SPOLEČNOST: Rovnost mužů a žen není v oblékání
Poslanec SPD Radim Fiala schytal tvrdou kritiku za svůj příspěvek k obrázku z gymnázia v Blansku. Ředitele gymnázia pak šokovala vulgarita pod příspěvkem Fialy. Za akcí „Jinej neznamená špatnej“ stojí.
V červnu loňského roku proběhla na gymnáziu v Blansku akce nazvaná Jinej neznamená špatnej: I muži mají právo nosit sukni. „Ukaž, že máš smysl pro humor a předsudky jsou ti cizí,“ stálo v článku na stránkách školy, který o uskutečněné události referoval. Projekt měl sloužit jako doplněk výuky sociologie v prvním ročníku, kde se mimo jiné probírá genderová problematika a rovnost pohlaví.
Poté, co tuto akci poslanec SPD Radim Fiala kritizoval a co na tuto kritiku reagovali někteří příznivci SPD vulgárními příspěvky, se ředitel gymnázia Radek Petřík za akci postavil.
Celému tomuto „příběhu“ pak dává korunu prohlášení ředitele vládního Odboru rovnosti mužů a žen Radana Šafaříka: „Věřím, že tato iniciativa není projevem perverzní genderové teorie, ale snahou o prohloubení vzájemného porozumění a podporu rovnosti žen a mužů.“
Celý „problém“ leží dle mého soudu v naprostém nepochopení významu faktické rovnosti mezi ženou a mužem. Oblékání mezi faktickou rovnost obou pohlaví zcela jistě nespadá. Chybné je pak zcela jistě podporovat boj „humorem proti předsudkům“. Obléci se do ženských šatů totiž ještě žádného muže lepším neudělalo. A kalhoty jsou u žen dnes naprosto normální součást oděvu. Všimněme si, že například dámy jako Angela Merkelová či Theresa Mayová preferují ve svém šatníku téměř výhradně kalhoty.
Právě učitelé na gymnáziu by sami měli nejlépe vědět, že oděv není tím, co je na problematice rovnosti mužů a žen podstatné. Pokud se u nás muž obleče do sukně, působí to na někoho možná komicky. Ve Skotsku by to ale sotva někoho překvapilo a nebylo by to chápáno jako „humor proti předsudkům“.
Domnívám se proto, že zvolený „humor proti předsudkům“ nedopadl na úrodnou půdu i proto, že se nechá i poměrně velmi jednoduše zneužít stylem, který předvedl poslanec SPD Radim Fiala. Bez znalosti kontextu snímku se pak s trochou „dobré vůle“ dá se čtenářem i snadno manipulovat. Nicméně pokud by gymnázium v Blansku skutečně opravdově chtělo u svých studentů vzbudit zájem o problematiku rovnosti mužů a žen (se všemi podstatnými, biologicky danými odlišnostmi), může své studenty vychovávat i tím, jak se k sobě chovají páni učitelé a učitelky. To je ale podstatně složitější než nechat studenty obléknout do sukně a vyfotit se a bojovat tak proti „předsudkům“.
Převzato se svolením autora z JanBarton.blog.idnes.cz