Čtvrtek 25. července 2024, svátek má Jakub
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

SPOLEČNOST: Proč Kain zabil Abela

diskuse (22)

Pro jistotu - bylo to dávno, možná se to už všeobecně neví - bylo to ze závisti. Z té starozákonní biblické alegorie nám plyne moudré naučení: Závist je zlá. Poslední přikázání z biblického desatera v původním textu: „Nebudeš dychtit po domě svého bližního. Nebudeš dychtit po ženě svého bližního ani po jeho otroku ani po jeho otrokyni ani po jeho býku ani po oslu, vůbec po ničem, co patří tvému bližnímu.“ Bohužel, o závisti vidíme a slyšíme ze všech hromadných sdělovacích prostředků každou chvíli. Všichni ti politologové, politikové a komentátoři, co žehrají na rozpolcenost národa v naší zemi, vlastně jen konstatují, že zhruba jedna půlka lidí závidí té druhé. Mimochodem, závidím politologům jejich suverenitu, s jakou analyzují přítomnost a predikují budoucnost. Dá se tím uživit, ba co dím, dají se tím nasekat prachy?

Do budoucna by nám prospělo, kdybychom si připustili, že závidíme až moc. Za komunistů se tolik nezávidělo. Především proto, že nebylo tolik co závidět. Samozřejmě i tehdy existovali někteří lidé bohatší a chudší, mocní a poddaní. Ti bohatší byli pohříchu meloucháři, kteří přišli k penězům díky tomu, že byli šikovnější a pracovitější. Podvědomě jsme si přiznávali, že jejich peníze jsou zasloužené. Vlastní vzpomínka z té doby: stavěli jsme svépomocí halové garáže, bylo skoro hotovo, ale na vnější omítky jsme si netroufali. Sehnali jsme předáka party melouchářů, profesionálních zedníků. Nabídl nám cenu za čtvereční metr, vypadalo to přijatelně, tak jsme si plácli. Když jsem potom zjistil, kolik to hodí jednomu každému z té party, začal jsem hrubě závidět. Vždyť to bylo za dva víkendy bezmála tolik, kolik jsem bral jako inženýr v továrně za celý měsíc. Měl jsem na noc zatopit a větrat v místnosti, kterou jsme jim poskytli jako šatnu. Proč? Jejich pracovní oděvy byly večer propocené. Přestal jsem jim závidět. Pak tu byla vrstva mocných, věrchuška. Už dávno jsme je nebrali vážně, neměli naši úctu a tím pádem jsme jim ani nezáviděli. Přidám jako vzpomínku ten vtip o tom, jak Husák volá z Hradu dolů na blanické rytíře: Vraťte se, bude ještě hůř!

Ještě že přišel převrat a režim se změnil. Po pádu komunismu jsme nastolili nový režim, kterému všichni pracovně říkáme demokracie. Že komunismus nemá perspektivu, bylo jasné už z toho, jak se po převratu v demokracii přímo zázračně rychle začali lidé rozvrstvovat na bohaté a chudé. Jako by čekali jen na tohle. To rozvrstvení je pro lidskou společnost zřejmě přirozené, a v demokracii je tudíž přirozená i závist. Ale závist není jen zlá, jak nám říká Bible. Závist je motorem pokroku a v zemi, kde by dokázali totálně odstranit závist, by rapidně poklesl HDP. Ostatně na nedostatek závisti vlastně asi minulý režim dojel. Pochopitelně se skokem do demokracie, převratem, nastoupil i překmit závisti. Tak vzniklo té závisti mnoho. Všeho moc škodí. Vzájemně se nenávidět, vymýšlet si nadávky... to je škoda času a zdraví. Mimochodem, závidím tomu, kdo vymyslel tu rafinovanou nadávku - lepšolidi. Ten musí mít hroší kůži, na toho prostě nemám.

