26.5.2022 | Svátek má Filip


SPOLEČNOST: Recept Járy Cimrmana - defenestrace 2010

19.4.2010

Můj článek Cimrman mi píše… vyvolal mimořádnou odezvu. Občané chtěli vědět podrobnosti Cimrmanova návrhu. Rád vyhovím. Jára mi ostatně v doušce svého listu kladl na srdce, abych jeho převratnou inovační myšlenku veřejnosti podrobně vysvětlil. Rád plním jeho úkol:

K parlamentním volbám sestavují politické strany listiny s pořadím svých kandidátů. Podle úspěšnosti té které politické strany se do parlamentu dostane několik prvních kandidátů. Proto jsou první volební místa v kandidátkách rezervována pro předsedy stran, ministry, zkušené poslance a politiky. Tedy ty profláknuté, jak píše Jára Cimrman.

Volič má však právo toto pořadí změnit. Pokud nějakého kandidáta zakroužkuje alespoň 5 % voličů, dostane se v kandidátce na přední místo a odsune původního majitele o políčko níže. Každý volič má právo zakroužkovat čtyři kandidáty (z téže kandidátní listiny). Kroužkujme tedy systematicky lidi „od spodu“. Bude-li nás alespoň 5%, odsuneme z vedení první čtyři politiky.

A to není vše! Volební dny jsou dva. Jára přichází se vskutku geniální strategií: Voliči, kteří půjdou volit v pátek, zakroužkují poslední čtyři kandidáty. Voliči, kteří půjdou volit v sobotu, zakroužkují pátého, šestého, sedmého a osmého kandidáta od konce. Máme tedy možnost vyřadit dokonce osm předních politiků z jakékoliv strany v každém kraji!

Všimněte si – Jára Cimrman je striktně nadstranický. Neradí našim voličům, jakou stranu volit. Pouze radí, jak se zbavit těch šašků, které viděl v přímém televizním přenosu a kteří s největší pravděpodobností jsou na prvních místech kandidátek. Voliči ODS ať volí ODS, voliči ČSSD, nechť volí ČSSD. Stejně tak to platí o KSČM, KDU-ČSL i o Straně zelených.

„Rozšiřujte tento snad poměrně zajímavý nápad všemi dostupnými prostředky, pane doktore!“ končí svůj dopis kolega Jaroslav Cimrman. Proto jsem ještě včera večer za přiloženou do dopisu cizokrajnou bankovku zakoupil internetovou doménu www.defenestrace2010.cz. Na této adrese budu shromažďovat informace, náměty, názory a připomínky k tomuto tématu. Možná tam nahlédne ze svého zahraničního útočiště i Jára…