8.8.2020 | Svátek má Soběslav


Diskuse k článku

SPOLEČNOST: Rusáci, Ukrajinci a my

Starší syn se mě párkrát ptal, proč Rusům říkám Rusáci a proč je nemám rád. Historický výklad mu zjevně nestačil - vytušil, že v tom je ještě něco dalšího, emočně zabarveného a nesmiřitelného. Jenže jak dítěti popsat onen tak těžko definovatelný iracionální, pudový strach z východu.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
B. Rybák 6.3.2014 17:20

A co řeknete synovi

Když si na Dány udělá názor podle těch ochlastů, kteří nedávno zaplavili Prahu, na Němce podle "hákových křížů", které jejich výpravy občas zapomenou v Terezíně nebo v Lidicích...

Nebylo by lepší ho vést k přemýšlení. To ale budete muset přestat dávat svůj krk za jevy, které už dokonce nastaly: Myslíte, že provládní poslanci utekli z Kyjevského parlamentu dobrovolně? Že zákon jazykově dikriminující rusky mluvící obyvatelstvo se netýkal východu Ukrajiny a Krymu? A čím chcete svůj postoj, že "rabijáti z Majdanu", kteří zpacifikovali i policejní a vojenské stanice a ovládli i atomovou elektrárnu, by se zastavili na hranicích Krymu?

Buďte rád, že máte hlavu na krku a učte se používat rozum!

J. Jukl 4.3.2014 23:34

Re: Otázka?

Nicméně to je trochu v rozporu s tou zkostnatělostí, že?

Pravoslavná mystika je vám cizí? Ptal jsem se spíš co o ní víte? Není vám cizí prostě proto, že o ní víte málo nebo nic?

Ovšem chápu, že většině středoevropanů a západoevropanů pak obzvlášť je bližší francouzská revoluce než pravoslavná mystika. Problém je ale v tom, že si plno "Evropanů" myslí, že je to dobře.

P. Sulc 4.3.2014 23:08

Re: Ten článek je čirá paranoia

Inu, ti obrozenci toho maji vice na svedomi, jejich "dilo"je, ze ted Ceci brblaji cesky, misto reci velkeho, kulturniho naroda, a ze se za hranicemi uz nedomluvi, mohou si sice precist Jiraska, ale pristup ke svetove beletrii i vzdelavaci literature maji znacne omezeny.. A take ze se rozpadla staleta rise, takze ted Cesi maji starosti, jak se eventuelne branit smesne malou armadou, 12 letadly a 20 tanky a svejkovskou filosofii.

J. Urban 4.3.2014 22:38

Tak tak. Asi před dvěma lety jsem - trochu

neprozřetelně navštívil Karlovy Vary. Asi tři čtvrtiny návštěvníků Vřídla byli rusáci. I kdyby drželi huby (což samozřejmě nedrželi), tak je poznáte - podle tepláků. Ne ledajakých, pochopitelně těch "nejznačkovějších", ale přece jen tepláků. Národ nepředěláš. A přitom čtu tak rád Gogola...

M. Balázsová 4.3.2014 22:05

Re: Naprosto

A není to snad pravda?!?!A co dělají  v Syrii atd? To se Vám líbí?

J. Jurax 4.3.2014 22:02

Re: Rusaci jsou svine!

Asi tak ...

P. Papež 4.3.2014 21:27

Re: Ja vim, co jste mel synovi odpovedet

Proč by měl autor říkat svému synovi, že jste blbej? To přeci vědí všichni.

B. Brousková 4.3.2014 19:23

Re: Naprosto

Dnes se hlásí k indiánskému původu asi šest milonů Američanů. V roce 1800 měly celé Spojené státy i s vyvražďovanými indiány čtyři milony obyvatel.

V. Chrastina 4.3.2014 17:39

Re: Ten článek je čirá paranoia

Ano, pane Sulci, Evropa si neuvědomuje nebezpečí nového ataku na bývalé vazaly Kremlu. Začalo to okupací Krymu a mohlo by to skončit 3. světovou válkou. Nabízí se totiž srovnání s tím, co nastalo po okupaci Sudet - to datum prakticky nastartovalo Hitlerovu rozpínavost a 2. světovou válku.

V. Chrastina 4.3.2014 17:26

Re: Dotaz na správce těchto internetových novin

Víte, pane Sevráte, je to slabý protiargument. Když byla zmínka o okupaci Krymu, napadá mne progóza: Modleme se, aby to nebylo jako po okupaci Sudet Hitlerem. Po ní Hitler začal obsazovat takřka bez odporu skoro celou Evropu, ale co je na tom to nejhorší, že vlastně tím zahájil 2. světovou válku. Jde o to, aby okupace Krymu nebyla přezvěstí 3. světové války.

S. Netzer 4.3.2014 17:15

Re: Je tragické

http://cs.wikipedia.org/wiki/%C5%A0picberky

V. Chrastina 4.3.2014 17:11

Re: Existuje cesta, pane autore, cesta účinná.

Ano, paní Heidlerová, na bolševiky platil Regan a taky Kennedy. Jde o to, zda na Putina bude platit Obama. Jen se musíme obávat, kdyby se napodařilo zastavit rozpínavost Putina, aby to nedopadlo jako s Hitlerem, když okupoval Sudety. Po Mnichovu a tedy po okupci Sudet prakticky začala 2. světová válka, aby okupace Krymu nezahájila 3. světovou válku.

A. Hrbek 4.3.2014 17:01

Pane Šafránku,

máte sice zcela pravdu, ale stejná situace je například s americkými turisty, nebo nedej Pánbůh s turisty německými, zejména Osissáky. A českým turistům jsem se v cizině pečlivě vyhýbal.

Jinak moje generace prožila tři nacionální nenávisti - k Rakušákům, k Němcům a k Rusům. Všechny byly na bázi kolektivní viny. A všichni hodně nenávidějící z toho chtěli něco vytlouct.

V. Chrastina 4.3.2014 16:52

Re: Kdo používá výraz rusák je asi

Paní Heidlerová, jsem rovněž pamětníkem rusáků z 45. Nesmíme navíc zapomínat na to, co nám rusáci, nebo chceteli bolševici naordinovali přes své agenty Gottwalda a spol v nešťastné roce 1948. Ten tak zvaný Vítězný únor nás uvrhl do 40ti letého područí Kremlu. Škody, které nám tím rusáci způsobili se nedají srovnat ani s hrůzami Protektorátu a tím Mnichovem.

V. Heidlerová 4.3.2014 16:36

Re: Info

Byli to vrazi z Wallstreetu a Bílého domu a velel jim Strýček Sam.

V. Chrastina 4.3.2014 16:33

Re: Nemusím nic "nastudovat"

Ach, pane Beránku (nebo spíše soudruhu), v tom zanícení proti USA a BRD jste cudně pozapomněl na tak zvaný Vítězný únor 1948, který nám ochotně naordinovali rusáci, i když by bylo vhodnější mluvit o bolševicích. Škody, které nám tím napáchali, se nedají srovnat ani s okupací nacisty. Nesmíte se pak divit, že pamětníci 40 let trvající okupace bolševiky jaksi zastínila všechny ostatní škody našeho národa. Na tom žádným argumentem bohudíky, nebo chceteli bohudíky, naprosto nic nezměníte.

V. Heidlerová 4.3.2014 16:33

Re: Naprosto

Ševčíku, Váš příspěvek je jak z Rádia Jerevan - háááááááááááááááááááááááááááNikdo jiný než  Rusáci  nepřeválcovai tolik etnik, malých národů a státečků, původních obyvatel, nikdo jiný než Rusák je nedeportoval a nepřemisťoval - inu - mistři genocidy. Kam se hrabou "bílí otcové" v Americe. Kolik etnik vymírá na území RSFSR díky nemocem, hladu a alkoholismu, kteým "rudý otec"  vyvezl do jejich původních zemiček - a Rusák je v alkoholu přeborník.

J. Www 4.3.2014 16:32

Posuzovat

národ podle skupiny turistů,je velmi ošemetné. Nejsem si jist, že Češi by v této soutěži, dosáhli dobrého umístění !

