismus

 ;-)R^

Borek@Exil 11.11.2006 0:14

Socialismus = velmi nedobry koncept.

Zcela pomiji zakony poptavky a nabidky. Co to je "skutecna hodnota"? Priklad definice trzni hodnoty nemovitosti po americku: Trzni hodnota majetku je cena , kterou zaplati informovany kupec ochotnemu prodejci ve volnem trhu. A je to...a celej Marx se muze jit klouzat i s Engelesem, Leninem a vsemi ostatnimi potrhliky.

bruner 11.11.2006 0:26

Re: Socialismus = velmi nedobry koncept.

zkuste definovat jen abstrahovaný pojem hodnota. Beze všech adjektiv, skutečná, tržní.

68 11.11.2006 1:04

Re: Re: Socialismus = velmi nedobry koncept.

Co dáte. (Nemusíte to ale dostat.)

bruner 11.11.2006 1:16

Re: Re: Re: Socialismus = velmi nedobry koncept.

mýlíte se. To jste pohovořil o ceně, ne o hodnotě. Tak ještě jednou.

Borek@Exil 11.11.2006 2:08

Re: Re: Socialismus = velmi nedobry koncept.

Proc?

Borek@Exil 11.11.2006 2:12

Re: Re: Re: Socialismus = velmi nedobry koncept.

Rekneme..nemovitost..pro nekoho ma hodnotu nostalgickou, narodily se tam obe deti. Pro jineho hodnotu praktickou - kupec je Zid a nemovitost je blizko synagogy; deti to maji blizko do skoly. Jinemu se nelibi pudorys, jeho hodnota se zmensi. Jednomu vadi hlucna hlavni ulice...opet mensi hodnota. A jsme zpatky u te definice, nebot skutecna hodnota je nakonec objektivne urcena trzni hodnotou : Cena, kterou zaplati informovany kupec ochotnemu prodejci VE VOLNEM TRHU.

bruner 11.11.2006 4:24

Re: Re: Re: Re: Socialismus = velmi nedobry koncept.

promiňte, ale vy stále směšujete oba stavy. Nejprve pojednáte o nostalgii, blízkosti synagogy atp. a tím poměřujete hodnotu jako osamocený jedinec. Tedy hovoříte o něčem, co již máte. A podruhé uplatňujete pohled, co v budoucnu, když ještě věc nemáte a chcete ji získat směnou s ostatními. A tehdy se začne hovořit o ceně. Nikdy jindy. Když si budete vyrábět vše sám, tak automaticky budete přemýšlet, kde vzít suroviny, energii atd., ale o ceně nepadne ani slovo. Cena je společenský vynález a proto také ta která společnost (společenskoekonomická formace) přiřazuje jedné a téže hodnotě různou cenu. 

bruner 11.11.2006 4:35

Re: Re: Re: Re: Re: Socialismus = velmi nedobry koncept.

ještě drobnost. Jak hodnota, tak cena samozřejm má opodstatnění pro své zkoumání jen z lidského pohledu. Proto se zkráceně dá říci:hodnota je to co chci(např.chci tu sochu) a cena je to co mohu(mohu si dovolit ji koupit). Již z toho plyne, že existuje člověk, který chce a může a jiný chce a nemůže (prosím, oprostit se od asociací). Co bude tržní cenou? Samozřejmě ta realizovaná, ale mnoho lidí na ní nedosáhne, ale také ji chce. Takže se vynořuje otázka, co je lepš? Buď tvořit ceny tak, aby na ně dosáhlo co nejvíce lidí a ulomit tak hrot závisti nebo nechat vše trhu a vytvořit hordy nemajetných chtivích a následně i všeho schopných?

Fafa 11.11.2006 7:13

Pane Brunere:

Jak to ale bude u komodit, kterych je uz z principu omezene mnozstvi. Jak se bude urcovat, kdo bude bydlet ve vile s vyhledem na more? Jiste je vice potencialnich zajemcu nez pozemku. Co navrhujete; prodej nejvyssi nabidce, pridelovani politickou autoritou, losovani, tydenni stridave turnusy?

