6.6.2020 | Svátek má Norbert


SPOLEČNOST: Samé dobré zprávy

19.1.2019

Špatné zprávy jsou zajímavější než ty dobré, což je sice paradox, ale bohužel dnes a denně potvrzovaný v médiích všeho druhu. Pak se snadno může stát, že ty dobré zaniknou.

Časopis Forbes uvádí zhruba 20 dobrých zvěstí, které by neměly v žádném případě uniknout pozornosti. Věnujme ji aspoň několika z nich.

1. Lidé si začínají uvědomovat stále více a více, že životní prostředí je něco, o co stojí pečovat a chránit. Velké firmy jako Coca-cola, H-M, Nestlé aj. se zavázaly, že do roku 2025 budou všechny jejich obaly z recyklovatelného materiálu, recyklované, kompostovatelné. Velké řetězce - Starbucks, McDonalds, Ikea - omezují výrobky z plastu a jiná firma chce vyrábět boty z plastů vylovených z oceánů. Mladá česká studentka vyhrála soutěž o náhradu hliníkové kapsle na kávu vytvořenou z kuchyňského odpadu. V našich obcích nelze přehlédnout množství barevných kontejnerů a lidí, kteří před nimi třídí odpad. Sami občané si začínají do obchodů nosit své tašky místo „fasování“ plastových pytlíků

2: Do Česka se vrací ještě před 20 lety nevídaná zvířata - žije u nás několik vlčích smeček, větší počet rysů, v opuštěných oblastech se vysazují stáda divokých koní, která spásají to, co by zemědělské stroje nebyly schopny sklidit. Daří se u nás i zubrům, jejichž počet přesáhl 100 kusů. Občas se k nám zatoulá i medvěd, který vždy - zatím - zažije svých warholovských 15 minut slávy. V Číně zakázali obchod se slonovinou, což schvaluje 90 % jejich občanů, a obchod s ní utěšeně klesá.

3: Stále více lidí se zajímá o to, co mají na talíři. Hodně tzv. „mileniálů“ snižuje či přímo vylučuje maso ze svých jídelníčků. Podle zprávy WHO klesá v Evropě spotřeba alkoholu mezi teenagery, přesněji ubývá těch, kteří jej konzumují pravidelně.

4. Významné firmy (Zara, Marks a Spencer) se zřekly výrobků z mohéru poté, co bylo prokázáno, jak zvířata při tomto chovu trpí a jak je s nimi nakládáno. Globální online prodejce ASOS neprodává výrobky z kašmíru a peří, neboť „proč by měla trpět zvířata kvůli lidské touze po módním oblečení“. Nejen v naší republice se rozmáhá odkládání použitých svršků, které jsou pro někoho vítaným doplňkem šatníku (a nejde o bezdomovce, jak by se mohlo zdát).

5. V druhé polovině loňského roku poklesly náklady na výrobu solární elektřiny o 14 % a větrné o 6 %, což má pozitivní vliv na nahrazování spalování uhlí při její výrobě. Čeští vědci vymysleli unikátní způsob získávání vody v poušti, a tak možnost její rekultivace. Ozónová díra se dle vědců nad Arktidou zacelí do 10 let a plně obnoví do roku 2060.

6. Poprvé za posledních 10 tisíc let nežije většina obyvatel pod hranicí chudoby. Lidstvo zažívá nejmenší míru nezaměstnanosti za posledních 40 let s průměrem okolo 5,2 %. Oproti loňskému roku stoupla zaměstnanost uprchlíků ze 150 na 300 tisíc, což se příliš neví, nebo se to nechce příliš zveřejňovat

7: Dle indexu štěstí jsou v Evropě na prvních místech skandinávské země, České republice však patří 7. místo. Což je sice velmi milé, avšak překvapivé zjištění, neboť z médií má člověk pocit, že neexistuje utlačovanější, mrzutější, otrávenější a depresivnější člověk než český občan. Češi jsou ve výběru financí na charitu v přepočtu na hlavu jedním z nejštědřejších národů na světě. Tříkrálová sbírka vynáší každoročně okolo 100 miliónů korun, Češi jsou vždy štědří u různých sbírek na nemocné děti, různé světové katastrofy atd.

Mysleme na to všechno, až budeme mít v hlavě blue notes. Není to s námi tak zlé. Pěkný den.

Převzato z blogu Tomáš Vodvářka se souhlasem autoraHledáme 80 testerek: Vyzkoušejte s námi tapiokový puding od Dr. Oetker
Hledáme 80 testerek: Vyzkoušejte s námi tapiokový puding od Dr. Oetker

Vyzkoušejte s námi lahodný, bezlepkový tapiokových puding Dr. Oetker. Stačí se zaregistrovat jako testerka a do komentářů odpovědět na otázku.


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.