16.8.2022 | Svátek má Jáchym


SPOLEČNOST: Proč úřady nezajímal "Davos právníků" v Praze?

25.10.2005 22:05

Mnoho kolegů se mnou hovořilo o překvapivém faktu, že konference IBA, která se konala na konci září v Praze, nezaznamenala prakticky žádný ohlas v tisku, u veřejnosti či dokonce u státních orgánů. Ono se není čemu divit. Právníci bez svých kauz jsou pro veřejnost opravdu nezajímaví.

Jsem však přesvědčen, že právě konference IBA Praha 2005 byla událostí celospolečenského významu, která přinesla pro prestiž ČR víc než stovky propagačních akcí vládních agentur a její význam je srovnatelný se zasedáním MMF či summitem NATO. Organizace IBA je totiž nejsilnější právnickou organizací na světě. Její kongres v Praze byl největším, a jak mnozí tvrdí, i nejlepším za celou dobu její existence.

Právě ti nenápadní pánové a dámy v tmavých oblecích doprovázeni svými partnery, nejenže v tisícových počtech naplnili kapacity pražských hotelů, utratili cca 900 dolarů na osobu, ale hlavně se přesvědčili, že Česko je skutečně místem, kam stojí za to přijet a kde se vyplatí investovat peníze. Až se vrátí domů ke svým kokakolám, siemensům, investičním fondům, automobilkám, pojišťovnám, budou říkat - ano, ČR je seriózní země a až se jich jejich klient zeptá - mám tam investovat -nepochybně řeknou ano.

Tento úspěch konference IBA (lze ji například přirovnat k ekonomickému fóru v Davosu) je zejména dílem českých advokátů, České advokátní komory (ČAK). Protože se za ni neutratily žádné peníze daňových poplatníků, obešla se bez přízně politiků a jásajících primátorů či ministrů. Čestnou výjimku tvořil prezident Klaus, který jako jediný na přímé pozvání ČAK zahájil konferenci vědom si toho, jak významné je právo pro naši společnost a co taková konference přináší. Hluboký nezájem však zanechala na straně státní správy, která nevyužila příležitosti získat informace, které by nepochybně přispěly k lepší tvorbě zákonů. Možná příště, až se bude právo brát stejně vážně jako ekonomika, někdy za dlouhý čas, bude právě taková činnost advokátů vnímána jako něco, co stojí za pozornost.

Mgr. Václav Vlk, advokát, místopředseda mezinárodního výboru ČAK

Lidové noviny, 19.10.