Neviditelný pes

SPOLEČNOST: Šibenice na demonstracích

28.1.2022

Při jednání poslanecké sněmovny o prodloužení pandemického zákona se před budovou sněmovny konala demonstrace, na které jeden z účastníků třímal šibenici s oprátkou.

Hnutí SPD Tomia Okamury zablokovalo jednání o novele pandemického zákona. „Uplatnili jsme právo veta, tento týden se pandemický zákon projednávat nebude,“ prohlásil Okamura. „My odmítáme tento pandemický zákon, který je jinak pojmenovaným nouzovým stavem,“ řekl šéf SPD. Tvrdí, že pokračuje diskriminace neočkovaných...Co je za hranou a co je k řešení, je to, co se děje venku a že je tam šibenice,“ pohoršil se místopředseda TOP 09 a šéf poslaneckého klubu strany Jan Jakob. „Jakmile potkám ministra vnitra, vyzvu ho, ať se k tomu policie postaví jiným způsobem,“ odmítl Jakob výklad policie, že nemohla zakročit, protože výhrůžky nebyly adresovány nikomu konkrétně. „Šibenice je hrozba smrti, symbol popravy, to nemá se svobodou slova nic společného,“ řekl ve Sněmovně Jakob.

Jen málokdo si asi vzpomene na podobný případ, který se udál před několika lety. Muž, který loni v červenci (2015) přinesl na demonstraci proti migraci v Praze makety šibenic, nespáchal přestupek. Podle deníku Právo o tom už na podzim rozhodl úřad městské části Praha 1. Jeho zaměstnanci došli k závěru, že šlo jen o nedbalostní jednání. Ministr vnitra Milan Chovanec s tímto názorem nesouhlasí, nevylučuje ani změnu legislativy. ... Úřad městské části Praha 1 ale makety šibenic za přestupek nepovažuje. „Po zvážení všech skutečností jsme oznámení ministerstva vnitra odložili,“ konstatovala mluvčí Veronika Blažková. Přestupkem by podle Prahy 1 bylo, kdyby u sebe demonstranti měli předměty, jimiž lze někoho zranit, nebo kdyby z chování účastníků akce vyplývalo, že má předmět sloužit k násilí či pohrůžce násilím. Porušen pak údajně nebyl ani zákon o shromažďování.

Existuje tak dokonce v českých podmínkách precedens, který nebyl úřadem Prahy 1 vyhodnocen jako přestupek. Odehrával se v době, kdy měla EU za sebou obrovskou vlnu ilegální imigrace poté, co tehdejší německá kancléřka Angela Merkelová otevřela imigrantům cestu do Německa. Proti takzvané „balkánské trase“ se následně postavil jediný evropský politik, a to maďarský premiér Viktor Orbán, který za hlasité kritiky „Bruselu“ rozhodl o postavení plotu proti ilegální migraci.

V roce 2021 se vše obrátilo doslova vzhůru nohama. Bělorusko umožnilo zájemcům o ilegální migraci do Německa přiletět na území Běloruska a odtud se pak migranti vydávali na cestu do Německa přes Polsko a Pobaltí. Vlády těchto států pak rozhodly o výstavbě plotu na svých hranicích s Běloruskem s požehnáním Evropské komise a za souhlasu Německa či Francie. Francie, která od ledna letošního roku předsedá EU, ústy svého prezidenta Emmanuela Macrona vytyčila ochranu hranic EU jako svou prioritu pro předsednictví.

Covidové restrikce vrátily do celé Evropské unie napětí. Proti nim se demonstruje v Holandsku, Belgii (belgická policie nasadila vodní děla, což jsme viděli v Událostech na ČT). Až na několik vzácných výjimek se ve většině států EU stali neočkovaní jednotlivci předmětem perzekuce. V Česku nemohou navštěvovat restaurace a divadla – tam mohou pouze očkovaní a lidé po prodělání nemoci. Právě proti pokračující segregaci společnosti na očkované a neočkované (občany druhého řádu) protestovala iniciativa Chcípl PES.

V této souvislosti je zapotřebí zmínit aktuální stav pandemie. V Česku podobně jako v jiných státech dnes převažuje varianta omikron a oficiální statistika vede kromě prvně pozitivních případů i počty reinfekcí. Ty jsou dnes na úrovni asi 10 % celkového počtu pozitivních případů. I s vlnou omikronu se čeká vzestup počtu pacientů v nemocnicích, i když i statistici SZÚ neočekávají tak velké počty nemocných jako v případě epidemie vlny delta.

Anglie se rozhodla dnem 27. ledna ukončit všechny restrikce, podobně se na zrušení většiny restrikcí chystá například Dánsko. Francie sice také rozvolňuje, ale pouze pro očkované. Macron totiž razí politiku, která má neočkované „naštvat“. I ve Francii se proto protestuje, jak uvádí zpravodaj ČT v Paříži.

A nakonec k oné šibenici mezi demonstranty. Samozřejmě, že se jedná o skrytou výhrůžku a na pokojné demonstraci nemá šibenice co pohledávat. Platilo to v roce 2015 a platí to samozřejmě i dnes. Symbol šibenice je v současné covidové době podobným jevem rozdělení společnosti jako v době prvního přílivu imigrantů do EU v roce 2015. Úřad Prahy 1 v roce 2015 vyhodnotil šibenice jako symboly, které nejsou přestupkem proti shromažďovacímu právu. Při trochu jiném pohledu by se nechaly vyhodnotit jako možné nástroje, kterými lze ohrožovat pořádkové síly. Klacek to v každém případě je.

Jediným smysluplným řešením současné situace je ale i u nás stanovení jasného harmonogramu návratu k normálu. Ve Francii bylo číslo umožňující návrat k normálu stanoveno na 10 000 pacientů v nemocnicích. Francie má 67 milionů obyvatel, a podobná hranice u nás by tak byla 1600 pacientů v nemocnicích. A tu už jsme dosáhli. Je čas o tezi „naučit se s covidem žít“ nejen mluvit, ale začít se podle ní i chovat.

Převzato se svolením autora z JanBarton.blog.idnes.cz



zpět na článek