26.3.2023 | Svátek má Emanuel


Diskuse k článku

SPOLEČNOST: Proč podnikáme?

My, podnikatelé a živnostníci, si stěžujeme na zhoršující se podmínky pro podnikání. Vadí nám spousta nesmyslných povinností, nesplnitelné lhůty a likvidační pokuty. Vadí nám, jak se o nás mnozí politici a úředníci vyjadřují a jak s námi úřady jednají.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
M. Krátký 2.5.2019 10:19

Podnikám - protože můj zaměstnavatel zaniknul

a zaměstnat mě v mých tehdy již 55ti letech nikdo nechtěl v mé profesi - hlavní technolog strojírenské výroby a vývoje. Chvíli - rok a půl jsem dělal skladníka a řidiče vysokozdvižného vozíku a montoval regály. A tak jsem od roku 1992 OSVČ - stát mi na to nedal ani korunu a furt mě buzeruje a okrádá. A se starobním důchodem 13.500,- / měsíčně se nedá do důchodu odejít - i pronajatý byt jsem musel pustit - bydlím u mé ženy a starám se o její tři nádherné vnučky 5+7+11 let - jejich tatínkové neplatí ani vindru. Hezký den - jdu si číst ty kecy zaměstnanců, kteří žijí v bludu, že taky platí daně - do které banky je nosí ale neví - tečka cz

M. Mikulec 1.5.2019 20:56

Vzpomínám si

na jeden kanadský film: před finančním úřadem na parkovišti bylo zastřeleno několik úředníků a urednic, kteří šli na oběd o poledni přestávce. Byl to masakr. Policie vyšetřovala dlouho. Nakonec vystopovala pachatele: byl jím mladý muž, kterému finanční úřad neoprávněně napařil likvidační pokutu, proti které nebylo možné se odvolat. Ztratil všechno, zničili ho, tak se pomstil.

Z. Frys 1.5.2019 18:07

V r. 1886

byla na ostrově Liberty Island odhalena Statue of Liberty. V tomto roce byla v USA daň z příjmu 0%, důchodová a zdravotní daň neexistovala, zrovna tak daň z obratu či DPH. Hlavním zdrojem příjmů federální vlády byla cla a spotřební daně (tabák a alkohol) nízkých sazeb. Stručně: stát se nesral lidem do života.

Dnešní míra zdanění je cca 62,45%, zdroj: https://libinst.cz/danove-bremeno-zamestnancu-2018-6245/ ... Stručně: stát se sere lidem do života daleko víc než si většina lidí vůbec dokáže představit. Zásahy státu do života lidí se neustále stupňují. Korporátní socialismus neboli fašismus na postupu.

https://finmag.penize.cz/ekonomika/309870-jak-zanika-trh-a-nastupuje-fasismus

M. Mikulec 1.5.2019 19:03

Re: V r. 1886

Přesně tak. Mohli bychom zmínit i feudální desátky: 10 % naturálií pro feudála. Vlády jsou propojeny s Velkým Byznysem, a to se pak těžko udrží volný trh. Nebo-li volný trh tu není pro každého, tudíž není volný, ale regulovaný .

J. Jurax 1.5.2019 15:33

"Nepodnikáme ani kvůli tomu, aby byli šťastní naši zaměstnanci. Nepodnikáme proto, aby mohly růst platy, aby měli zaměstnanci stále více námi placené dovolené, více benefitů, více stravenek, více zdravotního volna po náročném víkendu."

Jistě.

Ale nemohu se ubránit dojmu, že Tomáš Baťa by s Vámi zas tak úplně nesouhlasil. I když, pravda, před skoro stoletím byla přece jen jiná doba.

L. Novák 1.5.2019 17:28

Re:

Tomáš Baťa podnikal ve zcela odlišných poměrech jak na trhu zboží, tak na trhu pracovních sil. A navíc v té době nebyly podnikání ani vztahy se zaměstnanci tak svázané (často nesmyslnou) legislativou, jak známe z praxe dnes.

Ta doba byla opravdu jiná a taky proto Baťa obnovil své zastoupení v ČR po roce 1989 jen ve velmi omezené míře.

J. Jurax 1.5.2019 18:10

Jistě. Nicméně dělníci v baťovce byli šéfovi spolupracovníci. A přišel na to, že spokojený spolupracovník pracuje líp.

Jsem původem ze Zlína a pamatuju vyprávění pamětníků a čtu knihy, i ty ještě před válkou vydané. Nikoliv ovšem jen Botostroj ani Lidí na křižovatce (byť obé jsem si přečetl taky). A nedělejte si iluze, nesmyslná legislativa byla i tehdy.

A k poslední větě - protože Baťa už dávno není výrobní, nýbrž jen obchodní firma. A zastaralý zlínský Svit by byl danajským darem i zadarmo.

F. Doušek 1.5.2019 15:30

A jste členem tripartity?

Pokud ne, jakobyste neexistovali.

Z. Frys 1.5.2019 18:08

Re: A jste členem tripartity?

Tripartita, tedy jednání státu, zaměstnavatelů (některých) a odborových centrál je vynálezem Benita Mussoliniho, a jde o symptomatický projev ekonomického korporátního fašismu.

A. Hrbek 1.5.2019 13:49

Slovo na závěr

V současné době má každý plnou svobodu pro rozhodnutí čím chce být - živnostníkem, velkopodnikatelem, zaměstnancem, důchodcem nezaměstnaným, v domácnosti, atd. Pravidla jsou celkem jasná a je na každém, jak se rozhodne. Komu se zdá, že se jako zaměstnanec může mít lepší než jako živnostník, ať se stane zaměstnancem. Kdo se domnívá, že ho jako zaměstnance stát odírá, může zkusit se živit třeba jako živnostník nebo podnikatel. Každý je svého štěstí strůjcem.

Největší legrace je s těmi, kteří si pořád na něco stěžují, ale nejsou ochotni (nebo schopni)vzít svůj osud do vlastních rukou. Když se jim daří, snaží se dát "státu" co nejméně. A když se jim přestane dařit, okamžitě žádají stát o pomoc.

L. Novák 1.5.2019 17:39

Re: Slovo na závěr

Přebujelý stát jako je ten EU-český opravdu není nutno nadšeně vykrmovat. Proč taky, že? Podojit? Proč ne? Když vládnou hloupí nebo zkorumpovaní úředníci/politici, netřeba mít slitování... Voliči si to tak přejí. No a o vztazích zaměstnavatel - zaměstnanec to platí úplně stejně. Po dvaceti letech provozování živnosti se nestačím divit, jak je snadné si vydělat peníze coby zaměstnanec... Pravda, přechod z živnosti do zaměstnaneckého stavu v době recese a vysoké nezaměstnanosti taky nebyla žádná procházka růžovým sadem... Teď se situace otočila a zaměstnanci si mohou vybírat... Pro mnohé zaměstnavatele zneužívající "levné pracovní síly" v době recese je to samozřejmě velké poučení. :-P

M. Martinelli 1.5.2019 11:00

proč

pane bábek, dobře napsaný, ale proč, když máte ty odbory a nejde vám primárně o peníze, ale o svobodu, se v těch vašich odborech nedomluvíte a na cirka 1 rok nepropustíte všechny své zaměstnance a přestanete podnikat - za ten 1 rok by všichni ti byrokrati a příživníci vychcípali a s nimi i dotace a korupce a vy byste mohli začít znovu podnikat na čistém stole, a vůbec nejlepší by bylo, kdybyste se domluvili v celé eu...

M. Šejna 1.5.2019 10:54

první věta odboráře Bábka:

"My, podnikatelé a živnostníci, si stěžujeme na zhoršující se podmínky pro podnikání."

Bábek ale už od října 2017 nepodniká. Od roku 2017 je totiž odborářem na plný úvazek.

V. Kotas 1.5.2019 11:13

Re: první věta odboráře Bábka:

Jaký je rozdíl mezi tímto odborářem a tím co se bere za úřednictvo státní správy, či jiných zaměstnanců státu, nebo tím dělnickým ?

M. Šejna 1.5.2019 11:15

oprava

na základě upozornění paní Svobodové jsem zjistil, že Bábek podniká coby spolumajitel poradenské společnosti VZK Group.

Tato společnost radí jíným firmám, jak správně podnikat a jak vytáhnout ze státu nebo z EU dotace.

J. Jurax 1.5.2019 15:26

Inu, podnikání je to taky ... ale jestli obecně užitečné ...

I když na druhé straně, dokud budou dotace, i takové podnikání má opodstatnění. Proč se nenapít z dotačního cecíku, když se to smí ...

