SPOLEČNOST: Referendum, googlokracie a burzokracie
Když potřebuji něco najít na internetu, hledám téměř vždy přes Google, a když je to něco ryze domácího a Google mi nepomohl, tak používám Centrum (pozn. podle mého kamaráda experta Centrum údajně indexuje více internetových stránek než Seznam a já mu slepě důvěřuji, podle téhož kamaráda, ale jsou i lepší vyhledavače než Google, což mu nevěřím a slepě následuji dav) Stejně to s Googlem dělá drtivá většina internetových uživatelů, protože Google relativně rychle vyhledá a seřadí výsledky tak nějak jak to jejich uživatelé potřebují. Klíčem k úspěchu Googlu byl i algoritmus, podle kterého Google řadí vyhledané stránky podle jejich důležitosti. Když hledáte něco o pěstování brambor, tak jako uživatel oceníte, že nekvalitnější stránka o pěstování brambor se ve vyhledavači umístí v první desítce a nemusíte procházet tisíce dalších stránek. Jak to ale udělat, aby se vyhledané stránky řadily tak, jak to zákazníci vyhledavačů intuitivně očekávají? Google řadí vyhledané internetové stránky zejména v závislosti na jejich tzv. PageRank. Každé stránce se přidělí automaticky PageRank a vyhledávané stránky se pak v zásadě řadí podle jeho velikosti. PageRank každé stránky je možné zjistit třeba zde. Např. PageRank Leblog.cz je 5, iDnes.cz je 6, FinancialTimes.com je 8. PageRank využívá toho, že webové stránky umožňují odkazovat na (tzv. linkovat) další stránky. Každý takový odkaz se vykládá jako hlas. Váha každého hlasu se zvyšuje s tím, jak vysoký je PageRank hlasujícího. Čím více těžších hlasů, tím lépe pro váš PageRank. Google vychází tedy z jakéhosi váženého průměru. O PageRanku rozhodují těžké stránky, které tak přehlasují dav, ale PageRank velkých stránek je tvořen hlasováním davu. Google je vlastně demokratický anebo chcete-li hlasem davu.
S obchodováním akcií na burze to je podobné. Každá koruna do koupě akcií Microsoftu je hlasem pro a každá koruna do prodeje akcií Microsoftu je hlasem proti. Hlasuje se o to, která společnost vydělá nejvíc peněz relativně k ceně svých akcií. Je to celkem riskantní podnik, ale je stejně demokratický jako googlokracie. Stejně jako v případě Googlu velcí mohou přehlasovat dav a stejně jako v případě Googlu se váha hlasů velkých odvozuje od předchozího hlasování davu. Drtivá většina všech hlasů v burzokracii je soustředěna v rukou (terminálech) velkých institucionálních investorů (tzv. information and liquidity traders), ale ti vznikají a fungují pouze díky důvěře davu, který u nich své peníze, tak či onak, uschová (resp. svěří jim své korunové hlasy). Hlasování v burzokracii je ve svém výsledku relativně přesné (i každá bublina nakonec praskla). M. Maloney a J. Mulherin dobře popsali reakci trhu na havárii raketoplánu Challenger z roku 1986. Ihned po havárii investoři začli okamžitě prodávat akcie hlavních dodavatelů pro Challenger, což byla celkem racionální reakce. Zajímavé bylo, že trh věděl, kdo jsou potenciální viníci nehody (dodavatelé), a hlasováním (obchodováním) vybral jednoho, kterého nakonec jako viníka nehody potrestal. Trh označil za viníka společnost Morton Thiokol, jejíž akcie se propadly zdaleka nejvíc. Přitom ale v té době žádné veřejné informace o tom, jaká technická závada nehodu způsobila, nebyly zveřejněny a vyšetřovací komise ještě ani nezačala pracovat. Později se skutečně potvrdilo, že za nehodu může jakési udělátko společnosti Morton Thiokol, které netěsnilo, jak mělo. J. Surowiecki věří, že to byla „moudrost davu", která ze střípků složila celou pravdu. Pravděpodobnější vysvětlení je spíše únik vnitřních informací, ke kterému se kloní M. Maloney a J. Mulherin. Tak jako tak to dobře ilustruje, že je burzokracie jako mašinka na hlasování celkem přesná.
Zdá se, že dav rozhoduje moudře, když se počítají fazole ve sklenici, nakonec i v googlokracii a burzokracii. Může dav rozhodovat moudře v referendu? Jak kdy. Všimněte si, že googlokracie i burzokracie jsou vlastně nepřímou demokracií. Dav sice rozhoduje, ale tak, že si nejdříve zvolí své zástupce a do rukou jim svěří ty nejtěžší hlasy. Jejich zástupci se musí prokázat, že si jejich hlasy zaslouží, že v tom, co dělají, jsou experty. O své hlasy mohou přijít a s trochou nadsázky lze říci, že málokterý systém trestá provinění tak efektivně jako internet a burza. Když někdo říká, jak experti na burze nejsou schopni porazit trh (např. průměrná výkonnost největších fondů je dlouhodobě přibližně stejná jako burzovní indexy), neříká se tím, že dav je lepší než experti, ale že zprůměrovaná skupina expertů je lepší než určitý vybraný expert.
Dav se hodí výborně na odhad fazolí ve sklenici nebo odhad teploty v místnosti. Každý z davu má celkem obstojnou znalost velikosti fazolí i velikosti sklenice. Přímá volba prezidenta může dobře fungovat, protože každý jsme celkem obstojně vybaveni si dělat úsudky o jiných lidech, stejně jako všichni víme, jak je velká fazole. Některé otázky jsou složité a jen obtížně si můžeme myslet, že se v nich můžeme stát přes noc experty. Pokud půjde o problém jako je např. odhad budoucích peněžních toků toho či onoho obchodního projektu (burzy), moudrost davu spočívá v tom, že si zvolí prostředníka, který problému rozumí relativně lépe. Každé referendum bude tak úspěšné, jak členové davu budou dobrými experty v dané otázce. Jsem skeptický, že kdy budu rozumět problémům zahraniční politiky a vojenských rizik nutných pro vyhodnocení otázky radaru v Brdech. Bylo by to stejné jako by jste po mně chtěli, abych řadil podle důležitosti internetové stránky o pěstování brambor.