Úterý 16. července 2024, svátek má Luboš
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

SPOLEČNOST: Sebemrskačství přes cizí záda

diskuse (12)

Fr. Filip Dvořák foto: Neviditelný pes

Tato revoluční inovace tradiční masochistické techniky se v západní civilizaci rozšířila nebývalou měrou a místy nabývá až pandemických rozměrů. Ve ́slušné společnosti ́ patří k dobrému vychování a v akademických kruzích se z ní stal povinný předmět. V čem spočívá její neodolatelná přitažlivost, není tak těžké uhodnout.

Na prvním místě je jistě bezpečnost provedení i při maximálním nasazení. Dále je možné obecenstvu tvrdit, že bičující přeci nikoho nenapadá a je mu nesmírně líto, že se musí takovým způsobem omlouvat. Poté je třeba zdůraznit její ́dominový efekt ́- aby případný postižený nedošel úhony, musí si urychleně najít sám svojí oběť, aby byl v onom řetězci ušetřen. Běda však tomu, kdo by vytrhl bič z ruky trestající a obrátil ho proti samotnému vykonavateli. Směr je určen a takový provinilec by to za svoji sabotáž schytal ze všech stran na kůži vlastní, nekrytý těly svých živých štítů.

A tak se vždy takový aktivista začne hlasitě omlouvat nikoli za sebe, ale za ty, co mu nejsou po chuti, chtěje je tak přimět ke změně názorů, které zastávají bez jeho dovolení. Zjistil totiž, že tento způsob je mnohem účinnější, než dosažení změny názorů oponenta předložením logických argumentů. A jde to jako po másle.

Omlouváme se za dávné hříchy našich pradědů, skutečné či domnělé, ale s nebývalou chutí znovu a znovu objevované. Omlouváme se za technický pokrok, který se nedostal lovcům lebek, za splachovací záchod těm, co vesele defekují podél silnic za plného provozu, a stydíme se za ústřední topení, neboť netopíme velbloudím trusem. Omlouváme se za naše tradice a naše zákony, které obtěžují ty, co se jimi odmítají řídit, a za naši životní úroveň, která stojí na jejich dodržování. Omlouváme se za to, že si je chceme zachovat, a činíme tak násilí všem příchozím, kteří si s sebou nesou to, kvůli čemu odcházejí.

Nevidíme nebo nechceme vidět, že tím dáváme návod těm, co omluvu ve svém civilizačním repertoáru nemají, aby nás o to víc začali obviňovat z toho, za co se omlouváme. Návod na to, jak v nás vyvolat stud, v jehož atmosféře nebudeme schopni odolat stupňujícím se požadavkům, jen proto, abychom svoje hypertrofované trestající superego utišili jako nějaké hněvivé božstvo. Nepotřebují psychoanalýzu, Freuda s jeho libidem ani Junga s jeho archetypy. Prostě to intuitivně cítí. Ti, co se takto využívat našeho studu v nejmenším nestydí.

Podvědomí je mrcha... Ti hlavní hybatelé, kteří první vzali do ruky onen bič, dobře vědí, co dělají. Mají dobré vzdělání, vysoké postavení a vytříbenou etiketu. Avšak jejich city a emoce jsou možná více atrofované, než u té nevědomé masy (ustrnulé v análně-sadistické vývojové fázi), kterou uvedli do pohybu.

Jenže situace se začíná měnit a soudruzi to zase tak pevně v ruce nedrží. Lidem v Evropě začíná svítat, že jejich duše, po staletí cepovaná pojmem hříchu, oběti a povinného milosrdenství, byla chycena do pasti a jako křeček v kleci je nucena roztáčet kolo, které ji doveze leda do míst, o kterých se před 22. hodinou nemluví. Protože největší podvod na civilizaci je zneužití jejích vlastních hodnot tak, že překroutíme jejich princip, aniž by se příliš změnila jejich vnější podoba.

Mám dojem, že těch křečků, kteří roztáčeli kolečka, aniž by tušili, co činí, začíná nějak ubývat. Podvedení a naštvaní vyrážejí dvířka svých klecí. Takže, pánové, pozor - v tom kolektivním podvědomí se opravdu skrývají síly, které je neradno provokovat. Aby tahle lavina nesmetla i vás!

(autor je publicista, rocker a dobrodruh)

Marian Kechlibar
16. 7. 2024

Ve špionážní klasice Fredericka Forsytha Šakal se nachází scéna, která musela až do včerejška na...

Daniel Vávra
16. 7. 2024

Pro všechny balistické experty, co mají pocit, že to celý bylo nahraný a další konspirační...

Lubomír Stejskal
16. 7. 2024

Začátkem tohoto roku jsem si koupil lahev portského (Ruby) a uložil ji. Původně pro jednu zvláštní...

Hana Lukešová
16. 7. 2024

V květnu roku 1967 Egypťané obsadili celý Sinajský poloostrov.

Jan Bartoň
16. 7. 2024

Joe Biden vyzval po atentátu na Donalda Trumpa k tomu, aby se do politiky vrátila „slušnost a...

Aston Ondřej Neff
13. 7. 2024

Ministr kultury Martin Baxa si pochvaluje, že vláda má kolo zápasu úspěšně za sebou. Další přijdou...

Aston Ondřej Neff
15. 7. 2024

Událost vyvolala celosvětovou odezvu. Naši političtí předáci reagují lidsky a věcně, přinejmenším v...

Aston Ondřej Neff
16. 7. 2024

Je až pozoruhodné, jak malou pozornost vyvolalo v našich médiích oznámení Roberta Fica z minulého...

Robert Kotzian
15. 7. 2024

Šetření, které ukončila Evropská komise s provozovatelem sítě X, je především vydírání, jehož cílem...

Lukáš Kovanda
15. 7. 2024

Český Green Deal je tu, Fialova vláda ho chce schválit bez pozornosti médií nyní v čase dovolených....

Lidovky.cz, ČTK
16. 7. 2024

Pořadatel protivládních demonstrací Ladislav Vrabel podal ústavní stížnost proti rozsudku, podle...

ČTK, Lidovky.cz
16. 7. 2024

Turecko se potýká s nedostatkem pastevců, to se už projevilo i na snížení počtu chovaného dobytka....

Lidovky.cz, ČTK
16. 7. 2024

V jezeře Matylda u Mostu v pondělí v podvečer našli utonulé dítě. Po pohřešovaném chlapci pátraly...

mls Markéta Lankašová, ČTK
16. 7. 2024

Volba nové předsedkyně europarlamentu, čtrnácti místopředsedů a především rozhodnutí o šéfovi či...

bur Vítězslav Bureš
16. 7. 2024

Česko má za sebou další tropickou noc. Podle meteorologů na přibližně osmině měřicích stanic...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz