Neviditelný pes

SPOLEČNOST: Rozbitá politika

30.3.2009

Politika může být různá, také rozbitá. Třeba po pádu vlády, kdy se to nejméně očekávalo. Ti, kteří to zapříčinili, by nyní měli naplno pracovat na nové a lepší vládě, která odstraní všechny současné problémy. Ale to nevidíme, byla to velice neodpovědná hra.

Naše společnost je prosáklá totalitou, všude plno nenávisti. Na místo závažných politických jednání vidíme neustále boj o moc. Všichni spolu navzájem bojují, především obě opoziční politické strany si v tom přímo libují. Mám dojem, že politika vůbec není o lidech, jde pouze o politický boj o moc za použití všech možných prostředků.

Na blozích můžeme stále číst názory, jak nevhodný byl v této době právě pád naší vlády, v průběhu světové krize a za našeho předsednictví v EU. To je pravda, to jen dosvědčuje, jak nezodpovědná je naše souhrnná politická scéna.

Kdy hledat hlavní příčiny? Dovolte mi se zamyslet.

Především pan prezident by měl být balzámem politiky. Jako rozumný politik a také člověk, který již svým zjevem zklidňuje rozbouřenou politickou scénu.

Potom jsou to média. Kromě krásné hudby a krásných slov by měla zde zaznívat ještě rozumná slova, kterým by lidé rádi a velice dobře rozuměli. Mám pořád dojem, že všichni zpravodajové, reportéři, redaktoři a novináři se stále považují za chytřejší osoby, než jsou třeba naši politikové. Vždyť oni si vydobyli v médiích za delší dobu svá pevná místa, politikové se střídají. Politikové přicházejí po volbách většinou noví a pro mediální borce jsou oni přece bažanti v mediální válce, kdy ostřílení válečníci médií chtějí přesvědčivě sebe prezentovat. Když se k tomu ještě přidruží investigativní veliká snaha od novinářů, tak doslova máme o mediální cirkus postaráno.

Promluvím o svých zkušenostech s novinami. Pro mne je nemožné nalést takové noviny, abych byl s nimi spokojen.

V roce 1990 jsem si nejdříve vybral Lidové noviny a domníval jsem se, že to budou mé noviny. Brzy přišlo zklamání. Tehdejší šéfredaktor těchto novin Jiří Ruml psal neustále články zaměřené vůči křesťanům. Donutilo mne to od těchto novin nakonec odejít.

Odebíral jsem potom menší noviny: Lidovou demokracii. S těmito novinami jsem byl velice spokojen. Avšak z finančních důvodů zase tyto noviny zanikly.

Rozhodl jsem se potom pro noviny Mladá fronta Dnes v domnění, že to budou nezávislé a neutrální noviny. Bylo tomu tak, ale zase jen na chvíli. Dokáži dobře pochopit, že se občas nějaký článek nepodaří, ale potom případ, kdy nevybíravým a hrubým způsobem zaútočili v lednu 2007 jejich dva novináři na křesťanského politika, to již nešlo. Tak jsem se s těmito novinami vzápětí rozešel.

Nečtu již noviny, sleduji zpravodajství na internetu a to mi docela stačí.

Média značně ovlivňují veřejné mínění. Tím samozřejmě také průběh voleb. Každý člověk by se měl důkladně zamyslet nad tím, z jakých zdrojů přebírá své informace. Jsme zaplaveni obrovskou snůškou informací všeho druhu, ale kdo chce kvalitně sledovat politické dění, musí trochu také umět číst samotnou politiku a k tomu je ještě zapotřebí hledat spolehlivé informace. Novináři samotní často nepochopí podstatu věci, ne tak potom ještě samotný čtenář. Pořád je nutné dokázat „číst mezi řádky“, zejména když dnes všechno ovlivňuje honička za penězi, aby se novináři a noviny uživili.

P.S.- V sobotu jsem měl svátek, byl Den učitelů, a navíc jsem právě první rok členem KDU-ČSL.



zpět na článek