29.3.2024 | Svátek má Taťána


Diskuse k článku

SPOLEČNOST: Propaganda v digitálních časech

Dnešní padesátník si jistě vzpomene na časy, kdy ze všech mediálních tlampačů musel poslouchat unisono, jež mu sdělovalo, kdo je přítel a kdo nepřítel, kdo je cizí a kdo náš.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Kraus 13.8.2015 18:44

Nebylo třeba „mít trpělivost vysedávat

u tranzistoráku a mezi praskotem a šumy lovit útržky rušených slov ze zahraničních rozhlasových stanic“. Ty praskoty a šumy mohly vadit leda posluchačům Svobodné Evropy, kteří neměli aparáty vybavené rozsahem 13m, 11m, 9m. Ale i z toho hučení rušiček jim zakrátko došlo, že ta SE vše nějak vyhrocuje, že ta Lída Rakušanová, při vší úctě k ní a v dokonalém obdivu k jejímu exteriéru, je opravdu nějak štvavá a posluchač ztrácí dobrou náladu. Ostatní stanice většinou rušeny nebyly, aspoň tak od konce 60.let, a pro toho kdo věděl kde a kdy naladit byla kvalita poslechu uspokojivá. Páteří informací byla BBC (je řeč o česky hovořících stanicích). Ráno před odchodem do práce zpravodajská čtvrthodina, večer hodinový pořad. Vše podstatné ze světa, ČSSR jen okrajově, k tomu pravidelné přílohy ekonomická hlídka, technický zápisník, kulturní rubrika atd., rozhovory s emigranty. Smutno vzpomínat. Staří redaktoři, odchovaní první republikou, si dokázali vychovávat zřejmě pečlivě vybrané nástupce, vše se rychle rozpadlo po roce 1989 s přívalem mladých lidí z tuzemského prostředí. Od jejich neschopnosti oddělit podružné od podstatného až k neuctivé intonaci. Přestal jsem je poslouchat, když ve sportovních zprávách řekli něco ve smyslu, že „Čech Matěj Pádivý obsadil velmi pěkné třiadvacáté místo“. A tečka, víc se posluchač nedozvěděl.

Zpět do zlatých sedmdesátých. Hlas Ameriky s nevyrovnanou kvalitou, občas chaotický a s náběhy k překrucování. Deutsche Welle, extrakt němectví, s největším překvapením v poslední den vysílání začátkem 90.let, kdy všichni ve studiu snad opravdu plakali. Deutschalndfunk, občas Paříž, v neděli před obědem Radio Monte Carlo a nezapomenutelný Vatikán. Vatikán slovenský s neustálým Zdrávas Maria, Amen a Vatikán český, inteligentní, vtipný a možná podobně jako česká BBC dělaný trochu už v rozporu s oficiálním proudem. A příští den ráno v kanceláři – co kdo ví nového? Ať dnes někdo zkusí říct konsumentovi masových medií, co píše Zvědavec nebo Protiproud.

K. Vyšata 13.8.2015 12:17

Ale má ta nová doba něco do sebe,

můžou se manipulátoři snažit jak chtějí, kdo chce si názor udělá z dostupných informací udělá sám. A čím více hlásné trouby manipulace (Tvarůžková a pod.) s veřejností snaží, tím větší procento lidí začíná hledat svoji pravdu. I s následkem stavu společnosti po volbě prezidenta, která to potvrzuje.

K. Janyška 13.8.2015 9:01

Bez znalosti teorie spontánního řádu lidské interakce se

nikdo, opakuji nikdo, ve věcech lidského světa nevyznáte. Neznalost  podstaty značí  vždy neznalost důsledků. Je to jakoby slavný matematik neuměl do pěti napočítat. To prostě nejde. Nikdy slavný nebude, jen že by svojí blbostí... Dzp.

J. Kanioková 13.8.2015 2:02

Jo, propaganda může občas zafungovat i jako bumerang

Lisabonská smlouva proti nelegální migraci - nenechte se strašit!

https://www.youtube.com/watch?v=XA3E_U7MxgI

J. Jílek 13.8.2015 0:36

Žantovský o propagandě? :-))))

dvorní pucflek IVK

I. Dekyský 13.8.2015 0:56

Re: Žantovský o propagandě? :-))))

Od Vás to sedí Vy komiku...

P. Dvořák 13.8.2015 1:57

Re: Žantovský o propagandě? :-))))

Škoda každého slova navíc a Vy ho tam máte. Úplně by stačilo:

Od Vás to sedí Vy . . .