22.10.2019 | Svátek má SabinaDISKUSE K ČLÁNKU

Upozornění
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.


SPOLEČNOST: Proměny naší svrchovanostiŘazeno podle času sestupně, seřadit podle času vzestupně
počet příspěvků: 18, poslední: 22.1.2012 22:14, přehled diskusí

Je mi v této chvíli téměř fuk rozdíl mezi slovy suverénní a svrchovaný..:
Autor: J. Kanioková Datum: 22.1.2012 0:52

EU nemůže prosperovat, ona totiž už dávno zapomněla na něco jako "optimální velikost". Tahle nepominutelná pravda funguje a EU (její utopističtí tvůrci) se jí přestali řídit, protože jsou chtiví stále větší moci. Pustili se expanzí do potěmkiády Evropa-velmoc a prošvihli moment, kdy je jakékoli společenství ještě normálně přehledné, kontrolovatelné a dobrovolně "řiditelné". Tudíž schopné pružně reagovat na změny, výkyvy.

Jakmile se ztratí pružnost a přehlednost, je to začátek konce. A to se EU přihodilo. A právě proto, že nechtějí fér přiznat, že to byl špatně postavený systém a taky aby nepřišli o moc, přitahují po krůčcích šroubky k větší centralizaci, unifikaci, aby aby ten průšvih nebyl jen na nich. A tak "nenápadně", po krůčcích, přetahují stále další a další pravomoci k sobě, tak jako to dělají diktátoři. Je to křečovitá snaha zabránit zhroucení..

Což se jim nepodaří, protože Evropa nemá a nikdy nebude mít politický národ. Zájmů a odlišností má každdá jedna země Evropy mnoho, a často jsou v konfliktu se zájmy jiných zemí. A rozdílná VÝKONNOST ekonomik to jen vyostřuje. Jednotné zákony houby pomohou, je to i v mentalitě jednotlivých národů a vzájemných animozit, nastřádaných křivd.

Říše se nedají vyhlásit, to je evoluční proces. A stejně se všechny vždycky rozpadly.. Vznik USA je naprosto ojedinělý a neopakovatelný případ..

Souhlasím, až na jedno...:
Autor: M. Kotrch Datum: 22.1.2012 10:37

Souhlasím s Vámi paní, jen s tou poslední větou lze polemizovat. USA už mají našlápnuto, když ne k rozpadu, tak minimálně k vystoupení bohatších států z unie, např Kalifornie. Na světě nikdy nebylo, není a nebude nic definitivní.

Jo, tak s rozkladem souhlasím...:
Autor: J. Kanioková Datum: 22.1.2012 16:30

Vždy''t máme zkušenosti se SSSR, Jugoslávií, Československem, Belgie lavíruje na tomto už taky pěkně dlouho. Skotsko totéž..

autor mele nesmysly:
Autor: M. Šejna Datum: 21.1.2012 12:45

Přirovnávat EU k protektorátu, nebo k RVHP, je sviňarna euroskeptiků. Do EU jsme vstupovali dobrovolně. Nikdo nás do toho nenutil. Museli jsme si dokonce podat žádost a teprve poté byly zaháhájeny vstupní procedury. Ty spočívaly v postupném upravení našich zákonů tak, aby byly v souladu s pravidly EU. Teprve potom mohla ČR vstoupit do EU. Pokud bychom dnes měli výhrady k našemu členství v EU, nic nám nebrání z EU vystoupit.

Re: autor mele nesmysly:
Autor: J. Honců Datum: 21.1.2012 19:56

Šejna mele nesmysly, autor má pravdu. Pokud náš parlament musí začleňovat do našeho práva direktivy EK a nařízení nikým nevolených byrokratů EU, opravdu nejsme suverénní stát.

Žádná sviňarna euroskeptiků... jen smutná realita..:
Autor: J. Kanioková Datum: 22.1.2012 0:55

Ha ha ha... nic nám nebrání vystoupit..

a Víra tvá tě uzdravila ..... co víc dodat

Posledn věta:
Autor: J. Friedlaender Datum: 21.1.2012 10:56

Zní: "Takže členské státy nejsou již delší dobu plně suverenní". No a? To máme zase zopakovat protektorát a příslušnost k ruské říši s téměř absolutní negací suverenity?

Re: Posledn věta:
Autor: J. Honců Datum: 21.1.2012 20:02

Nejen že jsme s tou suverenitou na tom stejně, jako když jsme byli vazalové SSSR, ale EU zasahuje i do odvětví, které SSSR nijak nereguloval. Například různé kvóty, normy zahnutosti banánů...

Re: Posledn věta:
Autor: Z. Jaromír Datum: 22.1.2012 6:53

Podstatné je, aby byla suverénní Evropská unie, jejímž členem je naší malé republice býti ctí. Což snad zatím tak jest.

