27.9.2021 | Svátek má Jonáš


SPOLEČNOST: Rath, miláček žen

15.4.2009

Chybějící vzory, naše jádro pudla?

Měl jsem rozepsané dva „úderné“ články, jeden na vrub pana středočeského hejtmana Ratha, jeden na účet pana Béma a pana Vodrážky. Nakonec jsem ty články, glosy, na blog nedal. Upřímně (od dob Standy Grosse mám s tímhle slovem problém) si myslím, že jsem v obou těch článcích jen dával průchod pravdě, pravdě, jak ji vidím já. Jeden přítel mě ale upozornil, že jsou moje myšlenky při jejich publikování napadnutelné, že jde o výkřiky do tmy. Křičet do tmy ale není efektivní, nikdo vás nevidí a ještě někoho vyděsíte.

O velikonoční neděli jsem viděl v České televizi pořad na téma investigativní novinařiny. Tak si po těch heroických výkonech pana Kroupy a slečny Snopkové, jistě i mnoha jiných, říkám, proč nemám odvahu do těch věcí šlápnout? Svoji odpověď znám, nevěřím v úspěch svého útoku a nemám absolutní jistotu vlastní pravdy. Nepohybuji se ve vrcholné politice ani novinařině, mám jen odposlechnuté informace.

Třeba jsem na rautu, na golfovém hřišti na Konopišti slyšel od bankéřů, šlo o komerční golfový turnaj pořádaný věhlasnou právní kanceláří, že Standa má v ČSOB v Praze 60 MEGA za privatizaci Unipetrolu. Tehdy to bylo velmi aktuální, byl premiérem a Poláci si naši chemii zrovna přitloukali na stěnu. Při velmi podobné akci, při otevírání pobočky Citibank v Ústí (myslím, že už neexistuje), mi vysvětloval majitel jedné velké reklamní společnosti, jak funguje obchod s billboardy v době voleb. Kupují si je firmy, ale svoji reklamu tam nevylepují, to přenechávají stranám. U tehdy státního Unipetrolu byl objem toho obchodu 40 MEGA. Řekl jsem to jednomu kamarádovi, členovi ODS, jeho odpověď mě nepotěšila: „To děláme všichni.“ Ještě že státních firem už moc nezbývá.

Standa svoje milióny nedávno zlegalizoval a žádnou prokuraturu to nezajímá. Chlapce z Mostecké uhelné se snaží dohnat alespoň ta švýcarská, ale to snažení je pro kočku. Ti chlapci alespoň ten podnik uchopili a spravovali, dokonce pozvedli a nakonec se ziskem prodali, po víc než deseti letech. Že využili jedinečnou šanci, která se už dneska nikomu nenabídne? Ano, ale - bohužel, bohudík - udělali to v mezích zákona. Pro mě osobně by byla spíš zajímavá analýza činnosti takřka svaté poradenské agentury Deloitte & Touche, která se tehdy radami těmto chlapcům částečně a velmi dobře živila.

Na Standu ovšem nikdo neskočí, stále je zván na Paroubkovy sjezdy, firma, díky které legalizoval „svoje“ peníze, sice právě teď krachuje... Část dluhů zaplatíme zase my, daňoví poplatníci, o to jediné bych se nebál a to mě nejvíc štve. Slídí tam Kroupa? Ne!

Rath, to jméno se možná časem stane pro něco synonymem. Podobně jako dneska třeba víme co je ŠVARCsystém, kdo je GRÁZL… Ale, kdo ví, kdo je pan Rath, mimo to, že to není slušný člověk? Dokázal dvě paralelní domácnosti povýšit na bonus, asi je to génius. Génius moci, jeho řádění na získaném krajském úřadě a v celém kraji začíná být pověstné. Jde pevně ve stopách svého otce, lékaře, docenta, agenta STB s krycím jménem Ras. Třeba budou naši vnuci jednou říkat: „Vole, nebuď Rath.“

Rath mi zveřejněním jména a telefonního čísla soudkyně, která rozhodla proti jeho vůli, jen potvrdil svoje kvality, nechtěl bych ho zažít třeba v roce 1942, to by měl už asi vysokou funkci a lidé v jeho dosahu by trpěli, snad by v tom nebyl problém, neznám jeho rasový původ, ale pan doktor by si s tím jistě poradil. Jako důkaz této projekce můžou sloužit třeba jeho protiakce vůči několika málo jeho oponentům, když byl ve funkci šéfa lékařské komory. Neštítil se ničeho, udání, kontroly, osobní útoky.

Vzory, to je to, co našemu národu schází, bohužel už dlouho, absence vzorů delší než jednu generaci může být zkázonosná. Sám mám zatím jen občas tmu před očima, někdy po televizních novinách, někdy po hodince čtení zpráv na internetu, stydím se za tu slabost, chtěl bych být také geniální, ale svůj génius bych použil jinak. Jinak než doktor Rath, doktor bez legální druhé atestace, tedy bez záruky?

Kounovsky.bigbloger.lidovky.czNarodilo se vám miminko? Zahrajte si s Pampers o ubrousky New Baby
Narodilo se vám miminko? Zahrajte si s Pampers o ubrousky New Baby

Pampers New Baby jsou dětské vlhčené ubrousky určené pro citlivou pokožku, bez alkoholu, parfemace a s neutrálním pH. Jsou tak ideální od prvního...


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.