20.4.2024 | Svátek má Marcela


Diskuse k článku

SPOLEČNOST: Ruská ruleta s novorozeňaty

Co může být zázračnějšího a něžnějšího než narození poněkud upatlaného človíčka s ustaranou vrásčitou tvářičkou, s miniaturními ručičkami a dobře vyvinutými plícemi, které mu pomáhají hlasitě se ohlásit k životu? Nic.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Z. Kulhánková 2.2.2012 9:13

Hm, tak to jsem propásla

Díky tomuto průlomovému rozsudku bych si nejspíš taky bývala mohla nechat vykuchat žlučník doma v obýváku. Ale neztrácím naději, při troše štěstí se to podaří se slepákem.

D. Švik 31.1.2012 23:59

Těžko komentovat

takovýto blábol.

I. Babková 31.1.2012 20:50

Rukavice hozená zdravotnickému personálu

Práce zdravotníků si vážím, ale problém vidím v tom, že se ještě nenaučili býti zdvořilými k pacientům. Pořád existuje fůra doktorů a sester, kteří se z různých důvodů chovají jako hulváti. Vím, že mají náročnou a zodpovědnou práci a jsou neustále ve stresu, ale ať to ventilují na manažerech zdravotních pojišťoven, tam to bude asi na místě.

Š. Hašek 31.1.2012 20:38

Zásadní otázka.

Kdys soudružka Emmerová coby ministryně zdravotnictví řekla, že pacouš ničemu nerozumí a bude podle státního (marš do porodnice a mlč).

Občan se bouří, přirozeně.

Ale dosáhli jsme za dvacet let, že zdraví je moje a z mého pojištění se bude něco konkrétního platit dle regule? Prdlajs!

Díky bolševikům jsme dále všichni plátci zdravotní daně (vyčůraní si lebedí), a potom stojí naše ženy ve frontě jakou že to péči jim stát (božské slovo) nadirigoval.

V tom je problém. Dej peníze (někdo nic) státu a ten tě pak bude komandovat!

V. Kolman 31.1.2012 12:17

OTÁZKA

Pan doktor Husák ve svém článku píše, že za pár let se už téměř nenarodí dítě bez pomoci lékařů.

     Táži se: "Není právě zachraňování VŠECH! dětí příčinou tohoto stavu?"

     Vím, bylo by neetické nechat zahynout dítě, pokud je aspoň nějaká šance na jeho přežití, ale je to proti přírodě. V přírodě samice velmi dobře pozná, které mládě je a které není životaschopné a ty neživotaschopné odstrkuje, neposkytuje jim péči a nekrmí je.

     V tomto bodě se střetávají zákony lidské se zákony přírody.

A. Hrbek 31.1.2012 9:29

Každá žena má právo

rodit kde chce, třeba i na poli, tak se přece dříve také rodilo. Žena poradila, zabalila dítě, odložila na mez a dál třeba sbírala brambory.

Stát má povinnost nabídnout každé ženě porod v porodnici v plné lékařské péči. Konkrétní porodnici pak zajišťuje příslušná zdravotní pojišťovna. Stát ale nemá povinnost zabezpečovat porod všude tam, kde si rodička zamane. Pokud si něco zamane, pak si to musí zaplatit ze svého.

Soudkyně opět prokázala úroveň naší justice. Zapomenula, že existuje něco jako pracovně-právní vztahy, že každý lékař má právo odmítnout pacienta, pokud není v ohrožení života, a tím, podle feministek, porod přece není. Pokud nastane ohrožení života, tak je zde záchranná služba, podle pana Hegera s dostupností do 20 minut, která by měl zajistit převoz na vybavené pracoviště. Chtít aby doktor dělal např. kajzršnit v bytu IV. kategorie, kde je jen kuchyně, svědčí o duševní úrovni soudkyně.

Jinou záležitostí je, že narozené dítě je samostatný právní subjekt, který má právo na plné lékařské vyšetření a zabezpečení, kterého se mu může dostat jen v plně vybavené porodnici. Pokud mu matka tuto možnost odepře a dítěti se něco stane, musí za to nést plnou trestní zodpovědnost. I když polehčující okolností je, že bezprostředně po porodu není rodička příčetná, po uplynutí určité doby tato polehčující okolnost zaniká.

Ještě jednou a naposled - porod doma, proč ne, ale každá na svou zodpovědnost a za své peníze. A při poškození dítěte trest.

