28.11.2023 | Svátek má René


SPOLEČNOST: Proč odbory? Proč stávky?

14.6.2011

Proč je nutné naštvat co nejvíce lidí?

Vezměme to po řadě. Řeč pana Nečase o braní si rukojmích mezi občany na adresu odborářů je povedený farizejský bonmot. Předpokládám, že se pan Nečas nezlobí, že jsme rukojmími jak vlády, tak odborářů, ostatně přeci obě skupiny spolupracují a dělají humbuk pro národ ve společné režii a ke společnému užitku.

Odbory dnes nehájí zájmy pracujících, kteří jsou rukojmím zaměstnavatelů, neboť existuje nástroj dvouměsíční výpovědní lhůty nebo rozvázání pracovní smlouvy dohodou. Proč tedy vláda oprašuje význam odborů svými komentáři a postoji? Přeci proto, aby odborářská činnost jako byla významná. Jinak by po jejich vuvuzelovém kvikotu kromě bolení hlav nic nebylo.

Proč stávky? Přeci proto, aby se lidi zajímali o něco jiného než jen o to, co vyvádí představitelé vlády, jak se vede protagonistům známých, dnes již některých světově známých, kauz, jak dupou králíci koaličním partnerům, jak se mají rychlostudenti plzeňských práv, jestli se ještě hledá pan Pitr a kdo bude omilostněn, případně odměněn řády prezidenta republiky.

Proč je nutno zablokovat dopravu v celé republice? Protože vy všichni, občané ČR, kteří netáhnete s provládními klikami a ekonomickými či energetickými lobby, to stále nechcete pochopit, pořád pindáte o Bartákovi, Vondrovi, o nějakých Kalouskových padácích, o milionářích mezi řediteli státních nemocnic, o ProMoPro, o Opencard, … zkrátka stále máte čas a elán strkat nos do toho, do čeho vám podle vládnoucích garnitur nic není.

A mimo to je nutno dát vám šanci nějak vybít svoji zlost. To raději vřeštěte na vuvuzely, odboráři vás to zodpovědně naučí, a mlaťte transparenty, odboráři vám je ochotně zapůjčí, než byste vlítli na nějaké ministerstvo a prohodili tamní personál oknem.

To víte, doba pokročila. Už byste nenaletěli na panikaření „nebude olej, nebude ocet, nebude rýže, nebude cukr, nebude toaletní papír, …“ a při dnešním přezásobení drogerií vysloveně směšné „nebudou dámské propriety“. Skočili byste na to dnes? Neskočili. Nejspíše byste skočili do rodinného korábu a nakoupili za hranicemi u sousedů za poloviční cenu, než za jakou nakupujete v ČR.

Tak proto namísto uměle vyvolávané paniky a následně spuštěného nedostatku ptákovin denní potřeby si pro vás, ale i pro mne, kamarádi českých politiků, kteří ostatně míří mezi ně, naši milí odboráři připravili celorepublikové představení pod širým nebem s názvem Celorepubliková blokáda dopravy.

Abyste se necukali, že se vás to netýká, budou zablokovány i silniční tahy, možná dokonce obsazeny čerpací stanice, budou zamčena nádraží a klíče hozeny do kanálů a budou odmontovány podvozky všech letadel. Tak … a máte to.

Hasiči, policisté i záchranáři mohou odpočívat, nikam nepojedou, protože nikudy neprojedou. Odboráři jsou tvrdí hoši, přes ně vlak nejede, jak se říká. Ještě, že nevědí, který server v ČR je nutno odpojit, aby nejel ani internet ve střední Evropě a přilehlém okolí.

Dosud jsem se vždy tetelila útěšným blahem, že zatímco u sousedů východně, západně, severně i jižně škodí teroristi, nebo živelné pohromy, u nás se maximálně přežene nějaká lokální povodeň. A pic kozu do vozu. Tam řádí teroristi, u nás řádí odboráři. Jenže zatímco teroristi bývají tamními státními orgány následně odchyceni a zneškodněni, čeští odboráři jsou českými státními orgány chráněni, protežováni a pravidelně vypouštěni škodit lidu.

Mrzí vás, že v ČR dosud teroristi neodstavili metro nebo nějaký železniční uzel, že nepodminovali letiště, tunel nebo alespoň Národní divadlo? Vychovejte si, vyšlechtěte a vykrmte odboráře a ti vám udělají takové divadlo, že se z toho po…

Hlavně budete mít jiné starosti, než koukat odborníkům z vlády po kauzách, odměnách, platech, prebendách a podnikání a po jejich dobře utajených vazbách přes neméně dobře utajené akcie na firmy, které vláda štědře dotuje z vašich kdysi v dobré víře a slepé naději odevzdaných daní.

Mám pro vás jednu malou útěchu - jsem jedna z vás, a mnoho špatných zpráv – odborářských a politických nenažraných a uřvaných krků je moc. A ještě něco pro vztek - farizej Nečas jménem vlády stávku, proti které se zvedla vlna odporu mezi občany, zarazil, takže může být pochválen s celou vládou. Hmmm, ale nebude.

Převzato z JanaSimonova.blog.idnes.cz se souhlasem autorky (její další blog: Simonova.blog.cz)