Re: Posledn věta:
Autor: V. Vlach Datum: 22.1.2012 17:59

Podstata?????Tak trochu nerozumím co pan Jaromír svým velkodušným provoláním chtěl vlastně říci.Takhle vyprázdněnou sentenci jsem dlouho neviděl.

Subsidiarita:
Autor: P. Urban Datum: 21.1.2012 5:21

se bohužel zabývá úrovní rozhodování, nikoli konečného rozhodnutí. Takže o dětských jeslích či parku rozhoduje místní samospráva, stát rozhodne o správnosti odvolání nespokojených občanů a v Bruselu či Štrasburku pak rozhodnou, zda to bylo v souladu s mezinárodními dohodami. Ještě je tu OSN, ale k ní se zatím jednotliví nespokojenci odvolávat nemohou.

Odpověď:
Autor: P. Urban Datum: 21.1.2012 5:18

V uvedeném příkladu je stát suverénní v oblasti dlažby, obsahu alkoholu v pivu a v pravopisu. V ostatních oblastech je nesuverénní.

V poněkud méně extrémní podobě je takovýto princip základem federace.

To je k p. Šulcovi:
Autor: P. Urban Datum: 21.1.2012 5:21

Re: Odpověď:
Autor: P. Sulc Datum: 22.1.2012 0:00

Aha, kral Salomoun je na svete. Nema tedy vubec smysl mluvit o tom, jestli je stat suvereni ci ne, pokud se k tomu neuvede ohromy, nekolikadilny seznam velikosti encyklopedie, v cem je suvereni. Nejste Jezuita , ci alespon katolicky farar?

Vazeny, lepe uzit nejakou jinou terminologii::
Autor: P. Sulc Datum: 21.1.2012 3:19

stat je suvereni, nebo neni, je pak statem vasalskym, poddanskym. NEMUZE ALE BYT JEN TROCHU SUVERENI. Zena je tehotna nebo neni. Take nemuze byt jen trochu tehotna. Pouzivat vytaz "castecne suvereni" je ponekud zbabele, znamena to mluvit okolo ztraty suverenity a delat ze se vlastne tak moc nestalo. Tedy opet ta salamova politika. A nebo nam vysvetlite od kdy stat castecne suvereni se stane statem nesuverenim ? Je stat, ktery si muze sam urcovat velikost dlazebnich kostek, procento alkoholu v pivu ci upravu pravopisu a nic vice, jen castecne suvereni?

Re: Vazeny, lepe uzit nejakou jinou terminologii::
Autor: B. Hudzieczek Datum: 22.1.2012 10:06

Bohužel jak historie, tak současnost Vás usvědčuje z neznalosti. Státy USA nebo zemské vlády německy mluvících spolkových  zemí, mají omezenou suverenitu, ale mohou si v určitých oblastech samostatně rozhodovat a vydávat vlastní zákony, nezávisle na sousedních zemích nebo na spolkové vládě. Je to omezená suverenita? I Rakousko-Uherská monarchie měla společného jen panovníka, měnu, armádu a zahraniční politiku. V zemi Moravské platily jiné zákony než v zemi Slezské a ty se klidně mohly lišit od zákonů v Čechách nebo v Horních Rakousích. Nemluvě o Uhrách, kde se právo od středověku vyvíjelo vlastními, specifickými cestami.

Neštěstím Bruselu je, že neusiluje u vytvoření základních atributů společného seskupení evropských států, ale rozptyluje svoji energii a prostředky do nesmyslných projektů úsporných žárovek a banánů, nutí vnitrozemské státy přijímat zákonné dodatky o ochraně mořských rybolovných zdrojů apod.

Re: Vazeny, lepe uzit nejakou jinou terminologii::
Autor: V. Vlach Datum: 22.1.2012 18:07

Jak byly suverénní státy latinské ameriky při nezapomenutelné imperialistické politice USA, kdy povětšinou pod záminkou boje proti komunismu ožebračili tyto státy? Banánové republiky se tomu myslím laškovně říkalo.Apropos nevím vlastně proč zde píšu v minulém čase....

Re: Vazeny, lepe uzit nejakou jinou terminologii::
Autor: P. Sulc Datum: 22.1.2012 22:14

 Cest praci, soudruhu Vlachu, cesticek. Byl jste jiste prave na stranicke schuzi, soudruh Filip ci dokonce sam soudruh Grabenicek vam dali soudruzska pouceni v intencich soudruha Lenina o skodlivosti imperialismu.a jeho vlivu na pracujici lid. Jenze tu je jakys-takys rozdil: z naruce imperialismu se dalo svobodne odejit. Z te svirajici naruce komunismu se odejit dalo vetsinou tak, ze se clovek na hranicich nechal prostrilet jako cednik. Takze uz nikam nemusel.