Pátek 19. července 2024, svátek má Čeněk
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

SPOLEČNOST: Rosnerovi, viníci nebo oběti?

diskuse (78)
Když jsem v květnu končil svůj článek o pěstounské péči slovy „A až vám ujedou nervy a dopustíte se nějaké chyby, všichni řeknou, jak vám někdo mohl svěřit děti do péče“ netušil jsem, jak dalece mohou vyznít. Nechci vůbec diskutovat o tom, zda jsou Rosnerovi vinni týráním či nikoliv. Na to nemám dost informací. Ani je neznám. Chci celý problém posoudit z celkového rámce, ve kterém je v ČR vykonávána pěstounská péče.

Takže nejdříve účastníci celého příběhu do doby nastartování průšvihu. Na jedné straně Rosnerovi s jejich až nezdravou snahou pomoci opuštěným a postiženým dětem, na straně druhé sociální pracovnice /pracovník/, která je má na starosti, psycholog či psycholožka, účastníci aktivu, kteří vybírají rodiny k potřebným dětem, soudce /soudkyně/, který jim děti svěřil, tedy hezkých pár profesionálů, kteří situaci připravili.

Z mého pohledu profesionálního pěstouna hned na začátku říkám, Rosnerovi se dostali do situace, kterou nemohli zvládnout. Zavinili to lidé, kteří to měli vidět, protože to je jejich práce. Práce s dětmi z ústavu je diametrálně odlišná od výchovy vlastních dětí, u postižených dětí to platí dvojnásob. Většina takových děti ve vaší rodině má to, co jsme s manželkou nazvali „biologicky nepředpokládané reakce“, a stejný je i pohled dětí na náhradní rodiče. To je věc, která vás stojí hrozně moc sil a kterou znají jen lidé, kteří se pěstounstvím zabývají. Tvrdím, že všichni odborníci, kteří se okolo pěstounské péče točí, aniž by ji vykonávali (a často i dělají slušnou kariéru), nevědí mnoho. Jejich informace jsou jen zprostředkované, často velice (i záměrně) zkreslené a bohužel i zidealizované. Budu-li vycházet z informací médií o počtu dětí v rodině, jejich postižení a zdravotním stavu pěstounů, ptám se na následující: Jak je možné, že se jedna rodina stará o tolik problematických dětí? Kdo to umožnil? Jak to, že pěstouni při uvedeném počtu dětí a zdravotních problémech neměli asistenty (nikde to nebylo uvedeno), jak často do takto zatížené rodiny chodil psycholog, aby posoudil stav zejména pěstounů? Odpověď bude zhruba následující: Každý na ně kašlal a vzhledem k chaosu v legislativě to nikomu nevadilo. A tak došlo k situaci, kterou ta nešťastná rodina nemohla ustát (otázkou je, kolik dalších pěstounských rodin se nalézá v podobné situaci). Pěstounovi se veřejnosti těžko vysvětluje problématika jeho činnosti. Je velmi specifická, hodně o pocitech, a vysvětlit, čím je tak vyčerpávající, je téma na knihu, ne na článek.

A ještě k hlasům, které za vším vidí peníze. Dost jsem o tom napsal již minule. Pokud budete tvrdit, že to Rosnerovi dělali kvůli penězům, přečtěte si, jak žili, a porovnejte to s vlastním životem. Taky si uvědomte, že děti opustí jejich rodinu (nebo zůstanou a opustí ji jen státní peníze), oni budou mít třeba 7 let do penze, za sebou dejme tomu 30 let jako pěstouni a co s tím dál? Kdo je asi zaměstná?

Děti Rosnerových teď budou vyšetřovat odborníci, aby zjistili pravdu. Naše děti taky vyšetřovali odborníci. O jednom z nich se shodli, že je na hranici mentální retardace a i zvláštní škola bude problémem. Chodí do normální a učí se výborně. Proč to o ní řekli? To jsme poznali až po roce. Byla to její póza a hrála ji výborně. V ústavu měla díky této póze vynikající servis. Měla také odborníky diagnostikovanou enurézu. Za tři měsíce u nás jsme přišli na to, že se počůrává schválně a bylo po enuréze.

Závěrem bych předestřel dvě možnosti. Pokud v Rosnerově rodině docházelo ke skutečnému týrání, spoluviníky jsou všichni, kteří měli nad takto strašně zatíženou rodinou vykonávat dohled. Jejich děti nežily v uplynulých 25 letech ve vzduchoprázdnu a signálů muselo být dost. Jedná se tedy o klasický (v případě pěstounské péče zcela běžný) případ selhání státního aparátu.

Možnost druhá, v rodině došlo k seřezání puberťáků a v tom případě došlo k tragickému omylu, podnícenému obecnou hysterií kolem výchovy dětí, a k selhání soudce.

Ve Vysoké Srbské 4. srpna 2008

Aston Ondřej Neff
19. 7. 2024

Von der Leyen je ztělesnění všeho, co je příčinou dramatického úpadku… všeho, na co sáhla. Zničila...

Michael Pánek
19. 7. 2024

Zástupci opozice navrhli, aby slovenský parlament přijal usnesení odsuzující raketový útok na...

Lubomír Stejskal
19. 7. 2024

Ono je to totiž s dnešním Tureckem, potažmo s Erdoganem, podstatně složitější. Jistěže každý...

Martin Mařák
19. 7. 2024

Ani bych se nedivil, kdyby prezident Macron nakonec pověřil sestavením vlády nějakého relativně...

Vratislav Hlubuček
19. 7. 2024

Se znepokojením pozoruji rozvírání Overtonova okna v Ukrajinském konfliktu. Podpora napadené...

Aston Ondřej Neff
16. 7. 2024

Je až pozoruhodné, jak malou pozornost vyvolalo v našich médiích oznámení Roberta Fica z minulého...

Aston Ondřej Neff
18. 7. 2024

Premiér Fiala oznámil že Korejci tam dostaví dva bloky a vláda s nimi vyjedná opci na dva další...

Marian Kechlibar
16. 7. 2024

Ve špionážní klasice Fredericka Forsytha Šakal se nachází scéna, která musela až do včerejška na...

Aston Ondřej Neff
19. 7. 2024

Von der Leyen je ztělesnění všeho, co je příčinou dramatického úpadku… všeho, na co sáhla. Zničila...

Aston Ondřej Neff
17. 7. 2024

Nedávná změna vzezření Psa se chystala delší dobu. Do zákulisí nevidím, jen mohu usuzovat, že s...

Zdeněk Lukeš
19. 7. 2024

Brno není jen město starobylé, ale také účelné i elegantní. Však se o tom dnes přesvědčíme: zblízka...

ČTK, Lidovky.cz
19. 7. 2024

Bývalý americký prezident Donald Trump a slovenský premiér Robert Fico se stali terčem atentátů...

Lidovky.cz, ČTK
19. 7. 2024

Ruský soud v Jekatěrinburgu v pátek shledal amerického novináře Evana Gershkoviche vinným ze...

ptt Veronika Pitthardová
19. 7. 2024

V úseku mezi Karlovým náměstím a ulicí Otakarova nejezdily několik hodin tramvaje. „Příčinou...

ČTK, Lidovky.cz
19. 7. 2024

Nehoda minibusu a osobního auta u Lubence na Lounsku si dnes odpoledne vyžádala asi deset...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz