13.8.2022 | Svátek má Alena


Diskuse k článku

SPOLEČNOST: Projev a nenávist

Počátkem prosince minulého roku Ústavní soud definitivně uzavřel ostudnou záležitost, která již čtyři roky zaměstnávala českou justici. Stěžovatel, jehož stížnost nyní Ústavní soud zamítl, uveřejnil na sociální síti fotografii žáků první třídy.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
V. Pavelka 21.1.2022 22:26

Nešahejte lidem na nenávist !? Je to součást lidského naturelu a je důležitá jako žízen nebo stolice ! Nikdo nemá právo na selekci lidských vlastností , Ruce pryč ! !!!!!!EU

D. Laurencikova 22.1.2022 11:06

R^

D. Bowman 21.1.2022 17:47

Pokud se někomu stala újma, nechť to laskavě dokáže a nezapomene na princip přímé kauzality. Ne jako že 'včera na mě bafnul, já si na to dneska vzpomněl, zamyslel se a kopnul se do palce'.

Vše ostatní je hrubá nespravedlnost a nebezpečnej tyranskej precedent. Radši bych nechal po světě pobíhat davy hulvátů než dávat státu a jeho aktivistům takovouhle zbraň.

J. Jurax 21.1.2022 13:52

No, nevím ...

Soukromě bych řekl, že označování výroků za nenávistné je pošetilé. Na netu tuplem.

Když budu citovat husitské Bijte Němce papežence, nějaký automat nebo blbec cenzor neznalý kontextu mne zabanuje co šiřitele předsudečné nenávisti. Kdyby byla vůle, i souzen bych mohl být, neboť vyzývám k násilí proti skupině obyvatel.

Když vyjádřím své znechucení nad fotografií dvou vášnivě se líbajících gayů - nemůžu si pomoct, přijde mi to eklhaft - tak mne křiklouni ukamenují a ban mne nemine. Zajímavé v tomto smyslu je https://advokatnidenik.cz/2020/07/16/podle-eslp-by-staty-mely-vysetrovat-i-nenavistne-on-line-projevy/

Ono to celé vychází ze sporné teze, totiž že nenávistné postoje a názory ČASTO VELMI RYCHLE přecházejí v činy, které mohou rozložit systém demokratické společnosti a ta se tudíž musí bránit. Přitom ovšem jsou nenávistné postoje tolerovatelné (po i drsném odsudku BÍLÉHO rasismu následuje pochvala) a netolerovatelné (po odsudku rasismu ČERNÉHO - BLM - následuje ban).

Mimoto vhodné citace z Bible i Koránu například mohou být chápány jako hate speech jen to fikne.

Takže - cenzuru ne. Postižitelný nebudiž výrok, ale čin. A protože na síti se nenávistných ČINŮ dopustit nelze ...

P. Hák 21.1.2022 17:24

R^ až na ten závěr.

Nabádat někoho k násilí už je za čarou. Domlouvat si vraždu někoho je rovněž za čarou. Takže tohle by se postihovat mělo.

J. Jurax 21.1.2022 22:34

Ale jistě.

Nicméně je začasté sporné, zda jde o nabádání k násilí nebo citaci etc. A je velice důležité, KDO to posuzuje. Nebo CO, když to posuzuje na nějaké sociální síť automat, a zase KDO mu zadal kritéria.

Co myslíte, je ten výrok "Bijte Němce papežence" nenávistný či nabádající k násilí? Popřípadě v jakém kontextu jím je či není?

Je nenávistné prohlásit WLM, když BLM není?

Ono mi to nepřijde jednoduché, je to klacek, jenž byv jednou zaveden může být podle potřeby nasměrován na jakoukoli hlavu.

J. David 21.1.2022 17:25

Nu, myšovce ve špajzu nehubím proto, že piští, ale proto, že mi plení mé uložené "pracovní výdobytky" a "kálí do strouhanky" na obalení řízků. I pištění hlodavých myšovců ve špajzu, mohou být brány jako "hate speech", vadí a přou se o jedlé kaštany, či o špek. Bible a Korán, jako agnostik nejsem povolán, ve smyslu podstaty ty hovadiny hodnotit, ale je to kolorit, toho kterého vyznavače víry v Boha. Otče náš, jenž jsi na Nebesích, versus Sláva Bohu, pánu světů milosrdnému slitovnému... Nu, za studijních let jsem měl spolužáka z Libye, muslim. Když jsme chlastali, musely být staženy rolety, aby nás Allah neviděl. Tomáš Halík definuje hřích jako „odcizení vůči Bohu i lidem i sobě samému, svému nejvlastnějšímu určení“. Tož, dám sobě samému hlt halůzkovej.

