15.5.2021 | Svátek má Žofie


Diskuse k článku

SPOLEČNOST: Rozum a zkušenost

Naše město patří k těm mnoha městům (nejen) v České republice, která mají náměstí pojmenované po T.G. Masarykovi. Jelikož zde nežijeme v žádné hnědé, rudé či jinak barevné totalitě, lze předpokládat, že si T.G. Masaryka – na rozdíl od různých Hitlerů, Leninů nebo Gottwaldů – většina z nás skutečně váží.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Sulc 29.10.2016 11:02

Re: Samozrejme ze si narod Masaryka vazi.

Ale kdepak, me je to jedno. Nicmene, vy asi jste znalec Masarykova uceni, ze? Znate jeho dilo? A znate take jak se prolhal prvni valkou? A vite jak pomoci lzi nechal odstrcit Gajdu i Stribrneho? Nevite? Jsou o tom i knihy, vydane po 89 roce. Ctete, hloupy pane.

J. Babička 28.10.2016 23:30

Re: Masaryk např. požádal budoucího tchána, aby mu dal

Vypůjčil si peníze, které vrátil

J. Sova 28.10.2016 21:34

Pane autore,

vede vás vlastní rozum při pozorování světa kolem sebe ke stejnému závěru, jako Masaryka, tedy že Ježíš nebyl Boží syn a Nový zákon je překonaný? A proč?

A možná ještě trochu žertovná podotázka, pokud na první otázku odpovíte ne: Jste si opravdu jistý, že vám rozum slouží lépe, než Masarykovi?

J. Sova 28.10.2016 19:06

Re: TGM byl správný chlap

Masaryk uznával Ježíše jako mravného člověka, ale nevěřil v jeho božskost. Filosof Milan Machovec pokládal sice Masaryka za teistu, ale ne křesťanského. Dva Masarykovy citáty:

„Já dosud pokládám Ježíše za našeho nejvyššího učitele náboženství.Ježíše historického, ne dogmatického Krista, ne Boha, ale člověka, a právě jakožto člověka ho můžeme milovat, ctít, následovat jako svého učitele, vzor, ideál.“

„Jak byl Starý Zákon překonán Novým, tak překonáváme Zákon Nový; jenže krok od zjeveného Boha k nezjevenému, od náboženství zjeveného k nezjevenému je mnohem těžší.“

Tohle neříká křesťan.

B. Rybák 28.10.2016 17:29

Re: Masaryk

Pokud vím, tak TGM odmítal pouze mocenské zneužití náboženství (klerikalismus) a celý život pociťoval pokoru před stvořitelem a hluboce vážil si lidí, kteří ji též pozitivně pociťovali a prožívali ji!

F. Žůrek 28.10.2016 17:26

TGM byl správný chlap

Velmi si vážím T.G. Masaryka. Jeho cesta životem byla složitá a také vztah k náboženství, ale jeho víra byla jednoznačná: k tomu jemu sloužilo Písmo svaté. Tuto knihu - Bibli -neodkládal. TGM prošel několika náboženstvími (církvemi), ale jeho víra byla stále stejná, věřil především v Ježíše. A podle Něho také jednal - poctivě - což dnes málokdo dokáže.

P. Lenc 28.10.2016 14:12

Re: Samozrejme ze si narod Masaryka vazi.

A to vás Šulci strašně sere, protože takový velikán jako vy, co žije v té Émerice a sežral Obamovo hovno se cítí odstrčený.Zaplať pán Bůh, že takových nenávistných emigrantů je minimum.

J. Chaloupka 28.10.2016 11:45

Masaryk např. požádal budoucího tchána, aby mu dal

peníze na tři roky života. To udělat můj nastávající zeť, tak ho poženu klackem. Holt není to Masaryk.

J. Sova 28.10.2016 10:16

Masaryk

prodělal složitý vývoj, od katolíka, přes unitáře až k tezi, že náboženství má být bez dogmat, kněží a zázraků. Takové ovšem křesťanství není.

Ke konci života se Masaryk blížil ateismu, všechna zjevená náboženství pokládal za překonaná.

P. Princ 28.10.2016 9:54

Logické klamy

1. Cit. : "Dále v otázkách týkajících se náboženství říká, že „mnoho nevěřících nemá tušení, co vlastně popírají“ a vysvětluje podstatu Ježíšova učení ve vztahu k Bohu i člověku." Nevěřící, ve smyslu citované věty, nic nepopírá, protože není co popírat.

2. V žertovné otázce na konci článku se pere kvalita s kvantitou. Lidé činí různé závěry (kvalitativní veličina), což může, ale také nemusí souviset s výší jejich IQ (kvantitativní veličina). Otázka tedy není žertovná, ale zavádějící.

P. Sulc 28.10.2016 2:23

Samozrejme ze si narod Masaryka vazi.

Kazdy byl a je od malicka indoktrinovan bajecnym Tatickem, na kterem neni jedna jedina skvrnka, ktery nikdy nelhal, mluvil jen a pouse pravdu, byl velky vedec, mel rad zviratka a miloval pana boha v obou konraversnich osobach, proste : dokonalost sama. Vsak take jeho spisy vsichni hltaji od skolnich let ke hrobu, vsude , kam se rozhlednete, jste obklopen znalci Tatickova dila, Platon by urcite zavidel.