26.6.2022 | Svátek má Adriana


Diskuse k článku

SPOLEČNOST: Proměny naší svrchovanosti

Svrchovanost (též suverenita) je právo vykonávat neomezeně moc na území státu, které náleží každému nezávislému státu. Svrchovanost znamená, že politický subjekt (například stát, kraj, obec, někdy občan) rozhoduje s konečnou platností a závazně o svých záležitostech.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Výpis zvoleného vlákna.
Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Kanioková 22.1.2012 0:52

Je mi v této chvíli téměř fuk rozdíl mezi slovy suverénní a svrchovaný..

EU nemůže prosperovat, ona totiž už dávno zapomněla na něco jako "optimální velikost". Tahle nepominutelná pravda funguje a EU (její utopističtí tvůrci) se jí přestali řídit, protože jsou chtiví stále větší moci. Pustili se expanzí do potěmkiády Evropa-velmoc a prošvihli moment, kdy je jakékoli společenství ještě normálně přehledné, kontrolovatelné a dobrovolně "řiditelné". Tudíž schopné pružně reagovat na změny, výkyvy.

Jakmile se ztratí pružnost a přehlednost, je to začátek konce. A to se EU přihodilo. A právě proto, že nechtějí fér přiznat, že to byl špatně postavený systém a taky aby nepřišli o moc, přitahují po krůčcích šroubky k větší centralizaci, unifikaci, aby aby ten průšvih nebyl jen na nich. A tak "nenápadně", po krůčcích, přetahují stále další a další pravomoci k sobě, tak jako to dělají diktátoři. Je to křečovitá snaha zabránit zhroucení..

Což se jim nepodaří, protože Evropa nemá a nikdy nebude mít politický národ. Zájmů a odlišností má každdá jedna země Evropy mnoho, a často jsou v konfliktu se zájmy jiných zemí. A rozdílná VÝKONNOST ekonomik to jen vyostřuje. Jednotné zákony houby pomohou, je to i v mentalitě jednotlivých národů a vzájemných animozit, nastřádaných křivd.

Říše se nedají vyhlásit, to je evoluční proces. A stejně se všechny vždycky rozpadly.. Vznik USA je naprosto ojedinělý a neopakovatelný případ..

M. Kotrch 22.1.2012 10:37

Souhlasím, až na jedno...

Souhlasím s Vámi paní, jen s tou poslední větou lze polemizovat. USA už mají našlápnuto, když ne k rozpadu, tak minimálně k vystoupení bohatších států z unie, např Kalifornie. Na světě nikdy nebylo, není a nebude nic definitivní.

J. Kanioková 22.1.2012 16:30

Jo, tak s rozkladem souhlasím...

Vždy''t máme zkušenosti se SSSR, Jugoslávií, Československem, Belgie lavíruje na tomto už taky pěkně dlouho. Skotsko totéž..