J. Vintr 21.1.2022 20:26

Ta cenzura samozřejmě nemá potlačovat nenávistné projevy (když budete vyjadřovat nenávist tím správným směrem, tak to vadit nebude), ale nepohodlné názory.

F. Zrcek 21.1.2022 13:19

To právo svobody projevu je dnes v USA a dalších dříve demokratických státech je dnes limitováno. Svoboda projevu přestává garantovat svobodu po projevu.

To nijak nepopírá mé soukromé přesvědčení, že vtip citovaného výroku je ubohý a mravně defektní. Ale postihovat ho právně je také ubohé.

V. Humble 21.1.2022 16:34

Zapad je v ideologicke valce a prohrava. Svoboda slova je jedna z bitev na ktere je to videt. Vedlejsi ucinky teto valky se dostavaji az k nam ve forme green dealu a dalsich nedomyslenych paskvilu. Je s podivem jak snadno to pronika i do postkomunistickych zemi jako je ta nase kde by obcane meli byt ockovani proti socialistickym manyrum uz jednou prozitym utrpenim.

V. Pavelka 21.1.2022 22:36

Když ovládají Média ?EU

J. Pokoutný 21.1.2022 12:43

"„Dnes může být de facto každý novinářem amatérem, který sděluje řadu informací, neověřených, nepravdivých. A je zvláštní, kolik lidí je ochotných těmto novinářům amatérům naslouchat a sdílet jejich názory s dalšími lidmi.“ Tak podle právě takových géniů v ČT vyhrála v r. 2016 volby v USA Hillary Clinton. O lžích o Trumpovi nemluvě, tehdy i dnes.

S. Komik 21.1.2022 12:46

"Dnes může být de facto každý novinářem amatérem, který sděluje řadu informací, neověřených, nepravdivých. A je zvláštní, kolik lidí je ochotných těmto novinářům amatérům naslouchat a sdílet jejich názory s dalšími lidmi."

Je zvláštní, že když nahradím slovo "amatér" slovem "profesionál", tak to dneska platí taky.

P. Hák 21.1.2022 17:26

Ani mi nemluvte. Včera jsem četl o dívence, jejímž snem je "Bolshoiovo divadlo".

P. Molík 21.1.2022 12:35

Svatým grálem demokracie je svoboda slova, a to i těch verbálních výronů, které podle jiných názorů zavání nenávistí. Kádrování jednotlivých názorů podle příruček konformně exhibujících kariéristů a nynějších dezinformátorů jourovského střihu je cestou do pekel. Podle mého názoru je každý verbální názor hoden svého zveřejnění.

V. Humble 21.1.2022 16:27

Lze jedine souhlasit.

K. A. 21.1.2022 12:05

Začíná to být velký problém. Jednak, že se zakazuje to, co může být urážlivé (ne že je!), jednak, že urážlivost je subjektivní. Mnohé výroky politiků, jako je Jourová a Layenová, uráží můj rozum a nikdo je nepotrestá. Ale rouhání proti islámu trestné je. Mimoto se začíná cenzurovat i pravda s odůvodněním, že by mohla podněcovat nenávist. K dokonalosti evropského systému chybí už jen zřízení ministerstva lásky.

P. Molík 21.1.2022 12:37

Neměli bychom si nechat diktovat od větších pitomců než jsme my.

J. Pokoutný 21.1.2022 12:46

Nejen rouhání proti islámu (co to je?), ale i kritika súr této "svaté" knihy a s ní společného nábožensko-právně-zvykového komplexu. Citace z bible ovšem problémové být mohou - viz další článek v NP dnes.

J. Vintr 21.1.2022 11:11

Politiky veřejně šířená iracionální nenávist k občanům, kteří se nechtějí dobrovolně stát pokusnými králíky farmaceutických firem, evidentně žádné soudy nezajímá....

