13.8.2022 | Svátek má Alena


Diskuse k článku

SPOLEČNOST: Proč mají Češi můj respekt

Celý svůj život, a zejména pak posledních sedm let, kdy bydlím v Praze, jsem se pohyboval mezi italským a českým světem. Hned od počátku pro mě bylo přirozené srovnávat typické vlastnosti a rysy Italů a Čechů, takže dnes mohu bez obav prohlásit, že - ačkoliv si to sami o sobě si často nemyslí - toho Češi opravdu mají dost, na co mohou být hrdí.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Sulc 18.8.2012 6:41

Re: Vzkaz od přítele a historika Jakuba S

Mila sl. Lukesova, velice dlouho jsem od vas nic necetl, premyslel jsem co se s vami stalo. Ale vidim a jsem rad ze jste v poradku a snad vam nic neschazi. Preju vam prima weekend.

P. Sulc 18.8.2012 6:38

Re: Aby člověk poznal život v určité zemi,

Od mladi? To snad ne. Kdyz onen pan bude zit v CR "od mladi'', nebude znat italy a italii a pak nebude moci srovnavat. Jisteze rok ci dva nestaci a uz vubec ne vylet z cestovkou, ktera se stara o vsechno, "cestovatel'' se jen sam musi jit vecer vycurat a prikrejt dekou, ale nasi predkove na "vandru" poznavali za pet ci deset let dost a dost. Ovsem, oni se museli hodne starat aby prezili. Takze ono hlavne zalezi na tom, co onen ''poznavatel'' dela aby prezil. Nepochybuju o tom, ze rusti majitele byvalych ceskych Karlovych Varu o Cesich nevi vubec nic a vedet nebudou, i kdyby tu zili padesat let, ba i kdyby se tu narodili.

H. Lukešová 30.6.2012 18:29

Vzkaz od přítele a historika Jakuba S

Můj přítel Jakub S., původně historik, pak překladatel z Moravy, mne poprosil o uveřejnění těchto dvou poznámek: ale co by nešlo: Lascia perdere! Te ne óccupi troppo! Klidně třeba i Ne fai una tragedia! Nešlo by to - ? Direi di sí. - x Byl jsem teď na pozvání vaší ambasády na oslavě vašeho státního svátku v tom úžasném palácíku Ital. kult. institutu na Malé Straně. Byl jste tam také? A slyšel jste, jak p. ing. Klaus pronesl několik vět v parádní italštině a pak připojil: Vztahy mezi Italskou a Českou republikou jsou vynikající!, roztáhl ruce - a celé prostranství se usmívalo od ucha k uchu... Co by za to spousta jiných států dala, republikou jsou vynikající!, roztáhl ruce - a celé prostranství se usmívalo od ucha k uchu... Co by za to spousta jiných států dala.

J. Kanioková 29.6.2012 21:37

Díky, autore, za tak hezkou poklonu,

teď mě mrzí, že jsem si Váš článek nepřečetla už ráno, abych měla prosluněnější den :)))

Jen nějak nerozumím této větě, co tím chtěl básník říci - "Kdyby pak Češi přestali naslouchat špatným radám poradců vyslaných východními nedemokratickými oligarchy, tak by podle mě tento malý národ uprostřed Evropy mohl mít šanci hrát důležitou roli v Evropě." Jaké rady východních oligarchů? Tím myslíte co? Jako že nechceme být v jádru EU? Nebo co?

J. Kanioková 29.6.2012 21:31

Přesně.... ONI (já nic, já muzikant¨) a nejvíc mi vadí paušalizace...

J. Kanioková 29.6.2012 21:29

No.... Novinky jsou jen čajíček proti Parlamentním listům...:)))

L. David 29.6.2012 18:52

Dobře se to čte.

Ale připojím k tomu typicky český postoj: Mohlo by to u nás být i lepší.

V. Výmola 29.6.2012 16:15

Re: Ono je to relativní

Mimochodem, z úplně jiného soudku. Jsem letecký modelář a velice rád čtu zahraniční názory na naše modelaření. Jsou v superlativech a týkají se jak českých modelářů tak českých výrobců. Jsme modelářská velmoc. Já vím, že to není zrovna to nejdůležitější na světě, ale stejně ti potěší.

