Neviditelný pes

SPOLEČNOST: Senioři v tísni

Jitka Hoplíčková
diskuse (91)
„Dědeček a babička ujídaj nám chlebíčka,“ plynula slova říkanky z nevinných dětských úst na besídce. Zda se tehdy zastyděla paní učitelka – soudružka učitelka-, která báseň děti ve školce naučila, není jisté, byli zděšeni moji rodiče…

Výchova dětí v předškolním věku je zásadní, proto je nezbytné, aby byla v naprostém souladu s ideologií i činy tehdejší společnosti. Komunistická nomenklatura na všech úrovních totalitního řízení dobře ovládala model jak zacházet s oslabeným, a proto nejistým starým člověkem. A proto stanovila jeho místo mezi občany, v myšlení nejmladší generace ……………..

Nastal výrazný obrat v myšlení a činech v současné době?

Generace dnešních šedesátníků vychovala generaci dnešních třicátníků, které nezvedne ze sedadla příchod seniora do dopravního prostředku. Jak bude vypadat výchova jejich potomků lze odhadnout.

V české společnosti je vnímání stáří deformované a falešné. Pohled společnosti na seniory je jednostranný a poplatný komunistickému modelu, jak zacházet s občanem oslabeným věkem a zdravotním stavem. Tento model minimalizoval potřeby stárnoucích občanů a ztotožnil stáří s živořením, pasivitou a závislostí. Společnost považuje seniory za občany, kteří ještě nezemřeli, a proto zatěžují státní rozpočet vyplácenými důchody.

Sedmnáct let po revoluci nazývají České dráhy občany, kteří žádají slevy pro vnitrostátní linky, důchodci. Seniory se stávají, pouze pokud žádají slevy na mezinárodní linky. Politici i média oslovují starší občany termínem důchodce, tedy ten, kdo od společnosti jen bere důchod.

Společnost dosud nepřijala výrazně positivní aspekt, který potvrzují lékaři, že pouze 5% osob starších 65 let a 20% osob starších 80 let vyžaduje dlouhodobě zdravotně sociální péči. Senioři se dnes dožívají vyššího věku v lepší zdravotní kondici a mají vyšší ambice. Je v zájmu demokratické společnosti, aby tato generace svébytných a soběstačných seniorů mohla prožít kvalitní život a důstojný život.

Opakuji mediálně známé důsledky neřešených seniorských problémů.

Zpráva Českého helsinského výboru o stavu lidských práv v ČR za rok 2001 uvádí: „Závažná je nepřiměřená psychiatrizace části geriatrických pacientů (např. primář Koukolník z FTN Praha referoval na Pražských geriatrických dnech, že u 20% zemřelých osob s diagnózou demence nebyly nalezeny po úmrtí příznaky organického poškození mozku, šlo tedy o falešnou positivitu společensky závažné a diskreditující diagnózy).

Chyběly kontrolní mechanizmy v sociálních zařízeních pro seniory. Právo kontroly měl pouze zřizovatel. Od roku 2006 bylo přiznáno i ombudsmanovi ČR.

Do roku 2007 byla možnost umístění seniora v klecovém lůžku s mřížemi.

V srpnu 2004 uvedla MF Dnes krátkou zprávu o odvolání ředitelky semilského domova důchodců pro šikanu klientů ústavu, která spočívala v odebrání občanských průkazů, stěhování proti jejich vůli, zamykání na pokojích, absenci soukromí při ošetřování a omývání seniorů.

V ČR nevyhodnocuje policie vraždy a loupeže seniorů v samostatné statistice. Sériové vraždy seniorů se veřejnost dozví přes media.

V roce 2001 na území jednoho okresu spáchali manželé Stodolovi 8 loupežných vražd, 2 pokusy o vraždu a 1 přípravu vraždy.

V roce 2002 až 2003 jeden pachatel spáchal ve dvou městech Praze a Plzni 3 vraždy, 4 pokusy o vraždu, 26 loupeží, 6 krádeží a 2 podvody. Ženy předem vytipoval, nejčastěji ve věku 80 až 90 let.

V roce 2006 vraždil další sériový vrah, Zelenka, ve zdravotnickém zařízení.

Intenzita sériových vražd seniorů na omezených územích vytvořila ojedinělý jev světové kriminality, který nepochybně vyvolá zájem odborníků z řad sociologů, policie a politiků ve světě. To je také první předpoklad příznivých změn v ČR.

Za současného stavu lze v ČR očekávat pouze zhoršení podmínek pro život seniorů, protože od roku 1989 nedošlo k nárůstu seniorských lůžek v DPS a DD. Nová výstavba dosud nepokryla lůžka rušená v souvislosti s vracením majetku restituentům.

V demokratických systémech využívá možnosti bydlení v seniorské výstavbě 30% seniorů, kteří vyžadují zdravotní, sociální a bezpečnostní jištění, v různých typech seniorských zařízení. V ČR je poptávka po umístění v seniorské výstavbě shodná, kapacity však umožní umístění méně než 1%.

Český statistický úřad zpracoval v roce 2004 „Populační prognózu ČR do roku 2050“, která uvádí, že již za dva, tři roky začne počet osob starších 65 let intenzivně přibývat, jak se tohoto věku začnou dožívat početně silnější generace narozených v roce 1940. Na intenzitě nabere tento proces v období 2011-2017, a to v důsledku přechodu silných poválečných ročníků přes tuto věkovou hranici. Do roku 2050 lze předpokládat nárůst seniorské populace nad 3 000 000 a více.

Popis nedostatečně zajištěných podmínek pro důstojné stárnutí seniorů v ČR předpokládá sdělení důvodů tohoto stavu, 17 let po roce 1989.

Zásadní důvod spatřuji v kontinuitě komunistického práva, kterou dopustilo FS ČSFR.

Toto hlasování vytvořilo právní rámec pro pokračování modelu komunistické morálky v demokratických poměrech.

V Praze dne 8.2.2007

autorka je zřizovatelka a předsedkyně správní rady Nadace pro výstavbu penzionů pro seniory s komplexními službami

zpět na článek