Neviditelný pes

SPOLEČNOST: Rómové v Chánově chtějí teplo

26.10.2007

Nebylo by na tom nic zvláštního, v tomto počasí by chtěl mít doma teplo každý. Chánov je však něčím zvláštní. V obecních bytech bydlí neplatiči nájemného, mnozí dluží také za energie i teplo. Nic naplat, město je přesto povinno topit obyvatelům, kteří domy obývají. Až zatopí a hodně protopí, může své dluhy od notorických neplatičů vymáhat.

Případ letošního podzimu je však mnohem horší. Mnozí Rómové nejen že neplatí městu nic za bydlení a dodávky energií, ale ještě si ve spánku nebo ve chvíli nepozornosti nechali ukrást ze zavřených domovů topná tělesa zvaná radiátory, ze železa či litiny, za kterou mohl zloděj získat ve sběru nějakou stovku. Obyvatelé bytu si nikdy ničeho nevšimli a policie některé krádeže šetří. Kdovíproč se snad podobný případ ještě v republice nestal.

Město se k věci postavilo čelem, nečekalo na dopadení neznámého lapky a Rómům odcizené radiátory objednalo, aby mohlo dostát své zákonné povinnosti a zatopit jim. Mezi objednáním a dodáním 33 kusů radiátorů se ztratily další 3 a topit se zase nebude, tedy než přijdou, protože město už je doobjednalo.

Tak mě napadá, proč já si vůbec platím byt, platím energie, i za teplo v zimě musím platit, přitom jsem produktivním člověkem a státu platím daně. Solidarita ve mně velí postarat se o občany, kteří se ocitli v nouzi a pomoc bližních po nějaký čas skutečně potřebují. Rozum mi však říká, že někomu se v „nouzi“ líbí, není přec nic snazšího, než nechat se vydržovat. Hloupý kdo dává, hloupější kdo nebere. Města, která jsou na tom podobně jako Most, si musí začít hlídat, aby nebyla za hlupce. Většina občanů by mohla začít říkat: „Když socialismus, tak pro všechny.“

Spravedlnost by měla být vždy slepá, i v tomto případě. Existují zde skupiny obyvatelstva, které mají na topení, neztrácejí se jim ze zamčených bytů radiátory a přitom pobírají podpory v nezaměstnanosti, sociální dávky nebo v pracovním poměru minimální mzdy. Ostatní musí stát naučit hospodařit. Pokud jim něco poskytne, musí za to chtít jejich odpovědnost a umět si ji vynutit. Peníze vyhozené do ukradených radiátorů jsou nejhorší možnou investicí do socializace těchto skupin obyvatelstva. Po zimě přijde a jaro a pokud výkupní cena kovů zůstane vysoká, nemusí zmizet radiátorů 36, ale mnohem mnohem víc.

Jak si považují majetku města (s trochou nadsázky nás všech) v Chánově, se můžete přesvědčit na těchto stránkách (zadáte-li si do vyhledávače pojem „Chánov“ najdete jich mnohem víc).

Patent na rozum nemáme nikdo, musíme se však touto problematikou začít intenzivněji zabývat, aby nám problém jednou nepřerostl pře hlavy. Řešením však nelze nazvat zoufalé výplaty dávek nebo poskytování bydlení a tepla zdarma. Je nutno začít problém řešit komplexně, nabízet šance, jejich nevyužívání však trestat odnětím dávek nebo bydlení. Argumentace, že stát nemá prostředky k obraně svých zájmů, je nepravdivá, jenom se nesmíme bát je použít i za cenu negativní publicity v televizních zprávách.

Na práci není nic špatného, musí tedy být výhodnější pracovat a podílet na společenském životě, než dostávat od státu něco zdarma. Takové podmínky nechť stát nastaví a problém se začne řešit sám.

www.hajan.estranky.cz



zpět na článek