L. Novák 1.5.2019 17:42

Re:

Hihi, z Šejny - agitátora ČSSD, se taky najednou stal "developer"... :-P

M. Šejna 1.5.2019 18:05

bolševický zmetku Nováku 475

závist je sviňa, vidte, vy bolševický spratku Nováku 475.

L. Novák 1.5.2019 18:12

Re: bolševický zmetku Nováku 475

Tu tvoji blbost ti netřeba závidět, Šejno... :-P

M. Šejna 1.5.2019 18:18

závistivý "yntelygente" Nováku 475

radši budu blbej vysokoškolák - OSVČ s vysokým příjmem z podnikání, než abych byl frustrovaný závistivý "yntelygent" Novák s holou prdelí, chodící denně makat do práce za mrzkou mzdu.

L. Novák 1.5.2019 20:33

Re: blbe Šejno

Jasně, Strana se své věrné a zasloužilé agitátory umí postarat, o tom nepochybuji ani sekundu! :-P

J. Jurax 1.5.2019 18:14

No a proč ne? Pan Šejna se tu začasté zmínil, že podniká ve stavebnictví. A že je dočasně - inu, každý jsme nějaký a nikdo není dokonalý ... :-)

M. Šejna 1.5.2019 18:21

pane Juraxi

on to frustrát Novák 475 nemůže rozdýchat, že se mám po materiální stránce lépe, než on.

Frustrát Novák 475 nemůže pochopit, že on - rychlokvašený pravičák - má holou prdel.

L. Novák 1.5.2019 20:39

Hlupáku Šejno,

mě tvoje materiální poměry vůbec nezajímají. Těmi se sám chlubíš, aniž bys k tomu byl vyzván, což samo o sobě už je tvoje vizitka, co jsi zač. Paroubek se taky ptal: "Kdo z vás to má?" ...

Na NP jsi dobře znám mně i ostatním, máš tady z ostudy kabát. Gratuluji k úspěchu! :-P

M. Mikulec 1.5.2019 10:05

Perfektně napsáno,

kde to mohu podepsat?

Faktem je, ze levičáci, revolučně posedlí přerozdělování od úspěšných k lemplům, udělali z malých a středních podnikatelů levnou zvěř . Jako by nestačil sám o sobě fakt globalizace, kdy malí a místní jsou vždycky odrbavaní velkými a nadnárodními. Přežít v takové atmosféře nesvobodného ho trhu je fakt umění.

M. Šejna 1.5.2019 10:10

klidně to podepisujte, odborářko

já jsem OSVČ. Moje manželaka je OSVČ taky. Každý z nás máme roční příjem okolo 1 milionu. Nepovažujeme se za lovnou zvěří a úřady nás nijak neomezují. Má to ale jednu podmínku: platíme řádně daně a pojištění.

Vy jste OSVČ, že máte nějaké zkušenosti s buzerací živnostníků? Zkuste nám tady nějakou osobní zkušenost popsat.

Ś. Svobodová 1.5.2019 10:39

Re: klidně to podepisujte, odborářko

Dost záleží na tom, v čem podnikáte. Kupř. v mém oboru se člověk může stát lovnou zvěří, i když si myslí, že je jen dojná kráva. Není v mých možnostech sledovat veškeré legislativní změny, požadavky a normy na kde co. Pak stačí jen naprdlá kontrolorka čehokoliv a už cvakáte. Poslední hit je pokuta, když dáte zákazníkovi igelitku nebo pytlík na něco jiného než je potravina. Já dávám zákazníkům taštičky s propagačnímy materiály a vzorky a tím se stávám nepřítelem státu.

M. Šejna 1.5.2019 10:49

Re: klidně to podepisujte, odborářko

a jak vysokou pokutu jste dostala?

K. Salajka 1.5.2019 9:49

Výstižné

jen bych doporučil, abyste rozšířil portfolio o podnikání v nezisku , protože tam je dnes nejvyšší marže./nezakládejte však spolek na ochranu bílého muže nebo rozumu/. Vyšší marži nese jen politika, např. prodej strany na klíč, ale tam není jistota úspěchu. Jenomže vy jste morous a škarohlíd a určitě taháte do podnikání etiku.

M. Šejna 1.5.2019 10:16

no jistě

pan Bábek ukončil svou podnikatelskou činnost v říjnu 2017, aby nám tu letos v roce 2019 výstižně vysvětloval, proč podniká.