19.4.2024 | Svátek má Rostislav


Diskuse k článku

SPOLEČNOST: Rozbouřené politické pobouření

Při politických skandálech a po dlouhodobých výkonech politiků všech barev jaksi stranou zapadají otázky podstatnější. Ve skutečnosti se totiž vlastně neděje vůbec nic divného nebo zvláštního. A to ani když politici lžou a podvádějí. Je totiž třeba se podívat na to, jak politické strany a politika a demokracie fungují ve skutečnosti.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
V. Vaclavik 11.11.2013 23:46

"kde je to možné"

"vždy a všude, kde je to možné, by měl rozhodovat za sebe a o sobě jednotlivec a nikoli skupina."

Problem ale je, a to kardinalni, s urcenim te hranice. Ten problem byl ovsem uz davno vyreseny a to z uplne jineho uhlu - urcenim jistych zalezitosti, ktere si jednotlivi obcane zijici ve spolecnosti sami nemohou obstaravat, ktere je treba aby byly vykonavane centralni spravu spolecnosti, jeji vladou. Ty zalezitosti jsou policie, justice a vojsko. Vsechno ostatni si jednotlivi obcane mohou a maji provozovat sami (samozrejme ve spolupraci).

Policie dohlizi aby individualni prava jednotlivcu nebyla porusovana jejich spoluobcany, vojsko tato pak tato prava brani pred napadenim vnejsim nepritelem. Vse co tak vlada dela je dohled aby prirozena prava jednotlivcu nebyla porusovana, aby si tito mohli vse ostatni zaridit sami, individualnim a spolecnym usilim.

K. Kužel 11.11.2013 7:16

Logický, byť frustrující popis

Kdyby žil dnes Niccolò Machiavelli, autor známého díla Vladař, jistě by dokázal dát dnešním demokratickým politikům řadu rad, značně rafinovanějších než to, k čemu ve své živočišné intuici dosud dospěli.

K. Kužel 11.11.2013 7:18

Re: Logický, byť frustrující popis

Pardon, to italské accento grave tady nevyšlo, takže raději jen Niccolo Machiavelli.

T. Pansky 11.11.2013 1:29

Znovu je treba si pripomenout, ze cesky parlamentarismus ...

... je zalozen na dominanci stranicky ovladane Poslanecke snemovne.  Jeji politici jsou voleni na stranicky danych volebnich listcich (krouzkovani dava minimalni sanci neco zmenit).  Ted si predstavme, ze by kazdy zakon musel byt schvalen Senatem a Senat by nemohl byt prehlasovan Poslaneckou snemovnou (tento system dobre funguje v jinych zemich, kde jsou si obe komory parlamentu rovne).  Timto zpusobem by zde nevnikaly stovky narychlo usitych zakonu a tisice zakonnych zmen prilepenych nekam jinam.  ... Prima volba prezidenta byla prvni zmenou, kterou cesky parlamentni system musi prijit na ceste k lepsimu.  Od obcanu je potreba tyto zmeny vyzadovat.  top0625top@live.com

B. Rybák 13.11.2013 12:23

Re: Znovu je treba si pripomenout, ze cesky parlamentarismus ...

Ponechme stranou, jak by se Vám líbila představa nepřehlasovatelného senátu v případě, že by ho "ovládali" např. "Svobodní".

Senáty vznikaly buď jako trvalé elitní shromáždění, které má tlumit výkyvy nálady parlamentu, nebo jako shromáždění garantující práva jednotlivých států vůči federaci (USA).

Elitářský (aristokratický) senát historicky vznikl ve Velké Británii a i tam se propadá do bezvýznamnosti. My ale žádnou, většinou národa dlouhodobě uznávanou elitu nemáme a federativním státem nejsme.

Náš senát vznikl jako politická trafika pro politiky, kteří se stali po rozpadu Československa nadbytečnými. Skutečnost, že byl ovládnut populistickou UE-hujerskou ČSSD, která tutéž roli hraje i parlamentu je důkazem jeho naprosté politické nadbytečnosti, která může populistickou a politicko-korupční (cizí kapitál) u nás jenom zvýšit.

Představa, že kroužkováním v členskou základnou schválených kandidátkách lze něco vyřešit patří mezi ty nejhloupější politické myšlenky. Přenechte ho ornitologům!

J. Vozábalová 11.11.2013 0:56

Na tom příměru podle mne něco nesedí

"Jedinec ví, že dává-li přednost dovolené u moře před dovolenou na horách a té zase před kopáním septiku - že dává zároveň přednost horám před kopáním."

V logice věci bych to viděla spíš takto:

"Jedinec ví, že dává-li přednost dovolené u moře před dovolenou na horách a té zase před kopáním septiku - že dává zároveň přednost moři před kopáním."  

Já vím, že je to maličkost, na druhou stranu ale (pro vyjádření podstaty článku) se mi jeví docela důležitá.

I. Schlägel 11.11.2013 9:27

Re: Na tom příměru podle mne něco nesedí

Nikoliv, jedinec v článku dává přednost dovolené na horách před kopáním septiku přesto, že před dovolenou na horách preferuje dovolenou u moře.