Pondělí 15. července 2024, svátek má Jindřich
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

SPOLEČNOST: Radarem proti mihuli

diskuse (83)
Skupina vědců poslala tento týden ministru životního prostředí Martinu Bursíkovi dopis, ve kterém ho upozorňuje, že případná výstavba radarové základny v Brdech může způsobit smrt vzácných živočichů. Jmenují například konkrétní druhy raka, vydry nebo čápa.

To se zdá být fér. Není vyloučeno, že to státní úředníci při výběru lokality přehlédli či o tom nevěděli. Možná opravdu „nešlo vybrat mnoho horších lokalit“, jak vědci tvrdí v dopise. Nebylo by divu, diletantismus provází činy vlády v této věci od samého počátku.

Radar je ideologický problém Dopis bohužel nebyl nikde zveřejněn a ukázky přinesl zatím pouze server Aktuálně.cz. Ale čteme-li je pozorně, zaregistrujeme v závěru dopisu divný tón. Vědci píší, že doufají, že ministru Bursíkovi i dalším poslancům jeho strany „poskytnuté informace pomohou při jednom z nejdůležitějších rozhodnutí politické kariéry, při hlasování, které bude do značné míry rozhodovat o životech nás všech“.

Tak počkat, to přece nedává smysl. Při vší úctě k raku kamenáčovi a dalším není jasné, proč by zrovna jejich případné ohrožení mělo činit hlasování o radaru „nejdůležitějším rozhodnutím politické kariéry“. Stejně důležité je z této logiky přece každé rozhodnutí o velké stavbě, která vždy nějakým způsobem přírodu ohrožuje nebo omezuje. A opravdu to rozhoduje „o životech nás všech“? Míněno ve věcné, nikoliv filozofické rovině?

Ono je to jinak.

Signatáři dopisu jsou zkrátka odpůrci radaru z ideologických důvodů.

Nic proti tomu, každý má právo si takový názor učinit.

Mohou mít pravdu i v tom, že rozhodnutí o radaru ovlivní v budoucnosti naše životy, protože změní na mapě Evropy rozložení rizik. Bavme se o tom, zda to bude pro nás k horšímu, anebo lepšímu.

Autoři citovaného dopisu však do této debaty zatahují mihuli potoční, případně kosatec sibiřský, což není fér.

Asi si to uvědomují, a nelze se proto divit, že nechtějí být spojování s vědeckými ústavy, kde pracují. Vědcům by se nemělo stávat, že si budou plést pojmy a dojmy. Jenže ono je to pro celou radarovou debatu v Česku typické. Oháníme se pojmy, abychom obhájili svoje dojmy. Nebo naopak. To byl ostatně i problém neúspěšné vládní kampaně.

Ta pracovala s pojmy (výsledky nejrůznějších studií o vlivu na zdraví či na přírodu, nabídky kompenzací pro místní obyvatele atd.), zatímco odpůrci radaru s dojmy (odpor k vpuštění cizích vojáků na naše území, odmítání války atd.). Proto to také dopadlo, jak to dopadlo. Radar je problém především ideologický. Jinak řečeno jsou pro nás dojmy důležitější než pojmy. Nemůžeme začít u mihule říční nebo plašení netopýrů a skončit tím, ať si Američané postaví „svůj“ radar jinde. To je jen hledání alibi k tomu, že jsme proti radaru z principiálních důvodů.

A platí to i naopak. Studie o ekologické nebo zdravotní nezávadnost či výpočty ekonomické výhodnosti protiradarové základny v dané lokalitě nejsou relevantními argumenty pro její stavbu. Ty by měly být hlubší.

Byl jsem před několika týdny společně s dalšími dvěma komentátory pozván na neformální schůzku s americkým velvyslancem. Trvala asi hodinu a byla věnována právě debatě kolem radaru. Byv dotázán na osobní názor, kolega z jiného deníku vyjmenoval řadu promyšlených a dobře zformulovaných argumentů proti radaru. Finální verdikt (radar ano, či ne) však nevyslovil, možná proto, že nechce upadnout do podezření z ideologické předpojatosti - byť bylo zjevné, že je proti.

Já naproti tomu nemám problém odpovědět, že ideologicky s radarem souhlasím. Pokud se západní civilizací sdílíme stejné hodnoty a chceme sdílet i budoucnost, měli bychom s ní také sdílet rizika. To je můj názor, chcete-li dojem. Ale dovedu si představit, že pokud bude publikována pro mě relevantní studie poukazující na zdravotní či ekologická rizika radarové základny, tak svůj názor změním. Jen se tak zatím nestalo.

Pletení dojmů s pojmy je důvodem, proč se výsledky průzkumů veřejného mínění tak liší a proč je tak je jednoduché je zmanipulovat. Bylo by užitečné, kdyby každý -sám pro sebe i pro ostatní - udělal ohledně radaru takový ideologický „coming-out“. Protože to je moment, od kterého se teprve může vést rozumná a smysluplná argumentace. A případně může přijít řeč i na mihuli říční.

LN, 17.5.2008

Aston Ondřej Neff
15. 7. 2024

Událost vyvolala celosvětovou odezvu. Naši političtí předáci reagují lidsky a věcně, přinejmenším v...

Ivo Fencl
15. 7. 2024

Od té doby, co zemřel Kennedy, neustalo rojení konspiračních teorií ohledně jeho smrti.

Neviditelný pes
15. 7. 2024

Dyktando, můj velký, rezavý přítel je stájový aristokrat

Daniel Vávra
15. 7. 2024

Jednoduchý návod, jak řídit stát

Lukáš Kovanda
15. 7. 2024

Český Green Deal je tu, Fialova vláda ho chce schválit bez pozornosti médií nyní v čase dovolených....

Aston Ondřej Neff
13. 7. 2024

Ministr kultury Martin Baxa si pochvaluje, že vláda má kolo zápasu úspěšně za sebou. Další přijdou...

Aston Ondřej Neff
12. 7. 2024

ANO – kromě trvalého vzestupu – zaznamenalo dva úspěchy v poslední době. V eurovolbách zabodovalo...

Aston Ondřej Neff
15. 7. 2024

Událost vyvolala celosvětovou odezvu. Naši političtí předáci reagují lidsky a věcně, přinejmenším v...

Václav Vlk st.
12. 7. 2024

Jak by pravil nezapomenutelný major Terazky: „Herr, súdruh, tavarišč geněrál, som daký zmätený!“ Aj...

Robert Kotzian
15. 7. 2024

Šetření, které ukončila Evropská komise s provozovatelem sítě X, je především vydírání, jehož cílem...

pari Anna Pařízková
15. 7. 2024

Po celý týden očekávají meteorologové teplé letní počasí s občasnými bouřkami. Varují před vysokými...

Lenka Štěpánková
15. 7. 2024

Porodnost v loňském roce klesla na nejnižší hodnoty za posledních 22 let. Na svět přišlo 91,1...

Václav Klaus
15. 7. 2024

Bývalý český prezident v pondělí vystoupil se svým projevem na turecké ambasádě.

Radek Latislav
15. 7. 2024

Po více než roce od zahájení stavby dálnice D35 mezi Litomyšlí a Svitavami běží práce na téměř...

ČTK, Lidovky.cz
15. 7. 2024

Soud v americkém státě Florida v pondělí zamítl obžalobu, v níž prokurátoři viní amerického...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz