18.1.2022 | Svátek má Vladislav


SPOLEČNOST: Romské osudy v Barevném úspěchu

6.9.2008

Kde leží tajemství úspěchu některých mladých Romů a jak ho oni sami vnímají? Na tyto otázky se snaží odpovědět dokumentární film Barevný úspěch, který se od března třikrát představil brněnskému publiku, naposledy na Janáčkově akademii múzických umění.

Snímek je dílem sdružení Socioklub, vznikl v režii Romana Krištofa, za kamerou stál Karel Slach, k tazatelům patřili Bronislav Podlaha a Štěpán Bolf.

Svou životní cestu zde divákům přibližuje osm zástupců postupně se rozrůstající romské střední vrstvy, kteří sbírali zkušenosti od českého pohraničí po Brusel. „Z pestré plejády lidí jsme úmyslně zvolili kontrastní typy tak, aby vznikla generační výpověď, pojatá jinak než zní oficiální jazyk grantů,“ objasnil režisér.

Ve filmu hovoří romská absolventka brněnské katedry politologie a sociální práce, která si s vědomím své ceny pohrává s myšlenkou na vstup do Evropského parlamentu. Naproti tomu majitel stavební firmy se domnívá, že pokud by nebyl Romem, zájem o jeho aktivity by nejspíš poklesl, a neváhá kritizovat jak xenofobii některých Čechů, tak zvyklosti části Romů: „Některé své zaměstnance musím dvakrát do týdne tahat z postele.“ Se svým osudem nás seznamuje také evangelický aktivista nebo slepá sochařka vytvářející sošky z hlíny, jejíž plastika zdobí brněnské sídlo ombudsmana. Zaujme taktéž příběh mladé rebelky a členky rockové skupiny (hrála na bicí), kterou život zavál do anarchistické komunity. Naproti tomu cesta mladého romského dělníka dokládá drsnost života na periferii a jistou životní protřelost.

Filmové produkce přišlo vždy shlédnout kolem třicítky zájemců, vesměs mladých studentů humanitního zaměření či neromských aktivistů pro-romských organizací.

Kromě veřejných produkcí autoři svůj snímek šíří také na CD.

Text vyšel v listu Romano hangos č. II. / 2008Maminky z eMimina doporučují mlíčko BEBA COMFORT HM-O
Maminky z eMimina doporučují mlíčko BEBA COMFORT HM-O

Maminky z eMimina testovaly prémiovou pokračovací výživu BEBA COMFORT 2 HM-O a BEBA COMFORT 3 HM-O. Pochvalovaly si především chuť, složení a...


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.