R. Langer 21.1.2022 11:41

Navíc není nijak postihováno šíření poplašných zpráv, které se jednoznačně potvrdilo. Viz tisíce mrtvých a mrazáky v ulicích. ;-€

J. Vintr 21.1.2022 13:14

V Británii teď oficiálně přiznali, že na covid nezemřelo 150 tisíc lidí, jak se doposud uvádělo, ale jen zhruba 6200. Tomu by u nás odpovídalo zhruba 1500 lidí. Za dva roky. To je podstatně méně než na "běžnou" chřipku...

V. Braun 21.1.2022 20:50

Jen jestli nekecáte, že. Ano, přiznali rozdíly, ale také uvedli, že ty jsou nyní díky Omicronu větší než dříve. Nyní až 44% uváděných úmrtí v souvislosti s covidem nemusí být na covid, viz článek. vše ostatní, zejména to číslo co uvádíte, je zřejmě vaším výmyslem nebo údajem z vašich "zaručených" zdrojů.

https://www.telegraph.co.uk/politics/2022/01/19/high-covid-death-rates-include-people-did-not-die-virus-admits/

L. Beneš 21.1.2022 11:05

Nevím, co konkrétně chtěla říct pí Lenka Bradáčová slovy, že "„Dnes může být de facto každý novinářem amatérem, který sděluje řadu informací, neověřených, nepravdivých. A je zvláštní, kolik lidí je ochotných těmto novinářům amatérům naslouchat a sdílet jejich názory s dalšími lidmi.“ Ó, jak často se setkáváme v médiích s informacemi neověřenými, nepravdivými, které tam sdělují novináři profesionálové?! A mnohdy jsou ty informace záměrně matoucí! Takže je nakonec jedno, od koho ty informace pocházejí, zda od novinářů profesionálů nebo od novinářů amatérů. Snad nechce NSZ naznačit snahu o rozlišování mezi původci informací ve vztahu k jejich ověřenosti a pravdivosti s tím, že neověřené a nepravdivé informace smějí šířit jen novináři profesionálové, zatímco novinářům amatérům je to zakázáno?

K. Křivan 21.1.2022 10:00

Tak jako mám právo milovat, mám i právo nenávidět. Láska a nenávist jsou jako obě strany jedné mince.

Neexistuje nenávist bez důvodu, bez opodstatnění. Běda tomu, skrze koho pohoršení přichází. Toho pak nenávist smete.

Levice zničila 20.století. Udělala z něj mlýnek na maso. Lenin, Stalin, Trocký, .... Hitler, Goebbels, Himmler, Ulbricht, Honnecker, ... Gottwald, Zápotocký, Novotný, Hnusák, ...piráti, ekoteroristi, ...... Mao, PolPot, ...Castro, .... Všechno levicoví zmetci, které nikdo včas nezabil. Nenávidím levici. Pryč s ní !

Mám právo nenávidět všechny, kteří si nenávist zaslouží.

D. Laurencikova 21.1.2022 10:27

Nemate sice pravo, nekoho "zavcas zabit", mate ale dokonce pravo nenavidet i ty, kteri si to nezaslouzi.

K. Křivan 21.1.2022 10:32

Nebyl by svět mnohem krásnéjší, kdyby ti vyjmenovaní včas zemřeli ?

D. Laurencikova 21.1.2022 10:44

Jeste krasnejsi by bylo, kdyby se vubec ani nenarodili.... To je bohuzel natolik nerelne, pane Krivan, ze si to radeji ani nepredstavuju.

T. Diblík 21.1.2022 11:27

U nás na vsi se říkalo "Že ho kočka nestáhla ze stolu".

K. Křivan 21.1.2022 13:08

Ano, bylo by to krásné, paní Laurencikova ale do embrya nevidíte co z něj vyroste. Takový Lenin byl z "dobré" rodiny. Stalin studoval na popa.

Faktem je, že lidstvo je asi dvacetkrát přemnožené. Takže určitá etnika by se neměla množit. Třeba Afrika, která by bez americké pšenice zadarmo silně zredukovala počet obyvatel na zlomek dnešního stavu. Takže popravit "bílé" politiky, kteří za peníze svých občanů živí africké parazity. Země severní Afriky za 20 let zdvojnásobí počet obyvatel. jak dlouho to zeměkoule může vydržet ?