Borek@Exil 11.11.2006 7:24

Re: Pane Brunere:

Když děláte návrh na dílo, třeba v konkurzu, kalkulujete vlastní náklady a určitý zisk. Výsledkem je pak CENA, kterou narhnete zadavateli kontraktu. Zadavatel si objedná řekněme 3 návrhy a vybere si ten, který považuje za nejpřijatelnější. Nejlevnější nemusí vždy vyhrát. Dostanu-li velmi nízkou nabídku ale vím, že práci budou provádět laciní ale nekvalifikovaní Mexikáni, třeba zvolím o něco dražší ale s lepší zárukou kvality. Takže všechny hodnoty a ceny jsou velmi relativní a velmi nestálé. Naprosto identický domek bude určitě mít jinou cenu v Horních Počernicích a jinou v Praze na Ořechovce. Jasný? Víte co je tzv. OVERIMPROVEMENT? To je když v sousedství jednopodlažních domků, které se prodávají kolem $300,00 (+10,000/-10,000) postavíte dvoupodlažní nóbl vilu s mramorem a kaclíčkovaným bazénem......ztratíte spoustu peněz, protože v tom sousedsví (neighborhood) Vám nikdo nedá $600,000. Tečka.

Borek@Exil 11.11.2006 7:30

Re: Re: Pane Brunere:

Krom toho Vaše snaha o rovnostářství ve svobodné společnosti nefunguje. Vysoké ceny majetků řekněme v Beverly Hills, CA zajišťují majitelům jistotu, že mexické gangy zůstanou v Pacoima a v Beverly Hills se nebude z dokořán otevřených dveří linou super hlasitá strašlivá hudba Mariachi (odvar české polky a rakouského valčíku). Já bych mohl bydlet lacino v mexické nebo černošské čtvrti...jenže jsem rád na světě a nemám rád být 3x týdně přepaden nebo vykraden Tak bydlím, kde bydlím a platím za to.

Borek@Exil 11.11.2006 7:31

Re: Re: Re: Pane Brunere:

V Praze srovnej: Střešovice vs.Libeň.

bruner 11.11.2006 7:44

Re: Re: Re: Pane Brunere:

nejsem si vědom toho, že bych vyjadřoval snahu o rovnostářství. Již před mnoha lety jsem dospěl k závěru, že socializmus je dobrá myšlenka, ale není pro lidi.

Rozdíl v hodnotě stejného domu (vezmu váš příklad) v Praze nebo ve Zlámané Lhotě či Pacoima není žádný, rozdíl je v tržní ceně (pořizovací je stejná). Tedy hodnota stejná, cena různá. Proč?Protože každý termín popisuje něco jiného a z toho jasně plyne, že hodnota a cena jsou dvě různé veličiny. Nic jiného jsem nechtěl říci.

Fafa 12.11.2006 3:59

Pane Brunere:

Proc je podle Vas hodnota a porizovaci cena stejneho domu stejna v ruznych lokalitach?

bruner 11.11.2006 7:48

Re: Re: Re: Pane Brunere:

z troch jiného soudku. Docela by mě zajímalo, proč se právě v mexické či černošské řtvrti krade?

Borek@Exil 11.11.2006 22:47

Re: Re: Re: Re: Pane Brunere:

Já taky.

Borek@Exil 11.11.2006 7:32

Re: Re: Pane Brunere:

Pardon.....$300,000 -- za třicet tisíc je tak auto.

bruner 11.11.2006 7:34

Re: Pane Brunere:

promiňte, ale nejsme naladěni na stejné téma. Já jsem jen hovořil o vztahu mezi cenou a hodnotou, aniž bych se dotýkal tvorby tohoto vztahu. To je otázka navýsost politická a tu nelze při zkoumání řešit.

Pokud jste mi tuto otázku ale dal, pak můj názor je, zatím nejlépe je řešeno tržním principem se silnou solidární složkou dirigovanou státem. Kdybych byl ovšem jen sám, pak můj životní prncip postoj tíhne k menší regulaci státem, ale jsem si vědom, že takto celkově pojatý stát vytvoří množství sociálně slabých, kteří se budou radikalizovat a ve svém důsledku dopadnu hůře (co mám mi ukradnou lapidárně řečeno).

pavel 99 11.11.2006 12:32

Re: Re: Pane Brunere:

Myslím, že o pár příspěvků výše jste narazil na skutečnou podstatu ze které podle mne plyne, proč principielně nemůže socialismus fungovat. Mám na mysli motivaci "...Buď tvořit ceny tak, aby na ně dosáhlo co nejvíce lidí a ulomit tak

hrot závisti nebo nechat vše trhu a vytvořit hordy nemajetných chtivích

a následně i všeho schopných?...". Zkuste domyslet, k čemu jednotlivé systémy (jak jste je vyjádřil) člověka motivují. K čemu motivuje odstranění závisti? Možná k určité "spokojenosti" závistivého člověka (člověk, který není závistivý tak toto měřítko nezohledňuje) a k čemu více? Systém, který umožňuje vyšším výkonem, lepšími nápady adt. dosáhnout větších "sobeckých výhod", tak motivuje k vyšším výkonům, vyšší efektivitě a dalším nápadům. Na této bázi je postaven veškerý vývoj lidské civilizace.