V. Výmola 29.6.2012 16:11

Ono je to relativní

Doufám, že se autor neurazí, protože to rozhodně nemám v úmyslu a životní styl Italů je mi docela sympatický... Nicméně ono je snadné srovnávat tyto české vlastnosti právě s Itálií. Obávám se, že srovnání s Británií nebo Skandinávií by dopadlo právě naopak.

Ale čte se to dobře, to rozhodně. :)

P. Fiala 29.6.2012 15:46

Poděkování občana ČR

Pane Andreasi, děkuji za sebe, za jiné mi to nepřísluší. 

Nicméně pozor na používání abstraktních pojmů jako například "Češi", "Italové", je to mnoho milionů jednotlivých lidských bytostí velmi různých. A dohromady je všcj lidských bytostí již přes 7 miliard jedinců.

Též bychom i jim mohli přiřadit vaše  charakterihtiky, nicméně v těch 7 miliardách je velmi malá část malých i velkých darebáků, kteří dělají ostatním všelijaká příkoří od drobných krádeží až po válečné konflikty.

J. Boleslav 29.6.2012 14:20

Re: Moje žena je italštinářka

Taky mám Italy a Itálii rád, a po nedávné návštěvě Florencie, Říma a Verony a dnešním článku p. Pieralliho ještě raději.

J. Boleslav 29.6.2012 14:17

Re: To zní

Ale může na tom být hodně pravdy, vždyť je to v pdstatě pohled z venku. To jen my Češi máme rádi sebemrskačství, stačí si chvíli číst NP. A co třeba teprve Novinky.

R. Langer 29.6.2012 11:40

To zní

skoro jako pohádka... :-)

T. Navrátil 29.6.2012 10:55

Snad na tom něco je

Já bych zase to chování Italů neviděl tak černě. Možná bychom měli přestat skuhrat a začít se trochu víc usmívat.

V. Ondys 29.6.2012 10:26

:)))) Nic ve zlém

stýkal jsem se dost s cizinci a líbilo se mi, že mi ponechávali prostor i s odlišnými názory. Asi to má hodně společného se sebevědomím jednotlivce a naši intelektuální vidinou moudrosti v počtu sdružených hlav.

F. Michek 29.6.2012 10:25

Také jste mi pohladil duši

a navíc tentokráte i diskutující hladili, k tomu včera Itálie s nadhledem vymlaskla Němce, Rosol a Kvitová postupují, dneska nejsem na nikoho a na nic naštvanej. A zítra také nebudu,...

F. Vítek 29.6.2012 10:15

Re: :))))))) Vždycky mi přijde velmi srandovní

Obávám se, že tam vidíte něco, co tam není.

V. Ondys 29.6.2012 9:51

:))))))) Vždycky mi přijde velmi srandovní

podobná snaha příkladně mrsknout ostatní s údajným nadhledem a neponechat na nich, jak si sami poradí s jiným pohledem i názorem. :))))) Tohle je taky dost výmluvný vzor české tolerance.

F. Vítek 29.6.2012 9:17

Díky

Díky za pěkný pohled na nás. Tohle by si měli přečíst všichni ti naši sebemrskači ...

L. Brabencová 29.6.2012 8:49

Aby člověk poznal život v určité zemi,

musí v ní žít od mládí. Tohle jsou jen povrchní znalosti člověka, který je nadšený jinou kulturou. Italové jsou temperamentní národ, těžko srovnávat.

L. Brabencová 29.6.2012 8:47

Aby člověk poznal život v určité zemi.

P. Lenc 29.6.2012 8:44

Ano,

je to všechno více méně pravda.Jenom by tam měl dodatek, že jsme národ neuvěřitelných sebemrskačů, kteří se často považují za nejskorumpovanější, nejvíc okrádaní,světem naprosto nepochopení.Naše kritika vždy míří na ty "nahoře"  my sami jsme vždy čistí jako lilie.Ale dík za článek, pohladil na duši.

O. Uživatel 29.6.2012 8:35

Uživatel požádal o vymazání
H. Grúbr 29.6.2012 6:00

Pokaždé

si rád přečtu, když se o češích píše kladně. Jen si tak říkám, jak jsou na tom asi ve skandinávských zemích, nebo v Kanadě?

P. Pavlovský 29.6.2012 3:02

Moje žena je italštinářka

a Itálii i italskou kulkturu miluje nade všechny jiné. Jinak se ale s Vámi stoprocentně shoduje!