25.4.2024 | Svátek má Marek


Diskuse k článku

SPOLEČNOST: Silný názor

Ano, mám silný názor na slepičí vejce. Zatleskal jsem sněmovně, že posunula dál návrh zákona o zákazu klecového chovu slepic. Tleskal jsem v souladu se zásadou, že správné je to, co odpovídá mému názoru, tím spíš, když je to názor tak silný, jako je ten vzhledem k slepičím vejcím.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Vintr 15.10.2020 11:27

Pro slepice je přirozené být ve skupině maximálně do dvaceti a ve výběhu, kde na každou slepici připadne nekolik metrů čtverečních a kde můžou hrabat. Kdo by byl schopný takhle chovat slepice, aby na tom vydělal?

J. Pavelka 15.10.2020 10:06

napsal jsem na rozdíl od jejich chování....etologie to má zmáknuté dobře...rovněž třeba stres určit umíme.. že je negativní také...Ale jak moc ho zvířata prožívají a co při tom cítí...mimochodem třeba nižší snůška nemusí znamenat, že se slepice cítí hůř..

A. Šír 15.10.2020 10:00

Není poněkud zbrklé utvořit si definitivní, striktní názor na základě jednoho krátkého sdělení jednoho kovaného odborníka na chov slepic, jakým nepochybně pan Neff je? Na podporu zrušení klecových chovů jistě byly sneseny hromady argumentů, které byly nepochybně důkladně zvažovány, já žádné nestudoval, tak se k tomu nehodlám vyjadřovat, vy zřejmě všechny znáte.

P. Jirkovský 15.10.2020 10:00

Jen pokud jsou ve stresujících podmínkách, ve volným chovu ne.

P. Khail 15.10.2020 9:59

Po roce 1989 skokově stoupla zločinnost, třeba je to s těmi slepicemi podobné. A bylo by také dobré vědět, jaká plocha připadá na jednu slepici v každém typu chovu, jestli třeba v hale mají dostatek místa na snášení atd.

V. Bok 15.10.2020 9:57

Ano, slepice a prasata mají obecně kanibalistické sklony. Stači malé zranění a dav kolegů se na takového jedince vrhne a sežere ho zaživa. Jeto opravdu nechutný pohled.

A k tomuto jevu dochází ve většich kolektivech. No, možná ze by pomohla domluva, výchova k pravdělásce či zákaz nevhodné komunikace mezi sebou. U nás to docela funguje, o tom svědčí volební uspěch jistych obskurních sran.

A proč to neaplikovat u slepic?

A. Šír 15.10.2020 9:53

R^!

J. Tulejová 15.10.2020 9:40

Nerada bych byla prohlášena za odborníka na slepice. Slepice při snesení vejce kdáká jen aby se pochválila. Po snesení o ně nejeví zájem, prostě splnila svoje poslání. Dokud "nekvočí"! Jak na ni přijdou mateřské pudy, s podivným tichým kvokáním usedne na vejce a je jí celkem jedno, na kolik. Sedí na nich, zahřívá je, pootáčí je. Když se vyklube první kuře, je schopná opustit zbylá vejce a stará se o kuřátko. Teprve pak je z ní opravdová kvočna, která své potomky nespustí z očí. Je zajímavé, že čerstvě vylíhlá kuřata okamžitě reagují na matčin povel v případě nebezpečí. Celé hejno v čele s matkou se přilepí k zemi a dělá mrtvé.

M. Rohovský 15.10.2020 9:32

Pane Pavelko, objektivně existuje třeba statistika chorob, úhynu, snůšky a podobně.

P. Boublíková 15.10.2020 8:53

To není tak docela pravda. Kolega se zabýval mikroflórou hovězích žaludků. Odběr žaludečního obsahu krávy pochopitelně stresoval, a aby se uklidnily, chodily se po odběrech samy podojit k mechanickým dojičkám. Ne vždy je tam ale čip pustil, neboť měly povolené dojení jen 2x denně.

M. Krátký 15.10.2020 8:32

hezké - ze života - teď jen bacha na ty uši - R^R^R^

J. Tulejová 15.10.2020 8:28

Samozřejmě nejlepší jsou vejce domácí, od šťastnějších slepiček, chovaných na zahradě, na sluníčku a zelené trávě. Mívali jsme 5 - 10 slepic, které byly od jara do podzimu v oplocené části zahrady. Když si vyzobaly trávu, každý den se jim nakosila čerstvá dávka. Na podzim se vrátka otevřela a slepice se rozběhly po celé ploše. Někdy jsme jim pořídili kohoutka a bylo zajímavé pozorovat, jak se ze zprvu šikanovaného tvora stává někdy až nebezpečný vládce zahrady. A když se vylíhla kuřátka, člověk žasl, jak je ten jednodenní tvoreček dokonalý. Dnes kupuji vejce z velkochovu /haly/ , většinou v den snůšky, ale věřte, že ten rozdíl je.