Lapil 11.11.2006 20:45

Cenu si tvořím sám podle možností zákazníka!!! Re: Re: Re: Re: Re: Re: Socialismus = velmi nedobry koncept.

Živím se projektováním, což je krásný příklad tvorby cen bez regulace. Přesněji - projektantská komora má nějaké předpisy, ale ty jsou při práci pro "prostej lid" pro legraci, protože vám je nikdo nedá.

Každá zakázka končí tím, že si se zákazníkem řekneme co, kdy a za tolik. A někdy se prostě nedohodneme, no... A když je takových nedohod víc, nezbývá, než se dohodnout levněji, protože peníze potřebuju a jinak než prací je získat neumím. Samozřejmě je někdy smlouvání útokem na poctivost, protože lidi, kteří si můžou dovolit slušně zaplatit, jsou obvykle zkušenější obchodníci než ten nešťastník z minulého týdne, který zahájil sdělením "Dám, co si řeknete, ale musí to být v pondělí hotové".

Roztomilé je sledovat ceny benzínu, tam je krásně vidět, jak cena nezávisí jen na pumpné společnosti, ale i na místě. A jak o sobě všichni dobře vědí.

Novák 11.11.2006 11:44

Re: Socialismus = velmi nedobry koncept.

Co je to informovaný kupec? Zatím jsem si akorát mohl všimnout, že všichni dělají všemožné právě proto, aby kupec nebyl informovaný.

Borek@Exil 11.11.2006 21:33

Re: Re: Socialismus = velmi nedobry koncept.

Pane Novák....to je o Americké definici přoměřené tržní hodnoty. Např. v nemoviteostech  kupec zpravidla jedná skrze svého agenta (zpravidla i prodávající má agenta, někdy jeden agent reprezentuje oba = duální agentura). V Californii zákon o nemovitostech jasně odstranil clausuli CAVEAT EMPTOR = kupující dávej si pozor. Realitní Agent nesmí svému principálovi zatajit žádnou materiální skutečnost týkající se té které nemovitosti. Pokud Agent o něčem nevěděl (např. dům má septický tank místo přípojky na veřejnou kanalizaci), bude zpravidla shledán vinným za NEGLECT = opomenutí, neboť díky své profesionální odbornosti toto vědět měl...pokud nevěděl, bude zodpovědný za případnou škodu. Informovaný kupec dostane od agenta přehled prodaných nemovitostí v určitém okrsku.. kde a co a za kolik se prodalo, agent kupce provede nemovitostí, objedná se inspektor na termity a inspektor, který barák proleze a hledá technické či architektonické závady. Pak vystaví certifikáty s výsledkem svých šetření. Agent musí kupci sdělit i takové věci, že byl třeba v domě někdo zavražděn. Agent musí studovat městské plány aby za rok město nepřišlo s požadavkem na nucené vykoupení majetku pro výstavbu dálnice......tak vzniká INFORMOVANÝ KUPEC. 

Mirek od lesa 12.11.2006 9:45

Re: Re: Re: Socialismus = velmi nedobry koncept.

Ranné stadium kapitalismu je to, co dnes v ČR prožíváme. I státní a polostátní organizace se snaží mlžit, zákazníkovi nepodají skutečnou cenu - náklady, třeba Telecom nebo většina poskytovatelů internetu. Zásadně chybí takové nevyhnutelné příplatky jako DPH, třeba i autoinseráty trpí tímhle podraznictvím.

Takže pořiďte si telefonní přípojku, podivíte se, o kolik Vás to bude stát více, než v inzerátě.

Stejně je to s nemovitostmi, výše provize, kdo komu co platí, to vše je tajemství. Tušíte-li zde něco, bude to v každém případě o hodně víc, než si myslíte.

V socialismu si vezmete dceru okresního tajemníka, ke sňatku Vám tchán zprostředkuje extrémně levný dům, zabavený oběti jakéhosi procesu, stanete se kádrem a budete vedoucím nějakého dobře placeného ouřadu. Nějaký trh tu neexistuje, vše se rozděluje jako u pirátů, odshora dolů, pouze věrným. Pro mnoho lidí to byl optimální systém.