28.3.2023 | Svátek má Soňa


Diskuse k článku

SPOLEČNOST: Slovo k zamyšlení

Hysterie kolem jízdy ruských motorkářů, kteří svým vlastním způsobem uctívají památku padlých ve druhé světové válce, opravdu hraničí s duševním postižením mnoha našich politiků.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Jurax 9.5.2017 20:55

Re: Samozřejmě,

No, bohužel máte pravdu. To, co píšete, ví každý, komu to "myslí politicky" a je nevzdělanec neznalý historie.

J. Jurax 9.5.2017 20:51

Re: Problém vidím trochu jinak.

"V tom případě bychom se ale měli starat i o hroby příslušníků Wehrmachtu, protože tito lidé zde také padli a bojovali v podstatě za stejné ideje jako Rusové."

Starat bychom se měli. Ale neměli bychom zapomínat, že příslušníci wehrmachtu de facto bojovali za to, abychom po konečném vítězství byli dílem vyvražděni, dílem vystěhováni a ti rasově vyhovující poněmčeni. Tento prostor je německý a Čech tu koneckonců nemá co pohledávat, pravil velký syn německého národa SS-obergruppenführer Heydrich, než ho po zásluze oddělali. Viz http://klempera.tripod.com/heydrich.htm

I když je pravda, že ti řadoví příslušníci wehrmachtu tohle nejspíš netušili - ti si jenom mysleli, že jsou panská rasa a bojují za Německo od Atlantiku po Ural a že samozřejmě zvítězí. Aspoň zpočátku.

Sověti nás aspoň nechtěli vyvraždit a rusifikovat ani vystěhovat. Sovětští vojáci chtěli vyhnat Němce a nám akorát chtěli přinést dobrodiní diktatury proletariátu a budování komunismu; pro ně jsme nebyli slovanští podlidé. I když si myslím, že obyčejní vojáci chtěli hlavně přežít a to, že nás osvobodili pro komunismus jim bylo srdečně jedno.

Ty imperiální ideje mohly být u Němců i sovětů podobné, ovšem realizace oněch idejí přinejmenším u nás měla být diametrálně odlišná. Ta německá realizace naštěstí neměla příležitost se uskutečnit, tu bychom nepřežili. Tu sovětskou jsme přežili.

J. Kanioková 9.5.2017 20:49

1*

J. Jurax 9.5.2017 20:19

Re: Autor zjevně nepochopil

Myslím, že nemáte pravdu.

Pouze my, v dosud neodeznělém šoku z vlády jedné strany a z bratrské pomoci vidíme v čemkoliv ruském špatné. Jsou u nás lidé schopní zavrhnout Tolstého, Dostojevského nebo i Vysockého, jen protože to byli Rusové. I Solženicyna, neboť i on se projevoval jako ruský patriot.

Svět není černobílý.

Trošku mimo, ale nedá mi to - víte, že nejlepší československé tanky první republiky - řadu TNH včetně LT-38 v ČKD konstruoval Rus, jistý Alexander Surin? Ruský emigrant?

A ten rozdíl mezi osvobozením a převzetím jistě je. Nicméně v kontextu doby - neosvobozeni bychom dopadli hůř, sověti nás sice převzali a mnohé nedobré nám učinili, ale Němci by nás dílem vyvraždili, dílem vystěhovali a ty rasově čisté poněmčili. A bez sovětů by Německo poraženo patrně nebylo. Ono je to sice coby kdyby, ale angloameričané by si rozmysleli invazi na kontinent proti wehrmachtu v plné síle využívajícího zdrojů celé Evropy; došlo by k nějakému kompromisnímu míru. A my, slovanští podlidé, bychom tady dnes už fyzicky nebyli.

J. Jurax 9.5.2017 20:02

Moudře napsáno

J. Pražák 9.5.2017 19:24

Re: Autor zjevně nepochopil rozdíl mezi osvobozením a převzetím.

Váš vulgární projev přesně pasuje k obsahu. Napřed myslet, potom psát a než odeslat, tak si ještě 3x přečíst. Zkuste to, ať se neztrapňujete.

V. Adrak 9.5.2017 18:40

Re: Nesouhlasim s autorem

Kdysi sem psala taková jednodušší slečna pod nickem Žofie Sohorová.Tvůj styl psaní a vyjadřování mi napovídá že jsi to zase ty Sohorová.

J. Vlček 9.5.2017 18:39

Re: Autor zjevně nepochopil rozdíl mezi osvobozením a převzetím.

No no, nějak jste se rozhodil. To se lhářům někdy stává. Někdy si dávají jména jako Sohorová, Baldová, Hejmala, někdy dokonce i taková, jako je Žofie Susnar. Každopádně lháři a magoři nemají v diskusi co dělat a vy jste představitel(ka) obou těchto kategorií.

Z. Susnar 9.5.2017 18:12

Re: Autor zjevně nepochopil rozdíl mezi osvobozením a převzetím.

Uz jsem ti jednou napsal ze potom je tobe ty obecni sasku hov....no kdy se kdo vrati ty ultrablbe s anonymnim potrhlim jmenem vlcekTakovej osel jako ty me vubec nemuze rozhodit Kdyz nekdy ctu ty tvoje potrhle prispevky ktere maji hodnotu 10 leteho kluka je videt co jsi za komunistickyho blbecka Neuvedomujes si ty cvoku ze zde si muze dat jmeno kazdy jake chce zastekej si a bez se vyvencit smrdis Na zaver te upozornuji ze me jmeno real trubicko

M. Prokop 9.5.2017 17:31

Re: Vlasovci

Dali přednost životu, o který mohli vlivem blbé sovětské politiky a vedení boje přijít.

A v německém zajetí už stejně měli naději jen na Gulag, ať dříve bojovali jak bojovali.

M. Prokop 9.5.2017 17:28

Re: Autor zjevně nepochopil rozdíl mezi osvobozením a převzetím.

On už to Tomáš bohužel vidí jen velmi ideologicky. Škoda.

Kdyby napsal jen o pomníčcích, že padlí nemohli za imperialistické plány a spojenectví svého velení, tak ano.

Když do toho zaplete dnešní propagátory ruského imperialismu, tak nezbývá, než vzpomenout na Kryla a Neznámého vojína.

M. Prokop 9.5.2017 17:25

Re: Noční vlci jsou proputinští - a proto musí vadit.

Putin jen přesměroval rozkrádání k sobě (a k Medveděvovi), o drobnějších poskocích ani nemluvě.

M. Prokop 9.5.2017 17:24

Re: Problém

Ano.

J. Vlček 9.5.2017 17:08

Re: Autor zjevně nepochopil rozdíl mezi osvobozením a převzetím.

U vás naopak překvapuje, vaše vystupování pod cizím jménem, neboť jste kdysi prohlásil, že píšete pod doménou vaší sestry, jež momentálně odcestovala do Austrálie. Jako takového vás lze těžko brát v diskusi vážně. Navíc, příspěvky paní Kaniokové, narozdíl od vašich, mají úroveň, o které se vám může jenom zdát.

Z. Susnar 9.5.2017 16:17

Re: Autor zjevně nepochopil rozdíl mezi osvobozením a převzetím.

Souhlas s vami pane Sykora U P. Kainokove me neprekvapuje jeji postoj.... jiz mnohokrat dokazala sem napsat a odhalit se ke ktere strane patri mela by se jmenovat rudokainokova

J. Vlček 9.5.2017 15:48

Re: Poklonit se a vzdát úctu a vzpomínku...

Pane Klasi, asi jsem se špatně vyjádřil, ale doufám, že přijmete moji omluvu, s tím, že jsem mínil všechny naše osvoboditele, nejen Čechy a Slováky. Tedy všem těmto padlým ve jménu našeho osvobození patří naše úcta a vděk.

J. Sýkora 9.5.2017 15:42

Re: Taky souhlasím s autorem i s vaším názorem,

Mně se dělá nevolno, když slyším, že někdo může v Rusku dostat 5 let nucených prací natvrdo za to, že nasdílí informace o tom, že druhou světovou válku začali společně Hitler a Stalin přepadením okupací a rozdělením Polska, Finska, Pobaltí a Rumunska v letech 1939-40.

A představa, že ti mladí kluci, kteří pak za průsery Stalinovy imperiální politiky museli tahat horké kaštany z minového pole holýma rukama, že ti kremelský režim milovali a tyhlety imperiální vlastence by nejradši sami nepostříleli, kdyby to přežili, je opravdu komická.

J. Sýkora 9.5.2017 15:39

Autor zjevně nepochopil rozdíl mezi osvobozením a převzetím.

A představa, že Putinovi Noční Vlci jsou něco jako takoví národní patrioti je více než zcestná - oni jsou toti imperiální patrioti.

A jako takoví masakrují a terorizují vlastence těch zemí, které Rusko okupuje.

J. Kanioková 9.5.2017 15:31

:)))))

J. Kanioková 9.5.2017 15:22

Taky souhlasím s autorem i s vaším názorem,

člověku se při těch vzpomínkách nedělá volno. Včera jsem se dívala na dokument o Dukle, bylo to děsivé. Nemluvili tam jen naši zúčastnění, ale i Němci. Politika je občas superstrašlivé svinstvo a choutky. A oblbování a manipulace těch druhých, kteří za ty něčí choutky bojovali, přicházeli o životy. Jejichž jedinou vinou bylo, že nebyli lhostejní, chtěli v zájmu "informací jim podávaných" něčemu pomoci. Těžko ex post soudit, kdo byl jen naprostá zrůda, kdo ne. Tyhle události se tak šíleně vymykají logice, že vynášet jen tak nějaké "soudy", zvláště nemajíc vlastní zkušenost, je hodně ošemetné.