Tak co s tím? Mnoha lidem vadí, že se v téhle demokracii dají sehnat velké peníze moc snadno, bez práce, bez skrupulí. Pochopitelně ti, co to neumí nebo jim to svědomí nedovolí, závidí. Zejména když vidí, že některé to hrabání majetku zůstane bez trestu. Chtělo by to demokracii vylepšit, stát je nám ještě hodně dlužen proti tomu, co jsme od něj očekávali. Zatím můžeme jen závidět odměny státním úředníkům. Ale začněme u sebe. Stačilo by krotit závist. Novoroční předsevzetí rozhodně nemůže uškodit. Ostatně druhý a třetí ústavní činitelé, státníci, nás o to v novoročním projevu nepřímo poprosili. Samozřejmě účinné pro krocení závisti je náboženství. Všichni jsme si před Bohem rovni, boží mlýny, poslední soud, blahoslavení, kteří zůstávají chudí z vlastní vůle atd. Náboženství je všeobecně dobré pro duševní zdraví. Náboženství je slučitelné s moderní vědou, Albert Einstein byl svým způsobem věřící.

Bohužel, mezi jiné špatností, které napáchal minulý režim, patří i to, že zdecimoval církve. O tom, že je náboženství užitečné pro obyčejný život, se můžeme přesvědčit v sousedním Bavorsku, zemi tak bohaté i pobožné. Samozřejmě tím nechci nabádat, abychom si brali ze sousedů vzor. Už proto, že my nejsme Bavoři, jsme Češi. Hlavně ale nebuďme havloidi, dobrotrusové, pražští kavárníci, lepšolidi, nevím co ještě. Jako výjimku si vyprosím sluníčkáře, sám taky věřím, že bude líp. Ovšem ne díky nějakému hnutí, vlastním přičiněním. Mark Twain: „Pomocnou ruku najdeš nejsnáze na konci svého ramene.“

Aston Ondřej Neff
25. 7. 2024

Kolik by stálo přemalování červených pruhů sanitek na zelené? Jak se asi přemýšlelo? Představuji si...

přečetl Panikář
25. 7. 2024

Že mají dámské plavky předvádět muži, považovali diskutující, včetně řady ženských sportovkyň, za...

Válka byla jen poslední kapkou, kterou by česká energetika bez problémů ustála, kdyby již předtím...

Zdeněk Roller
25. 7. 2024

Co je tohle za stát, ten Egypt? Vždyť rozhodně nepatří mezi ty vysloveně chudé. Přitom v areálu...

Ivo Fencl
25. 7. 2024

Roku 1952 se Velinského trampská parta s Foglarem setkala v Hostivaři, kde byli Dvojkaři na...

Aston Ondřej Neff
22. 7. 2024

Biden byl to přes všechno snahu starý bílý heterosexuální muž, tedy živočišný druh na odpis. Paní...

Aston Ondřej Neff
24. 7. 2024

Ani komunisté v dalším režimu se neodvážili odstranit červenomodrobílý symbol z věží tanků, křídel...

Aston Ondřej Neff
23. 7. 2024

Určitě nejsem sám, kdo by rád pravicový koncept podporoval. Ze setrvačnosti volím ODS od jejího...

Marian Kechlibar
22. 7. 2024

Služba Crowdstrike, která se používá k ochraně různých korporátních počítačů před malwarem,...

Lukáš Kovanda
23. 7. 2024

Predikční platformy, jako je PredictIt, jež umožňují sázet na výsledek prezidentského klání jako...

ČTK, Lidovky.cz
24. 7. 2024

Fotbalisté Argentiny nakonec na úvod olympijského turnaje podlehli Maroku 1:2. Vyrovnávací gól v...

ČTK, Lidovky.cz
24. 7. 2024

Český tenista Jakub Menšík porazil na antukovém turnaji v Umagu 6:4, 6:3 Itala Luciana Darderiho a...

ČTK, Lidovky.cz
24. 7. 2024

Světová tenisová jednička Jannik Sinner z Itálie oznámil, že se kvůli angíně nezúčastní...

ČTK, Lidovky.cz
24. 7. 2024

Fotbalisté Slovanu Bratislava v úvodním utkání 2. předkola Ligy mistrů remizovali v Celje 1:1....

jhr Jan Hron, ČTK
24. 7. 2024

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v úvodu projevu v americkém Kongresu řekl, že svět čelí střetu...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz