19.4.2024 | Svátek má Rostislav


Diskuse k článku

SPOLEČNOST: Proti potratům a proti jejich zákazům!

Na první pohled může odmítání těchto dvou postojů působit jako protiklad, nicméně se budu v následujících řádcích snažit dokázat, že tomu tak není.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
O. Uživatel 29.2.2012 11:50

Uživatel požádal o vymazání
M. Košařová 29.2.2012 10:35

Společnost by měla těmto matkám, které jsou sami, hlavně pomoct

V dnešní době je matka, která se sama stará o jedno nebo více dětí na samém dně společenského a sociálního postavení. Plat má zpravidla silně podprůměrný, protože nemá čas na kariéru a přesčasy. A z toho, co jí zbyde sotva poplatí nejnutnejší výdaje na bydlení, stravování, školu, dopravu. Nemyslím, že by její děti trpěly hladem, nebo chodily v roztrhaném oblečení, ale nemohou si dopřát už nic dalšího. Zájmové, sportovní nebo hudební kroužky, kina, divadla a podobně. Pro tyto děti je pak těžké být mezi dětmi, které mají vše, na co si vzpomenou.

Proto si myslím, že namísto vznešených rad a přísných nařízení potřebují tyto matky hlavně pomoc. A to jak finanční, tak ve společenském uznání a postavení. Vždyť celé společnosti vychovávají nové členy, které budou v dospělosti ostatním přispívat ze svých daní. A pokud těmto sociálně slabším dětem přispějeme na rozvoj jejich schopností, oni to v dospělosti celé společnosti vrátí tím, že budou dobře pracovat.

V. Mlich 29.2.2012 14:10

Nejen osamělým

To máte jistě pravdu, ale dnes se lidi neberou, protože "svobodná" matka jistou podporu dostává, kdežto kdyby se provdala, přesune stát břímě na manžela. Rozdíl je kolem 3 tisíců každý měsíc, pro hodně lidí je to tak důležitá částka, že pro ni neváhají žít nesezdaní "na hromádce".

R. Langer 29.2.2012 15:17

Re: Společnost by měla těmto matkám, které jsou sami, hlavně pomoct

Ano ano, třeba cigáňata by mohla vyprávět, jak trpí mezi ostatními dětmi. A jak se mohou přetrhnout s tou prací a daněmi je přímo ukázkové... :-D

V. Mlich 29.2.2012 9:32

Právo usmrtit dítě.

Matka by měla mít právo beztrestně usmrtit dítě, kterému dala život, nejen před jeho narozením, ale i nějakou dobu poté, třeba do 3., nebo do 6. nebo i do 18. roku věku. Tím neříkám, že by to měly dělat běžně, ale omezovat to právě dnem oddělení od matky... A zakázal bych používání slov "potrat" a "přerušení", když se jedná o usmrcení, ať si každý uvědomí, co dělá a jestli je to opravdu nezbytné. Stát zde nemá co nařizovat.

R. Langer 29.2.2012 15:20

Re: Právo usmrtit dítě.

Léky berete pravidelně?

P. Boublíková 29.2.2012 9:03

Souhlasím s článkem

Jiná cesta není. Dnes se více než 40 % dětí rodí mimo manželství a být svobodnou matkou není žádná ostuda. Společenské povědomí by mělo jít ještě o krok dál - že není žádná ostuda dát nechtěné dítě k adopci, že je to lepší varianta než ho zabít. Notabene v situaci, kdy tolik párů marně touží po vlastním potomkovi a cizí miminko by přijaly s nadšením.

J. Václavíková 29.2.2012 19:49

Re: Souhlasím s článkem

Naprosto souhlasím. Je to ale cesta doposud neprošlapaná, mělo by se na ní zapracovat.

V. Běhal 29.2.2012 8:24

Již v starověku

S článkem v podstatě souhlasím. Jen bych chtěl upozornit na jeden argument, se kterým ženy přicházejí a to, že mají proávo rozhodovat o životě svého nenarozeního dítěte. Několik století našeho letopočtu měl otec právo rozhodovat o tom, zda narozené dítě má zůstat na živu. Dokonce měl právo svoje dítě i v pozdnějším věhu zabít. Když církev proti tomu protestovala a prosadila zákon, že otec nemá právo svoje dítě zabít, vznášeli otcové asi stejné argumenta jako dnes matky. Zákazem potratů bychom se nevrátili do středověku, protože jsme ve starověku.

J. Němec 29.2.2012 7:57

Atmosféra ve společnosti

Obávám se, že ani další alternativy nebudou pro budoucí maminku dostatečným důvodem k zachování života dítěte. Dnes je obecně úloha matky velmi dehonestována a ženy jsou společností tlačeny k tomu, aby si kupříkladu mateřstvím příliš nepokazily kariéru. Mateřství přestalo být posláním a stalo se jednou z variant dalšího ubírání se života. Položkou v naplánování života.

Bludy o tom,kdy je dítě již dítětem a kdy jen jakýsi bilogický materiál se budou šířit dál. Stejně jako u spousty jiných věcí jde o peníze. Také si tím spousta lidí dotváří určitý obrázek svobodného světa, který nás má co nejméně omezovat.

Před pár roky jsem četl zajímavý článek v novinách. Zásadní myšlenkou autora bylo udivení nad situací s potraty v kontextu situace s euthanasií. Je zvláštní, že žijeme ve společnosti, která nemá problém nechat zastvit život jedince, který se sám nemůže o tom rozhodnout (nenarozené dítě) a zároveň se brání nechat tuto svobodu dospělému, často smrtelně nemocnému člověku, který nelidsky trpí.

J. Vintr 29.2.2012 1:52

Ono by stačilo pojmenovat věci správnými jmény

a páni doktoři by měli přestat šířit ten absolutně nelogický nesmysl, že "plod" se stává člověkem až v x-tém týdnu vývoje.

Myslím, že na otázku "Tak maminko, vy chcete nechat zabít vaše nenarozené děťátko?" by málokterá žena dokázala dát kladnou odpověď ...

O. Uživatel 29.2.2012 11:46

Uživatel požádal o vymazání
R. Langer 29.2.2012 15:14

Re: Ono by stačilo pojmenovat věci správnými jmény

Jasně, mnohem lepší je třeba jich nechat 8 z 10 po porodu chcípnout hlady. To je mnohem humánnější, a koneckonců to tak bůh chce, no ne? :-P