21.2.2020 | Svátek má Lenka


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Řazeno podle času sestupně, seřadit podle času vzestupně
počet příspěvků: 302, poslední: 8.1. 2006 11:17, přehled diskusí

4.1.2006 11:37

Re: Re: Pane Vaňuro, aby bylo jasno, ještě jednou - jsem stoupencem jaderné energetiky,

...bezchybne...
4.1.2006 13:41

Re: Re: Re: Pane Vaňuro, aby bylo jasno, ještě jednou - jsem stoupencem jaderné energetiky,

Hm, Kolte, tak do 16. 12. stál Temelín pro závadu na čerpadle, ode dneška zase stojí 2. blok pro opravu závady na turbině, provizorně zflikované někdy v červenci 05 ... ČEZ už pro jistotu odstranil archiv tiskových prohlášení z minulého roku, aby se nedal dohledat přesný přehled kiksů...  Není nad spolehlivost... :-))
4.1.2006 14:09

Re: Re: Re: Re: Pane Vaňuro, aby bylo jasno, ještě jednou - jsem stoupencem jaderné energetiky,

Mate zkusenosti i s jinymi elektrarnami a jinymi prumyslovymi provozy vubec? Nejspis vubec ne. Ale ctete noviny, takze jste zcela v obraze o nefungujicim Temelinu (porad o tom pisou) a bezchybnem zbytku prumyslu (nepisou o tom). Zavada na cerpadle je proste normalni zavada jaka se v prumyslu deje bezne. Pri spousteni druheho bloku se jiste vyuzije mnoho zkusenosti z prvniho. Ale to neznamena, ze to bude uplne bez detskych nemoci. Fakt by me zajimalo jestli jste nekdy spustil alespon treba pec v rodinne pekarne, ze tady porad pisete o nespolehlivosti.
4.1.2006 14:37

Re: Re: Re: Re: Re: Pane Vaňuro, aby bylo jasno, ještě jednou - jsem stoupencem jaderné energetiky,

Aha, Kolte, pokud vám uniká, že v JETE byly oba bloky už dávno spuštěny, pak se vskutku mnohé vysvětluje...  Že závady čerpadel pronásledují JETE od počátku spuštění prvního bloku už ani nepřipomínám. Že, pomineme-li potíže se škrtícími klapkami turbin - řešeny zaplaťpánbu uspěšně novou konstrukcí - neustále haprují OBĚ turbíny, z nichž část rotoru té první musel výrobce už rovnat (zdá se, že po vynucené prudké odstávce bloku), to jsou jen takové drobnosti. Každý takový lapsus je životodárnou vodou pro všechny ekologisty a úctyhodný počet havarijních odstávek JETE jejich krmením. Pokud Temelín pojede bez incidentů, nebude nikoho zajímat. Ale to snad až jednou. Ale kdy to jednou nastane a nastane-li vůbec, nemůže dnes zaručit nikdo. Druhý blok se bude po opravě turbiny znovu spouštět koncem ledna. Snad vydrží v bezporuchovém chodu déle než dva měsíce...
4.1.2006 15:04

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Pane Vaňuro, aby bylo jasno, ještě jednou - jsem stoupencem jaderné energetiky,

Fakt nevim co mate za problem. Jak jste prisel na to, ze mi unika, ze oba bloky jiz byly spusteny? Ty drobnosti jsou zivotodarnou vodou pro pitomce, kteri netusi, ze podobne veci se deji vsude jinde. Temelin bez incidentu nepojede nikdy, na svete zadna elektrarna ani tovarna nejede bez problemu. A tech problemu v Temeline proste neni vic, nez pri rozjezdu srovnatelnych projektu. Nebyt te turbiny (ktera je prototyp a ktera si nese cast problemu za ktere nemuze) a rakouskeho rinceni, tak o Temelinu vubec nevite.
4.1.2006 15:29

Hm, Kolte, to jste nepsal vy?

"Pri spousteni druheho bloku se jiste vyuzije mnoho zkusenosti z prvniho."  A kdo tedy?
A přestaňme si konečně nalhávat, že počet nucených odstávek JETE je v normě. Jednak žádná na to není, druhak je jich moc. Turbíny jsou tam dvě totožné, nicméně s různými závadami. Čerpadla zlobila na prvním bloku, na druhém zlobí rovněž. Maléry byly i s elektrickou částí, ty se snad neopakují. Celek připomíná uvádění do chodu zánovního vozu Š 105. S tím drobným rozdílem, že problémy té šunky nestrašily kolemjdoucí, ale nasíraly pouze majitele. JETE možná majitele nasírá taky, ale zejména straší hysterické kolemjdoucí. A to je podstatná chyba, ať už si o nich myslíme cokoli. 
Mějte se.
 
 
 
 
4.1.2006 15:36

Re: Hm, Kolte, to jste nepsal vy?

Proc z vas mam jenom pocit, ze jste nikdy zadnou technologii nespoustel ani u toho nebyl? Taky se mejte.
4.1.2006 14:12

Re: Čumile, nepoznáte to, protože neznáte srovnání

Pane Vaňuro, na EMÉ III mi nesahejte!! - Co se týče problémů se spouštěním 500 MW bloku, o tom bychom si zřejmě mohli dlouze vyprávět. Ale ani takových bloků v Evropě tak moc nechodilo, na MaR nám náhle přátelé od firmy Siemens nemohli dodat nakontrahované typy snímačů tlakové diference a ty z NDR zase měřily spíše teplotu .... Ne, já si stále myslím,že se v technické oblasti nemáme v minulosti za co stydět. V dané rovině geopolitických vztahů jsme předváděli umění možného. A já jsem ráda, že jsem byla při tom.
4.1.2006 14:30

Já Vám přece na EMĚ III nesahám, jen jsem uvedl příklad,

že ani spouštění uhelné elektrárny není bez problémů, zejména pokud je její zařízení z části prototypem. A přitom platí např. čím vyšší parametry páry (teplota a z části tlak), tím vyšší má zařízení účinnost (druhá věta thermodynamická). A samozřejmě, je to pak technicky náročnější.
Mimochodem, už jako studentům nám profesor říkal: "oni někde mají třeba kotel, který pamatuje císaře pána, "pracuje bez problémů, tak proč ho nahrazovat" jenom to v souhnu znamená, že spálíme více uhlí, neboť má menší účinnost..."
 
 
4.1.2006 11:27

Re: Re: Re: Mno, myslím, že nmikdo, kdo má všech pět pohromadě, nebude s to racionálně odmítat jadernou energetiku,

Čumile, Temelín je mediálně zajímavý, protože ho mediálně zajímavým chtějí udělat aktivisté. To je jediný důvod. Kdyby byly podobné problémy s laděním v tepelné elektrárně (a nezaměřili se na ni DUHAtci), byla by to zprávička na vyplnění mezery po odřeknuté inzerci někam na N. stranu. Spíš optimistická zpráva, jak málo závad tam je. Jenže optimistické zprávy o tom, že všechno jde jak má, byly v módě naposled za komunistů. Prostě velký technologický celek se ladí až za provozu, protože jinak vyladit nejde.
Že temelínským turbínám neprospělo letité skladování v jiném než plánovaném režimu, je jistě pravda. Co je projektováno k tomu, aby se točilo - a pak to leží - trpí tím.
4.1.2006 11:41

Re: Re: Re: Re: Mno, myslím, že nmikdo, kdo má všech pět pohromadě, nebude s to racionálně odmítat jadernou energetiku,

Vito, po průseru v Černobylu je prostě třeba s hysterií veřejnosti počítat. A už vůbec není třeba, aby obsluha např. přelívala reaktor při odstávce. Jestli turbinám ublížilo dlouhé ležení nebo ne, to ať posoudí jiní; vzhledem k tomu, že se nakonec podařilo obě vyvážit - a posléze po čase opět zkolabovaly, bude problém asi někde jinde. Ale to je věda, k níž vzhlížím s posvátnou úctou. :-))
4.1.2006 16:52

Re: Re: Re: Re: Re: Mno, myslím, že nmikdo, kdo má všech pět pohromadě, nebude s to racionálně odmítat jadernou energetiku,

Čumil, a víte Vy, že i fotoaparáty se mají, pokud se nepoužívají, po čtvrtroce otočit o 90 °, aby se korigovalo tečení skla objektivu?
I to tvrdé sklo teče. A co potom n-tunové osa turbiny?
Ta nesmí nic! Zelené zákony jsou nad fyzikálními, že.
 
4.1.2006 12:41

Re: Mno, myslím, že nmikdo, kdo má všech pět pohromadě, nebude s to racionálně odmítat jadernou energetiku,

Ony uniky radioaktivni vody jsou celkem bezny i v Nemecku, s tim rozdilem, ze zatimco v Nemecku te vody bylo vic a sla primo do reky, v Temeline do jimky za tim ucelem postaveny...
4.1.2006 9:51

Jen několik poznámek

Ten referovaný úžasný filtrační přístroj je výrobek německý, leč v Rakousku úspěšně prodávaný a není ve svém oboru na trhu osamocen. (Viděl jsem např. ve vídni na Mexikoplatze). A je to jedině správné - za blbost se musí platit a tady se snad jedná o ten vyjímečný případ, kdy platí ti správní. Ukazoval jsem ten přístroj svému rakouskému kolegovi, který nechtěl věřit, že má za spoluobčany až takové pitomce. Co se týče námitky, že nikde není kalkulována cena jaderného odpadu za příštích 1000 let, je ta námitka částečně oprávněná. Opravdu, nikdo neví, jaká bude za 1000 let cena zlata, platiny, jiných drahých kovů, ropy a obdobných komodit za 1000 let a zda tato cena bude v té době ještě vůbec někoho zajímat. Tedy bude-li tu v té době ještě někdo, kdo by se o to zajímal. Nicméně se dá celkem reálně odhadnout, že půjde-li technický rozvoj obdobným tempem dále, stane se zanedlouho (co je několik desetiletí proti věčnosti) tento dnešní odpad nesmírně cennou surovinou. A k zeleným teroristům - přijde mi dosti směšné a skoro až darwinovsky spravedlivé, že o nutnosti chránit příští generace nejvíce řvou ti, co se jinak dost aktivně snaží, aby tu zanedlouho už žádné příští generace nebyly...
4.1.2006 11:00

Re: Jen několik poznámek

myslel jsem na cenu uskladneni a ochrany !!!!
4.1.2006 22:11

Re: Re: Jen několik poznámek

Klobouku, klidně si mohou udělat tu díru na uložení vypáleného paliva u mě na dvorku. Já jim to budu rád pronajímat. A celé okolí z toho bude mít prospěch, protože ty peníze za pronájem bude moje rodina celou dobu utrácet.
4.1.2006 12:37

Re: Jen několik poznámek

Ten přístroj mi nabázela nějaká rakouská organizace a mne přitom tehdy napadlo, že bychom ten přístroj mohli vyrábětá u nás a vyvážet do Rakous - třeba by na něm mohlo stát "Temelinerprobt" nebo nějaký podobný reklamní slogan.
4.1.2006 8:44

Rakušané pořád ještě trochu myslí na Rakousko - Uhersko.

Mně to připadá, že Rakušané pořád ještě trochu myslí na Rakousko - Uhersko. Tehdy tam na techniku byli Češi a Moraváci, na válčení, víno, zemědělství atd Maďaři a Slováci a Rakušané to jen organizovali. Jenomže jak se to tehdy rozpadlo, tak teď víceméně nemají co dělat, s technickými věcmí mají nadále problémy, viz ona havárie zfušované lanovky před pár lety v teď si nepamatuji kde, na zemědělství mají jen kousek kolem Dunaje, jinde jsou hory, tak prostě blbnou.
4.1.2006 9:31

Re: Rakušané pořád ještě trochu myslí na Rakousko - Uhersko.

Ja, ja
Ale oni ti Češi tam byli bohužel i na to válčení. Z mých pradědečků nepřežil 1. světovou válku nikdo.
4.1.2006 10:06

Re: Re: Rakušané pořád ještě trochu myslí na Rakousko - Uhersko.

Nicméně technické založení Čechů bylo uznáváno i zde. Ještě za Rakouska byli k dělostřelectvu, kde je požadován technický fortel, odváděnái převážně Češi  (doplňovací okresy Písek a Č Budějovice).
4.1.2006 10:14

Re: Re: Re: Rakušané pořád ještě trochu myslí na Rakousko - Uhersko.

Delostrelectvo bylo predevsim o praci s konmi, pak o praci s konmi, jeste o praci s konmi a pak o technickem fortelu. Proto tam sli predevsim lide z venkova.
4.1.2006 12:32

Například

MUDr.Josef Charvít z Prahy 7, potomní profesor lékařství a akademik.
4.1.2006 13:36

Re: Například

??
4.1.2006 8:29

Sovetsti vedci spolu s americkymi soudruhy pod kontrolou ceske nezavisle organizace ...

"Pokud české i mezinárodní nezávislé organizace a úřady neshledají na elektrárně žádné problémy, není důvod k obavám. Odborníci vědí a veřejnost, která měla zájem, se mohla přesvědčit, že temelínská elektrárna je i přesto, že se s její výstavbou začalo hluboko v minulém století, moderní elektrárnou. Kvalitní ruský projekt ve spojení s moderním americkým systémem kontroly a řízení jsou předpokladem úspěšného provozu."
 
... uz vedi co a jak.
To je dikce Rudeho Prava 70 let.
4.1.2006 8:36

Re: Sovetsti vedci spolu s americkymi soudruhy pod kontrolou ceske nezavisle organizace ...

Ale? Soudíte tedy, že pokud české i mezinárodní nezávislé organizace a úřady neshledají na elektrárně žádné problémy, je to důvodem k obavám? Soudíte, že ruský projekt nemůže být kvalitní, anžto je ruský? A že ruské potrubí se bytostně nesnese s americkým senzorem?
 
Vy s prominutím vskutku neužíváte dikce RP 70. let, leč napsal jste docela obyčejnou pošetilost.  
4.1.2006 8:41

Re: Re: Sovetsti vedci spolu s americkymi soudruhy pod kontrolou ceske nezavisle organizace ...

Ano, tohle dělali soudruzi taky. Totéž jako Klobouk... Hlavně se nenechat mást fakty...
4.1.2006 9:25

Re: Re: Re: Sovetsti vedci spolu s americkymi soudruhy pod kontrolou ceske nezavisle organizace ...

To ze rakouska politika instrumentalizuje problematiku jaderne energie k ucelum ktere s energetikou vubec nesouvisi je obecne znamo. To jeste ale neznamena ze jaderna energetika je prosta vsech problemu. Napriklad tvrzeni o levne energii je mylne, protoze ve skutecnosti nikdo nevi kolik jaderna energie stoji, protoze nikde nejsou kalkulovany ceny za jaderne odpady za pristich 1000 let.
Ja si myslim ze autor se dopousti stejnych chyb, ktere vycita rakouske strane - totiz nahlizi na danou problematiku pouze z jednou uhlu a zaroven tvrdi ze to je ten jediny spravny pohled.
 
4.1.2006 9:29

Re: Re: Re: Re: Sovetsti vedci spolu s americkymi soudruhy pod kontrolou ceske nezavisle organizace ...

Uložené jaderné odpady budou velice vhodná surovina, a to podstatně dříve než za těch 1000 let. A třeba řeči o nutnosti uložení na 100 tisíc let nejsou nic jiného než nesmyslné bláboly...
4.1.2006 9:48

Re: Re: Re: Re: Sovetsti vedci spolu s americkymi soudruhy pod kontrolou ceske nezavisle organizace ...

Autor nabízí pohled z úhlu znalého člověka.
Protijaderní aktivisté nabízejí pohled z úhlu lidí neznalých a poznání se bránících.
 
Nevím jak pro vás, ale pro mě NEjsou tyto pohledy rovnocenné.
4.1.2006 8:46

Re: Sovetsti vedci spolu s americkymi soudruhy pod kontrolou ceske nezavisle organizace ...

Jestli to povazujete za dikci RP, tak povazujte. Tohle je proste dikce nekoho kdo se chlubi, ze se neco povedlo a je to v poradku. Jak jinak by to mel psat clen CNS do media typu NP? Rozdil je v tom, ze driv tohle vychazelo v hlavnim zpravodajskem deniku ve zpravodajske casti a obvykle jeste na prvni strance.