SPOLEČNOST: Rychlé šípy v regálech
Jak bychom to autorovi zákona, poslanci Ladislavu Skopalovi, vysvětlili? Když bylo po válce málo jídla, evropské vlády zaváděly přídělový systém na lístky. Hoši z Rychlých šípů tehdy v příbězích honili keťase, prodávající maso načerno. Dnes žijeme ve společnosti nadbytku, zahlcené možnostmi volby. Zboží je tolik, že vzácné je dnes naopak místo v regálech, a má proto svou cenu.
Jestliže dnes chodí 60 % Čechů nakupovat do deseti nejsilnějších řetězců (mají větší vášeň pro laciné diskonty a hypermarkety než okolní národy), pak není divu, že do těchto řetězců chce dodávat kdekdo. A klidně zaplatí desetitisíce korun "regálného". Zeptá-li se poslanec Skopal šéfů Nestlé, Hamé nebo Danone, narazí na smířené pokrčení ramen - podobné poplatky se vybírají v celé bohaté Evropě. A když si úřady posvítí na "regálné", místo něj se objeví řekněme "příspěvek na katalog zboží".
Levicová koalice si zjevně připadá tak ušlechtile jako Foglarovi chlapci lovící "šmelináře". Jenže regulace v maloobchodě dávala smysl v poválečné bídě. Zato regulace v době luxusu? Mirek Dušín by šel dělat něco užitečnějšího.
HN, 25.5.2007