F. Navrátil 15.10.2020 8:24

Také krávy trpí při ustájení a strojním dojení stresem. Proto je třeba je vypustit do světa asi jako v Indii a pokud chce někdo mléko, ať vyběhne s putýnkou před panelák a podojí nejbližší krávu. Pro ekologické odborníky: Nesplést si krávu s býkem!

P. Boublíková 15.10.2020 8:16

To není špatný nápad, vypustit slepice do přírody a udělat z nich volně žijící živočichy. Pak bychom mohli chodit na vajíčka podobně jako chodíme na houby. Slepice ovšem, pokud se jim vejce pravidelně neodebírají, snesou několik vajec na hromádku a pak se snaží vysedět kuřata. Bylo by proto nutné před sběrem vajec odehnat kvočnu z hnízda. A pak se ještě modlit, aby v hnízdě byla čerstvě snesená vejce se žloutkem a bílkem, a ne vejce obsahující zpola již vysezená kuřata. Zkrátka bylo by to napínavé.

:-)

A teď vážně bych se chtěla zeptat, je-li tu někdo odborníkem na slepice: jaký význam má slepičí kokodákání, kterým slepice oznamuje světu, že právě snesla vejce? Vždyť tím kraválem upozorňuje predátory na čerstvé vejce a připravuje se o budoucí potomstvo.

J. Pavelka 15.10.2020 8:06

Jenže to je nereálné, kdežto pro chov slepic různé alternativy existují...A argumenty si ten, kdo provozuje tu kterou alternativu, vždy najde....

J. Basler 15.10.2020 7:54

Chuťově ani jinak rozdíl nikdo nepozná. Mám-li oba chovy, tak určiě "produkuji" jen ta dražší a ty levnější zpracovávám jinak. Jako se spotřebitelem se mnou vždy zametou... Jednoduché...

P. Selinger 15.10.2020 7:49

Hlavní je zdravotní hledisko. V klecích je přítomnosst salmonellozy několikrát méně pravděpodobná než ve volných chovech. Děkuji, nechci vejce z volných chovů a nechci blázniviny ochránců zvířat !

J. Pavelka 15.10.2020 7:34

O subjektivních pocitech zvířat (na rozdíl od jejich chování)nic nevíme a z vědeckého hlediska o nich nelze nic říci.....Samozřejmě klecoví chovatelé stejně jako haloví apod. si svoje argumenty vždy najdou..

T. Kohout 15.10.2020 7:26

Vždy záleží na tom, komu se momentálně podaří zblbnout dav. Ti, kdo se snaží to dělat jinak, než předchůzci, se nazvou "pokrokáři".

R. Vacek 15.10.2020 6:40

To je tak, když amatéři chtějí rozhodovat o tom, čemu vůbec nerozumí.

Já si třeba myslím že kaprům musí být v rybníku zima, ale nenapadlo by mě prosazovat do rybníků radiátory a vytápění na příjemných 25 st.C.

R. Polášek 15.10.2020 4:41

To, co píše Aston, tvrdím pořád. Klecová vejce kupuji nejen proto, že jsou zdaleka nejlevnější , ale i proto, protože jejich kvalita je na rozdíl od podestýlkového chovu stálejší a vlastní klecový chov má oproti jiným chovům ekologicky nejmenší stopu. Menší stopu už může mít jen chov, kdy se slepice vypustí na dostatečně velkou plochu a žijí hlavně z toho, co na té ploše najdou, krmiva a krmné příssady jsou jen doplńkem.

R. Polášek 15.10.2020 4:36

Že by prozření Ondřeje Neffa?

V. Kolman 15.10.2020 0:33

Teoretické řešení? Snížit počet "člověka moudrého" na dvacetinu - (i desetina by byla dobrá) dnešního stavu, slepice chovat jako před staletími a bylo by po problému(?). Možná nám cosi naznačuje současná pandemie. ;-(;-(;-(

J. Jurax 15.10.2020 0:24

Takhle to dopadá, popřeje-li se sluchu všelikým magorům přes práva zvířat. Když si chvilku počkáme a tihle magoři dají na ksichtoknihu obrázky orvaných až udušených slepiček z chovu ve voliérách či čem, nastane opět tlak na hygienický, humánní chov v klecích. A vajíčka z klecového chovu se stanou nejdražšími, neboť budou prohlášena za ekologická, hygienická a zdravá vejce šťastných slepic.

Takže si kupuju vejce z klecového chovu, neboť je od těch údajně lepších nijak nepoznám. A skepticky soudím, že i ta dražší podestýlková vejce jsou nejspíš ze značné části taky z klecí, neboť kšeft je kšeft a svět chce být klamán.