30.11.2023 | Svátek má Ondřej


Diskuse k článku

SPOLEČNOST: Rozjímání o tom, co končí, a co začne

Mnozí dobu mezi Vánoci a Novým rokem nazývají časem mezi roky. Zní to možná pro někoho trochu nezvykle, ale když se nad tím člověk zamyslí, musí si přiznat, že na tom pojmenování něco je.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Kubáč 2.1.2019 11:48

Lidi dali najevo že Orwellovské "pravda je lež"

příliš neberou, takže intelektuálové začínají žonglovat se samotnými pojmy "pravdy a lži"

Mimochodem můj názor ze zcela opačný než autorův - dle něj je "společenská smlouva" založena na lži. Dle mně je společenská smlouva natolik narušena, že na definici pojmu "pes" potřebujete 100 stran vyhlášek, aby jedinci "opačně motivovaní" netlačili do této kategorie "pes" třeba kočky, nebo morčata.

K. Janyška 1.1.2019 21:32

CO JE TO KOMPOZITIVNÍ TEORIE ?

JSOU TO "STANOVY" LIDSKÉHO SVĚTA, OBJEVENÉ VĚDOU.

Metoda relevantních společenských věd je výhradně kompozitivní, tedy skladná. Viz slavná Kontrarevoluce vědy od nositele Nobelovy ceny A.F. von Hayeka. Vědecké informace jí získané, navzájem provázané a neodporující si, tvoří kompozitivní teorii. Myslíme zásadně a vždy v teoriích, tedy jinak se takový obří soubor nebo dokonce koridor souvisejících vědeckých informací o lidském světě nazvat ani nedá.

Co tedy obsahuje ? Úplně všechno, co věda ví o kulturní evoluci i jejich počátcích, tedy o oddělování našich lidských prapředků ze zvířecí říše a kulturním vývoji světa lidí, tedy světa týkajícího se jen lidského rodu, tedy světa lidského, a principů, na kterých vyrostl a stojí. A to jen a výhradně bez pověr a mýtů, tedy bez náboženských a okultních ohledů, tedy na vědecké bázi.

Čím se tedy zabývá konkrétně ? Vysvětlením motoru kulturního vývoje lidstva, tedy objevem obchodu, coby generátorem zisku a důsledky z něho. Tedy vysvětlením procesu civilizace, coby nástroje přeměny divocha, nejprve v samostatného, od kmene odděleného, jednotlivce a návazným procesem masívní emancipace lidí od kmenového způsobu života vůbec, v občana.

K. Janyška 1.1.2019 21:32

Re: CO JE TO KOMPOZITIVNÍ TEORIE ?

Studuje principy, které k takovému pohybu v čase a v prostoru vedly a vysvětluje je. Vysvětluje vznik civilizačních pravidel chování, lidské mysli, inteligence, lidského rozumu, abstrakce, soukromého práva a zejména vznik a vývoj neustále se souběžně od civilizovaných více k civilizovaným méně rozšiřujícího v čase a v prostoru generátoru všeho lidského, spontánního řádu lidské interakce a lidského světa.

Z toho jasně vyplývá, že člověk není vědomým konstruktérem vývoje lidstva, ale že to je jen jeho aktivita a jsou to spontánní síly, které ovládají vesmír a cokoliv na Zemi. Jejich neosobní souhra určuje svými regulačními, záchovnými a pořádacími vlastnostmi to, co bude a co ne. Nepředstavitelná složitost jejich interakce člověku stanoví meze toho, na co má vliv a co musí ponechat k "řešení" na nich.

Kompozitivní teorie je tedy vždy nejvýše možným věděním lidstva, neboť je neustále vědou verifikována a aktualizována a je česky řečeno skladná a celostní, tedy zahrnující všechny vědecké poznatky z obou větví vědy a tvoří neustále vědou upřesňovaný koridor relevantních vědeckých informací o lidské situaci. Jsou to tedy jakési vědou určené stanovy lidského světa.

K. Janyška 1.1.2019 21:32

Re: CO JE TO KOMPOZITIVNÍ TEORIE ?

Měli bychom vždy, a za každých okolností, respektovat to, co tento nejvyšší intelektuální výkon lidstva, tedy vědy, přinesl.

Bez takového vzdělání, které odhaluje nastavení hranic, které nám spontánní síly neosobně stanovují a určují tedy i možnosti vývoje lidského světa, se neobejdeme. Už proto, že vývoj jde jinudy, než si lidé myslí a nerespektují ho. Proto ony války a proto onen zmar.

Začít se vzděláváním kompozitivní teorií je bezpodmínečně nutné. Vždyť každou aktivitu lidí je nutné tímto věděním poměřovat. Více lidstvo totiž neví a nikdy vědět nebude... Dzp.

F. Navrátil 1.1.2019 21:02

Pirueta lží

Hvížďala naříká ne proto, že lidé věří lžím. Naříká proto, že lidé nevěří lžím samozvaných elit.

F. Houžňák 1.1.2019 12:18

Chápu, Hvížďalové a jimi opěvovaní nám vládnou

a "kultura vládnutí si začne vyžadovat větší lži", a tak Hvížďala lže, co mu hrdlo stačí. Velmi jasně sděleno.

Š. Hašek 1.1.2019 12:20

Re: Chápu, Hvížďalové a jimi opěvovaní nám vládnou

Jest to zoufalec.

Faktem bude, že politika štrasbrusele již vyžaduje "určitou úpravu faktů".

Š. Hašek 1.1.2019 10:56

"Kolosální objevy".

Poslední věta je opravdu "myslitelská".

Ale nadpis sedí .... "rozjímání".

P. Lenc 1.1.2019 10:12

Co filosof

to katastrofa.

K. Janyška 1.1.2019 9:33

Filosofy nebrat.

Kdo hovno ví, filosofuje... Dzp.

R. Langer 1.1.2019 7:36

Kdopak

je dneska podle vás vlastně "filozof" pane autore?

J. Novak 1.1.2019 3:02

"Politika

, kterou dříve univerzity korigovaly." A já zase doufám že se univerzity zcela odpolitizují ... a ten odporný neomarxistický Augiášův chlív bude vymeten, nejen na univerzitách. Tolik k tomu boji mezi "pravdou a lží".

V. Kotas 1.1.2019 7:10

Re: "Politika

To by se musel stát ministrem školství V. Klaus ml.

Š. Hašek 1.1.2019 10:52

Re: "Politika

Přesně.