J. Kanioková 9.5.2017 14:54

:))))))

P. Klíma 9.5.2017 13:50

Souhlasím s autorem

Nesouhlas vyslovují jen ti, kdo nejsou žádné osobní oběti schopní.

Což jim ovšem nebrání v pocitu, že mají na všechno nárok.

To shazování vyhaslých životů převážně 19letých kluků je odporné.

O. Mayer 9.5.2017 13:37

Re: Vlasovci

.. no určitě ani řádově tolik jako Stalin a jeho pochopové. Jinak na straně Německa bojovalo proti SSSR postupně cca 4 mil. bývalých sovětských občanů - myslíte že to bylo z lásky k Hitlerovy a národnímu socialismu?

M. Klas 9.5.2017 13:37

Re: Poklonit se a vzdát úctu a vzpomínku...

Cituji: "kteří položili svůj život za osvobození své vlasti". Takže se podle Vás má vzdávat úcta jen Čechům a Slovákům?

Z. Susnar 9.5.2017 13:36

Nesouhlasim s autorem

Ano at jezdi motorkari vzdavat uctu padlim vojakum ale na tech motorkach musi byt lide kteri za uctu to opravdu povazuji a ne jako ty blbeckove kteri ani nevedi ze Stalin podepsal smlouvu s Hitlerem a ze si rozdelili polsko .Kdyz nekdo tuto zkutecnost pripomel vudci motorkaru, tak ten by byl schopen ho zabit ze to je lez a pod Tak at si zustanou doma muzou se klanet k Leninu a jezdit na Americkych motorkach tuponi

B. Brousková 9.5.2017 12:21

Pomníky a úcta k padlým

Řádění bolševiků v Kyjevě a jeho okolí, ukládalo nám těžký úkol trpělivosti. Zejména jsme byli vzrušení zprávou, že proti úmluvě pobili naše vojáky, kteří nedalek Kyjeva střežili vojenské zásoby. A ve své brutálnosti bolševické přesily nespokojili se pouze s ubitím našich stráží, nýbrž znečistili a pokáleli mrtvá těla zbavená oděvů a bot.

T.G. Masaryk Světová revoluce str.201 Orbis 1933

Z. Rychlý 9.5.2017 11:16

Tak pokud už jsme tak

vyspělí a staráme se o pomníčky kdejakého padlého vojáčka, tož pojďme se podívat na hroby padlých Wermachťáků, japa to s nimi vypadá? Asi zas tak vyspělí nejsme.

Když už jsme se tak rozněžnili nad faktem, že se jeden tyran serval s druhým tyranem o české državy, měli bychom si přiznat, že i ti němečtí vojáci neumírali zrovinka s nadšením a trocha úcty k nim by neškodila. Naši osvoboditelé byli zároveň dobyvatelé.

Můžete namítnout, že Hitlerovi a potažmo Němcům šlo o vyhlazení českého národa a budete mít pravdu. Proč vám ale nevadí současné vytlačování všeho národního z Evropy a vytváření jakéhosi evropského národa?

Budeme osvobozeni, nebo porobeni? Nebude to vítězství němectví nad Evropou nenásilnými prostředky?

B. Brousková 9.5.2017 10:43

Ostuda!!

Ještě by to chtělo připomenout toho ruského geroje, který nedávno vyprávěl v naší televizi, jak v osmašedesátém stěží zachránil holý život, když ho na Václaváku ostřelovala kontrarevoluce z oken Národního muzea. Je ostudné, že ti co nás osvobodili ze spárů plíživé kontrarevoluce a položili při tom bez váhání život, u nás, na rozdlíl od Svjaščenoj Rassíi , žádný pomník nemají. Je to ostuda!!

O. Uživatel 9.5.2017 10:37

Uživatel požádal o vymazání
J. Štrobl 9.5.2017 10:27

Problém vidím trochu jinak.

Spousta lidí to vnímá (a docela oprávněně) tak, že Rusové nám žádnou svobodu nepřinesli, ale prostě si nás na Němcích vybojovali. Ostatně Rusové se na to dívají v mnoha případech dodnes stejně. Nastolili zde za pomoci českých komunistů ve svých počátcích stejně krvavou a sadistickou diktaturu, jako byla ta německá a v roce 1968 přistoupili k úplné okupaci země. Vcelku se tedy dá pochopit, že mnoho lidí nad rudou hvězdou nejásá, ať už je kdekoliv.

Z čistě lidského hlediska tito lidé padli na našem území a měli bychom se z hlediska etických principů o tyto hroby starat. V tom případě bychom se ale měli starat i o hroby příslušníků Wehrmachtu, protože tito lidé zde také padli a bojovali v podstatě za stejné ideje jako Rusové.