J. Němec 31.1.2012 10:01

Re: Každá žena má právo

Nikdo netahá doktory, nebo jiné pracovníky z nemocnice. Paní soudkyně ale při současném systému zvolila jedinou možnost, protože porodní asistentky nejsou mimo nemocnici brány jako zdravotní perzonál. Pokud bude umožněna soukromá praxe porodním asistentkám, tak jak je to umožněno kdejakému šarlatánovi, můžou dál nemocniční pracovníci sedět v klidu a v teple a sledovat jak přístroj dělá PINK! . Pokud nebude porodnická lobby spouštět nesmyslné a hysterické kampaně proti domácím porodům, tak bude klid. Moc lidí stejnak doma nebude rodit a případný domácí porod bude mít nastarost porodní asistentka. S veškerou zodpovědností.

Stejně jako praktický lékař může špatně posoudit, při osobní návštěvě, stav pacienta a ten může být vážně poškozen, či ohrožen, může se to stát i porodní asistentce. Zrušíme proto osobní návštěvy praktických lékařů? Dokonce, vzhledem k omezenému rozhledu praktických lékařů bychom zrušiuli rovnou i je a se vším budeme chodit do nemocnice, ne? A zmršených diagnoz s vážnými následky bychom možná u těchto lékařů našli víc, než průšvihů u domácích porodů.

Celá tato komedie je živená zmedializovaným případem jedné porodní báby. Jak jsem psal už jednou u jiného článku, v té samé době došlo na zlínsku k navlas stejnému případu pochybení a to v nemocnici se spoustou PINK! přístrojů a horou perzonálu. Jako o běžném případu, zapadajícím do jakýchsi statistik se o to neřešilo, natož aby to bylo mediálně zajímavé.

A. Hrbek 31.1.2012 10:31

Re: Každá žena má právo

Vážený pane Němče, když se podíváte na internet, tak tam najdete seznam soukromých porodních asistentek, případně se můžete podívat na Unii porodních asistentek.

Porodní asistentka je uznávána jako plně zodpovědný zdravotnický pracovník, který pracuje jako partner ženy, poskytuje jí potřebnou podporu, péči a radu během těhotenství, porodu a v době poporodní, vede porod na svou vlastní zodpovědnost, poskytuje péči novorozencům a dětem v kojeneckém věku. Tato péče zahrnuje preventivní opatření, podporu normálního porodu, zjišťování komplikací u matky nebo dítěte, zprostředkování přístupu k lékařské péči nebo jiné vhodné pomoci a provedení nezbytných opatření při mimořádné naléhavé situaci.

Podle platných právních předpisů mohou porodní asistentky v ČR - podobně jako v ostatních zemích EU - pracovat samostatně, tj. bez odborného dohledu a bez indikace lékaře v případě fyziologického těhotenství, porodu a šestinedělí. Po vstupu ČR do EU mohou dokonce české porodní asistentky pracovat za srovnatelných podmínek v libovolném z členských států. Stejně tak mohou porodní asistentky ze zemí EU pracovat u nás.

Buďte, prosím, přesný! A patrně jste si nepřečetl můj závěr, ale to se stává.

J. Němec 31.1.2012 11:00

Re: Každá žena má právo

Hezké. Ale vy jste sice můj komentář četl dobře, avšak nepochopil o co tu jde. Ony totiž, narozdíl od jiných zdravotníků, porodní asistentky nedostanou svou účast zaplacenou pojišťovnou. Přitom se jedná o zdravotnický úkon jako každý jiný.

Na druhou stranu jsem rád za vaše osvětlení role porodní aistentky, jelikož drtivá většina diskutujících je má za báby kořenářky bez nějaké velké kvalifikace, či vzdělání. Zodpovědnost nesou jako každý jiný pracovník.

Svobodnou volbu místa porodu označujete za ohrožení dítěte. Svobodnou volbu kvalifikovaného zdravotníka? Tak jsou, nebo nejsou kvalifikované? Pokud jejich existence a praxe ohrožuje rozené děti, proč je jejich existence tolerována? Potom se jedná o hromadné a organizované kriminální jednání. Je v tom trochu bordel, že?

A. Hrbek 31.1.2012 12:50

Re: Každá žena má právo

Snažil jsem se zdůraznit, že každá žena má právo rodit kdekoliv, pokud si to zaplatí. Je hezké pokládat porod za zdravotnický úkon jako každý jiný. Operace slepého střeva je např. také zdravotnický úkon jako jiný, ale zatím, bohudík, žádná soudkyně nestanovila, že mám nárok na to, aby se v rámci nemocenského pojištění provedla u mne v koupelně.

Svobodnou volbu porodu jsem neoznačil za ohrožení dítěte. Za potenciální ohrožení dítěte jsem označil, když matka nedovolí, aby dítě využilo péče, kterou mu zaručuje stát. Nemusí to být ausgerechnet v porodnici, ale při nejmenším u dětského lékaře. Stát se, samozřejmě nic nemusí, ale když se stane, měla by být matka hnána k zodpovědnosti.

Každý má právo za svou osobu na svobodnou volbu kvalifikovaného pracovníka. Jaké je kvalifikace porodní asistentky jsem uvedl výše. Ale není kvalifikací porodní asistentky například rozeznat, zda má či nemá dítě vrozenou vadu. A mělo by být ve vlastním zájmu porodní asistentky, aby rodičce doporučila návštěvu lékaře, jednak pokud jde o ji samotnou, jednak pokud jde o dítě. Nutit nikoho k ničemu nelze, ale následky si každý musí nést sám.

S pozdravem

J. Schwarz 31.1.2012 8:40

Pane doktore,

dovolím si pochybovat, že ženám, co chtějí rodit doma jde o nějaké "pohodlí". Daleko spíš jim jde o "přirozenější život", z podobných důvodů se někteří stěhují z města na venkov a začínají se živit ekologickým farmařením. Sám tvrdíte, že brzo se bez lékařské asistence  neobejde skoro žádný porod. Není to ale právě důsledkem toho, že skoro všechny ženy rodí v nemocnicích? Jsou dvě možnosti - buď by bez nemocnic a doktorů lidstvo vymřelo tak jako tak, protože sám přirozený vývoj by pomalu znemožnil rození potomstva, nebo ne a v tom případě je za komplikacemi normálního porodu právě ta moderní lékařská péče. Co vy víte, možná dinosauři vymřeli ze stejného důvodu. Měli doktory , a tak vypiplali mladé i z vajec s chatrnou skořápkou. Chatrné skořápky se staly normálními, dinosauři kladli vejce do vaty ve "specializovaných líhních" až do doby, kdy došlo k zásahu Země velkým meteoritem a jejich systém  "zdravotní péče", jejich umělé prostředí zkolabovaly. A to byl  konec éry dinosaurů.

Ž. Halabudová 31.1.2012 8:50

Re: Pane doktore,

Schwarzi,hlavně se podívej kolik dětí je nedonošených,nemocných a kolik matek musí být oplodněno uměle.

J. Schwarz 31.1.2012 9:03

Re: Pane doktore,

A není to právě proto, že se většina dětí rodí nedonošených, nemocných a po umělém oplodnění, Halabudová?

Ž. Halabudová 31.1.2012 9:08

Re: Pane doktore,

A co jsi tím chtěl říci?Jinak,pokud to nechápeš, tak článek je o způsobu respektive místu porodu.

J. Schwarz 31.1.2012 9:16

Re: Pane doktore,

A to ty ženské, co chtějí rodit doma s porodní asistentkou nemají o rizicích, která zmiňujete, ani potuchy nebo se tak rozhodují vědomně a akceptují riziko kvůli svému odporu vůči příliš technické civilizaci?

P. Lenc 31.1.2012 9:27

Re: Pane doktore,

Ne vždy s vámi paní Halabudová souhlasím,ale po přečtení dosavadních příspěvků s vámi a paní Boubelíkovou mohu jen souhlasit.A stupidnost rozsudku která nutí zdravotnická zařízení být povinně u "domácího" porodu na požádání,to již není ani Kocourkov.

J. Tachovský 31.1.2012 10:59

Re: Pane doktore,

Jo, i smrt je prirozena. Smrt ditete, ktere se nenarodi uplne spontalne a je treba mu pomoct. Muzeme mu pomoct, ale neudelame to, protoze matka chce byt prirozena

Ž. Halabudová 31.1.2012 8:02

Sobci(ky),sobkyně.

Je moc pěkné, když někdo argumentuje tím,že dříve ženy rodily doma běžně.Ano,ale....!Zjednoduším to,ony neměly moc na vybranou.Pracovaly, až do slehnutí.Byla vysoká úmrtnost dětí i matek.Dnešní matky tuto variantu neznají.Porod doma,berou jako extravaganci.Všechny jste rodily v nemocnici, jenom JÁ doma.Mají na to právo, ale ponesou i riziko komplikací vzniklých při porodu.Argumentace, že i v nemocnici se umírá, je účelová a zavádějící.Raketoplány měly nejlepší vybavení a kontrolu, přesto havarovaly.Nic na světě není bez rizika.Pokud se k tomu, přidruží lidská nezodpovědnost, je vždy problém a někdy se umírá.Je však třeba posoudit,tu míru rizika pro dítě i pro matku.Nikoliv jen sobecké zájmy hloupé a egocentrické matky a otce.Ony porodní báby, nezastupovaly lékaře.To původně byly ženy, které tím že měly zkušenosti, byly zvány k porodu, protože věděly co a jak, pokud nebyly komplikace.Doktorů bylo málo a byli daleko daleko a byli drazí.Volali se těsně před smrtí.

Ž. Halabudová 31.1.2012 8:45

Re: Sobci(ky),sobkyně.

Jsem daleko od toho, abych obhajovala tu nebo onu variantu.Pouze mluvím o míře rizika.Pokud dole, pod okny domova, bude stát sanitka se spuštěným motorem a porodníkem,tak je porod doma bez rizika.Ale ať si to zaplatí rodička.Měla jsem dva porody,dcery tři, všechny v různých  porodnicích, za komunistů i nyní.Nikde jsme se nesetkaly s nezájmem nebo arogancí personálu porodního oddělení.Tím nechci říci, že by nebylo co zlepšovat.Ale je to, jako v životě.Co někomu vyhovuje jako dobré,pro jiného je nepřijatelné.Mně chutnají knedlíky s vajíčkem, pro někoho to je blaf.Některé blbce můžete servírovat na zlatě červený kaviár s černým lanýžem a bude dělat otočenou.Přitom doma,žere hadry z nádobí.Tak to je.

J. Gutvirth 31.1.2012 15:37

Re: Sobci(ky),sobkyně.

No díky za pragmatický a názorný příspěvek. Moudrost zkrátka často vypadá obyčejně. Ale není (jak je vidět z mnoha úletů pod článkem.) Profesionální zařízení by se však měla zajímat o ty ženy, které chtějí rodit doma... Co jim nevyhovuje při porodu v nemocnici? Dalo by se tedy něco zlepšit?

J. Schwarz 31.1.2012 8:46

Re: Sobci(ky),sobkyně.

Raketoplány měly nejlepší vybavení  a kontrolu, ale byly taky vysílány do nejextrémnějších podmínek. Vyžadovat stejné zabezpečení i pro každé rogalo nebo práškovací letadlo by bylo - no - neadekvátní. I když by to nepochybně zvýšilo bezpečnost zemědělských či rekreačních pilotů. Opačná úvaha je na místě - bezpečnost raketoplánů má smysl zvyšovat až po tu úroveň, kterou dosahují běžná práškovací letadla. Dosud bylo mnohem větším rizikem zasednou do raketoplánu než pilotovat práškovací letadlo bez papírů, s lahví slivovice.

Ž. Halabudová 31.1.2012 8:52

Re: Sobci(ky),sobkyně.

Ty prostě meleš kraviny.Já jsem poukazovala na to, že každé jednání a rozhodnutí obsahuje míru rizika.

T. Vodvářka 31.1.2012 7:39

Včera to celkem jasně popsal kolega Hrdlička

Celý ten humbuk je okolo výroku soudkyně, jež považuje za správné, aby za ženu, které se domácí porod jaksi nedaří, neslo odpovědnost nejbližší zdravotnické zařízení. Paní soudkyně však zcela opomenula fakt,  že lékař nebližší porodnice jaksi nemůže opustit své místo a jít pomoci s kufříkem na sídliště.

Vše je jednoznačně o odpovědnosti jedince. Každá rodička má dvě varianty řešení. Buď se svěří do rukou vybrané porodnice, nebo to zkusí doma sama. Je dobře, že má na výběr, na druhé straně je špatně, že druhá varianta zatahuje do procesu lékaře, který zpravidla již nemá dobré řešení, neboť pokud je prodo doma dlouhý, dítě má menší šanci narodit se zdravé.

V době naštěstí minulé byly opravdu porodnice spíše teletníky, kde pouze euforie z přírůstku do rodiny zakryla ten chlív. Dnes již existuje možnost výběru porodnice, stylu porodu a přítomnosti otce u porodu. Naše novorozencká úmrtnost je jedna z nejnižších na světě, což o lecčems svědčí. Předpokládat, že doma to půjde lépe je jistým druhem ruské rulety, která nejspíše ještě kazí ono uvedené číslo.

J. Schwarz 31.1.2012 9:00

Re: Včera to celkem jasně popsal kolega Hrdlička

Já bych spíš řekl, že soudkyně správně reagovala na pseudomoralistické rozhořčení porodníků, co pocítili nezvládnutelnou potřebu podat žalobu na porodní asistentku v případě, který se jich nijak netýkal. Možná, že jejich horlivost poněkud opadne, pokud budou mít povinnost sami zastoupit porodní asistentku  u rodičky doma, pokud se žádná nenajde. Nakonec budou ještě rádi, že tu porodní asistentky jsou a při případných soudních sporech se jich lékařská komora bude zastávat stejně jako "kolegů lékařů".

T. Vodvářka 31.1.2012 9:24

Re: Včera to celkem jasně popsal kolega Hrdlička

Nevím pane Schwarzi, jaká je Vaše představa o porodech doma, ale dle mého přesvědčení nemá soudkyně pravdu. Buď se rodička rozhodne risknout a porodí doma /sama či s asistencí nějaké zkušené ženy/, pak je to její věc a přeji jen vše dobré. Jistě se však shodneme na tom, že občas prod neběží jak má, je delší, dítě se dusí apod. V tom okamžiku je na přivolání lékaře pozdě, plod má daleko větší šanci narodit se jako poškozený. Lékař pak "slízne" za defektní dítě jak od matky, tak od Novy a od soudkyně. /viz onen případ tuším z Brna, kde byl lékař RZP přivolán k protrahovanému porodu, dítě nebylo v kondici, tak je odvezl do inkubátoru a byl za to odsouzen/. Jistě asi nebude v těchto případech správné ženu či dítě nechat bez pomoci, ale mělo by to být stejné jako praxe v nemocnici, kdy podepisujete souhlas s výkonem a vědomím, že mohou nastat komplikace. Žena před porodem, kdy ještě nemá stahy musí rozhodnout o sobě a svém dítěti. Pokud zvolí porod doma, nemá právo si stěžovat na nic jiného, než na svou vlastní svéhlavost.

J. Schwarz 31.1.2012 9:39

Re: Včera to celkem jasně popsal kolega Hrdlička

Jenže, pane Vodvářka,  matka onoho dítěte lékaře žalovala za to, že dítě odvezl proti vůli matky, i když to bylo v normě. Vlastně je matce unesl. Žena si nestěžovala, že dítě bylo poškozené, doktor přijel pozdě či podobně, ale na to, že doktor dítě proti její vůli odvezl.

T. Vodvářka 31.1.2012 10:14

Re: Včera to celkem jasně popsal kolega Hrdlička

To dítě nebylo zcela v pořádku - to by asi matka lékaře nevolala, že. Pokud ho volá, lékař přebírá odpovědnost za dítě a je povinen udělat vše proto, aby dítě nebylo poškozeno a je plně na jeho rozhodnutí, co udělá.

I případný podpis reversu, že matka si dítě chce nechat u sebe lékaře při případných dalších komplikacích nevyviňuje. Vždy se dá říci, že po porodu nebyla plně při smyslech. Ten lékař byl prostě v háji, ať udělal cokoli. A to je podstatou celého problému a výsledkem hlouposti soudkyně.

J. Němec 31.1.2012 7:35

České specifikum

Je až zarážející, jak zvláštní ta naše země je. V zemích, kde je domácí porod běžnou alternativou k žádnému nárůstu úmrtnosti ani problémům nedošlo. Jednak tuto možnost využívá i tak malé množství lidí a za další, touto cestou se rodí děti bez prognózy problémů. Problémové porody prostě probíhají v nemocnicích.

Docela mě zaráží, jak velký humbuk okolo domácích porodů a údajného ohrožení novorozenců je ve společnosti, kde je legální dítě zabít ještě v těle matky.

Ž. Halabudová 31.1.2012 8:19

Re: České specifikum

Němče, zmatláš vše dohromady, jak se ti to hodí.---V zemích, kde je domácí porod běžnou alternativou k žádnému nárůstu úmrtnosti ani problémům nedošlo.----Které to jsou?Tam,kde je 30% úmrtnost,tam opravdu nedošlo k nárustu úmrtí.Problémový porod, vzniká při probíhajícím porodu.Pak je fofr a někdy pozdě.A netahej sem potraty.To je o něčem jiném.

J. Schwarz 31.1.2012 9:12

Re: České specifikum

A proč by sem neměl tahat potraty - o čem "jiném" to je? Jedna matka dítě nechce - a rozhodne se pro potrat. Jiná  zase nemá ráda "nepřirozené nemocniční prostředí", "chlad neosobní instituce" a dává přednost pocitu "blízkosti přírodě a prostému životu předků" či jiným sentimentálním ptákovinám i za cenu s tím spojeného rizika. Pokud akceptujeme  "právo" jednotlivce rozhodovat o svém těle i o plodu v prvním případě, proč ne v tom druhém?