V. Heidlerová 4.3.2014 16:26

Re: Kdo používá výraz rusák je asi

Já si rusáky-hnusáky pamatuju už z r. 1945, pak z r. 1968, tak vím své. Kdyby tento asiatský pronárod vymřel (snad se uchlastá), většina světových problémů by byla vyřešena.

E. Sevrát 4.3.2014 15:57

Re: Nemusím nic "nastudovat"

Byli jsme bombardováni v době kdy válka již končila a nebyl k tomu žádný vojenský důvod.Důvod byl,že již bylo ČR začlěněno do budoucího východního bloku a spojenci nechtěli,aby padl český průmysl do ruských rukou. A spojenci Německa jsme byli,ano asi tak jako je dnes Ukrajina spojencem Ruska.

E. Sevrát 4.3.2014 15:49

Re: Dotaz na správce těchto internetových novin

Když tak německý nacista a italský fašista,aby byla taky vidět národnost našich dnešních přátel.

D. Polanský 4.3.2014 15:14

Ten závěr je přímo bombasticky, slibuje

tolik zajímavého a napínavého dění. Ach ta naše evoluční nuda. Vidět, že autor má z Ruska přímo panický strach.  Ukrajinci ti jsou podle něho jiní, ušlechtilejší. To mě uklidňuje, určitě zde časem nezačnou operovat ve velikém jejich gangy a mafie.

M. Horsky 4.3.2014 14:56

Kdo mu vladne si Rus zatim nevybira...

Dobry clanek - jsem z generace co v ulicich ruske tanky v r. 68 videla. Jen bych dodal ze prvni agresi post-sovetskeho rezimu neni Krym, ale byla to Cecna. A pak Gruzie. Slepit zpatky Sajuz se Putinovi nepodari, ale bude zkouset - a spousta lidi na to zase doplati.

V. Chrastina 4.3.2014 14:53

Re: Dotaz na správce těchto internetových novin

Tohle je ten pravý argument. Srovnávali všichni nesrovnatelné. Židé si právě od rusáků užili dostatek pogromů, a od Hitlera genocidy, aby se spíše dalo skloňovat stejným způsobem slovo rusák a nacista, respetive fašista.

J. Tachovský 4.3.2014 14:04

Ja vim, co jste mel synovi odpovedet

Z Ruska mam strach protoze jsem uplne blbej

P. Kmoníček 4.3.2014 13:57

Re: Naprosto

Možná,že se Putin narodil v New Yorku,vyrůstal v Manhattanu a dospěl na Wall Streetu.Soudruhu,asi to tak bude.

M. Urban 4.3.2014 13:57

Re: Naprosto

Každý i málo vzdělaný člověk ví, že nejvíce indiánů zabili španělé a nejvíc otroků 70% bylo odvezeno do Brazílie. Soudružská pomoc pod dohledem atomových zbraní, to je jiná kapitola. My také víme jak končí bratrská bolševická pomoc.

J. Lukavsky 4.3.2014 13:56

Re: Ten článek je čirá paranoia

No kdesi jsem četl, že Brežněv sám v Polibdíru hlasoval proti Internacionální Pomoci Československu. Ale nebyl jsem při tom, ruku do ohně za to nedám. Rok 1968 i 2014 mají jedno nesporné plus, Rusko ukázalo, že se nezměnilo a duch SSSR žije dále (jako Lenin). I ty krásné detaily: nejdříve manévry, pak rozbíjení, pak zvací dopis... mají to nacvičené jako parádní marš při přehlídce na Krásné ploščadi. Na druhou stranu ale Ukrajina dělala vše pro to, aby jim to usnadnila. Navrhnout zrušit zákon o druhém úředním jazyku - je kravina, slabomyslná blbost a zbytečná šikana spoluobčanů, navíc místy většinových. Stejně tam mohla opozice počkat do voleb a pak převzít moc civilizovaně. Jenomže někteří se rádi perou.

P. Kmoníček 4.3.2014 13:53

Re: Pane autore,

A i tak to je pro Heusingery,Sevráty,Sládečky a podobné naprosto zbytečné.

B. Hudzieczek 4.3.2014 13:51

Re: Kdyby "Rusáci" neosvobodili Evropu, tak bys zde,

Oni ji neosvobozovali, oni ji dobývali. To jsem pochopil po invazi v roce 1968.