Neděle 21. července 2024, svátek má Vítězslav
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

SPOLEČNOST: Služba státu

diskuse (21)

Řekli byste, na to máme dokonce speciální zákon - Zákon o státní službě. Jenže chyba lávky, to není zákon o tom, jak mají úředníci sloužit státu, potažmo občanům této země. To je zákon, který napsali úředníci pro úředníky, jak mají úřadovat.

K psaní těchto myšlenek mne vyprovokovaly nedávné události okolo zakázky elektronických dálničních známek. Tu zakázku zadal SFDI bez výběrového řízení jistému dodavateli, se kterým neprodleně sepsal smlouvu na dílo v hodnotě stovek milionů. Nebýt odvážného odborníka na programování, ve kterém se hnulo svědomí a veřejně prohlásil, že taková zakázka je řádově předražená, prošlo by to bez povšimnutí. Přidali se i další pracovníci z oboru IT a byla z toho ostuda jako trám. Pozoruhodné, ti ajťáci si vlastně kazili živnost, svědomí u nich zvítězilo nad hrabivostí. Od té doby si myslím, že ajťáci jsou poctivější než úředníci. Zajímavé, co bylo dál. Úředníci se nezalekli, prohlásili, že smlouva je uzavřená a hotovo. Jako by byli nedotknutelní, mínění veřejnosti je jedna věc, pravomoc úředníka je důležitější. Byrokracie vítězí nad demokracií. Teprve když bylo jasné, že tentokrát je ostuda tuze veřejná, úředníci to vzdali a najednou bylo po smlouvě.

Tahle ostuda s dálničními známkami je jen špička ledovce. Jsem přesvědčen, že takových případů se jinde vyskytuje jako housek na krámě. I na komunální úrovni, čím výš tím hůř, najdeme podobné zacházení s veřejnými penězi. Namátkou: když magistrát hlavního města dostal z Bruselu audit o dotacích zaslaný jako důvěrný, najednou magistrát nevěděl co s tím: zveřejnit, či nikoli? Nezbylo než magistrátu zadat u advokátní kanceláře právní rozbor následků jeho činů. Takže když se má o něčem rozhodnout, jsou úředníci buď hloupí, nebo líní, nebo zbabělí. Ještě štěstí, že nežiju v Praze, musel bych se stydět, že jsem volil politiky, kteří jim tyhle vlastnosti tolerují.

V tom je jádro pudla. Postavení úředníka dává příležitost k tomu, aby se v člověku rozvíjely jeho horší vlastnosti. Samozřejmě, není to pravidlem, jsou i tací, kteří to myslí s úřadováním poctivě, nicméně ta šance užít si úřadování jako vládnutí, ta svede kdekoho. Ostatně, abych jen nesýčkoval, taky jsem se setkal s úředníky, kteří byli ochotni vzít si moje starosti na svou hlavu. Bylo to na katastrálním úřadu. Asi to není podobnost náhodná, poplatek za zápis do katastru se v poslední době znásobil.

Co z toho plyne pro občana? Podobně jako globální oteplování, množení úředníků nelze zastavit. To neovladatelné množení úředníků už dávno dokázal významný vědec, doktor Cyril Parkinson. Nemá smysl se snažit byrokracii omezovat, je to beznadějné. Musíme se snažit ji kultivovat. Musíme soustavně hlídat, aby ve správě věcí veřejných v naší krásné vlasti pracovali jako úředníci jen lidé kvalifikovaní a svědomití. Kdyby se našli i pracovití a obětaví, bylo by to fajn. Samozřejmě, jedno ani druhé nebude. Ale mohli bychom volit politickou stranu, která by to měla v programu. Taková vize: budeme převychovávat úředníky.

Tomáš Vodvářka
20. 7. 2024

Zdá se, že společenská radost před 3 lety, kdy ze sněmovny vypadla komunistická strana, byla...

Jan Bartoň
20. 7. 2024

Další funkční období Evropské komise pod vedením Ursuly von der Leyenové poskytne Bruselu další...

SÝR ZDARMA
20. 7. 2024

Američané mají silné pochybnosti o tom, že atentát na Donalda Trumpa je dílem osamoceného...

Martin Tůma
20. 7. 2024

Jak snadno a levně dokázat, že Země je placatá/How to easily and cheaply prove that the Earth is...

Milan Smutný
20. 7. 2024

Po letech přešlapování a mizerných rozhodnutí v energetice, ovlivněných dominantně dotační zelenou...

Aston Ondřej Neff
19. 7. 2024

Von der Leyen je ztělesnění všeho, co je příčinou dramatického úpadku… všeho, na co sáhla. Zničila...

Aston Ondřej Neff
18. 7. 2024

Premiér Fiala oznámil že Korejci tam dostaví dva bloky a vláda s nimi vyjedná opci na dva další...

Aston Ondřej Neff
20. 7. 2024

Volání po odvaze má svoji druhou stranu mince, totiž nářek nad absencí odvahy, nářek nad...

Vratislav Hlubuček
19. 7. 2024

Se znepokojením pozoruji rozvírání Overtonova okna v Ukrajinském konfliktu. Podpora napadené...

Tempo inflace bylo podobně jako před měsícem viditelně slabší, než se čekalo. Spotřebitelské ceny v...

miv Michal Voska
21. 7. 2024

Srážka tramvaje s osobním vozem BMW uzavřela Chotkovu ulici a omezila provoz. Zkomplikoval...

Lidovky.cz, ČTK
21. 7. 2024

Policisté na Vysočině zastřelili v sobotu odpoledne psa, který na ně podle nich útočil. Se...

Lidovky.cz, ČTK
21. 7. 2024

Tisíce lidí v sobotu večer opět demonstrovaly v několika izraelských městech proti vládě....

Lidovky.cz, ČTK
21. 7. 2024

Česká národní banka (ČNB) ve druhém čtvrtletí nakoupila téměř šest tun zlata. Na konci pololetí...

Josef Mlejnek
21. 7. 2024

Premiér Petr Fiala pozval zvolené české europoslance na setkání do Kramářovy vily. Hnutí ANO...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz