Úterý 29. dubna 2025, svátek má Robert
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 99 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

SPOLEČNOST: Proč jsme vlastně všichni tak nas... éé... rozčilení?

Odpověď je vcelku jednoduchá. Protože se naše společnost octla ve stavu naprostého zmatku. Tím nemyslím zrovna to, že pár politických šílenců a několik politických negramotů spolu s dalšími hazardéry a poněkud alternativně myslícími osobami poslala ke dnu vládu. To je jen jeden z posledních průvodních jevů.

Pokud bychom věc posuzovali podle starých pouček, měl by být dneska pro většinu lidí v rozvinutém světě a tedy i u nás přímo „ráj“. Tedy alespoň v materialistickém pojetí. Zapomeňme na předvolební bláboly levice i takzvané „skutečné pravice“ a různých alternativců a podívejme se kolem sebe. My i Evropa žijeme v pohodlí a nadbytku. Až na výjimky bydlíme z hlediska historického luxusně, jídla je až příliš, svoboda nás skoro zaplavuje, furt se o nás někdo stará, že abychom byli šťastní...

Dokonce bezdomovci dostanou - pokud mají zájem - střechu nad hlavu, teplé jídlo a nové a čisté oblečení, kdykoliv si řeknou. No řekněte, jak pravil soudruh Paroubek, kdo a kde jinde jindy na to měl?

V tom to, jak se zdá, není. Je to v té najednou nabyté svobodě a hlavně v nekonečném výběru možností. Ovšem i starání. A v nutnosti se stále rozhodovat. Člověk totiž není jen racionální mozek, který má „rozhodování rád“. Ale je také a možná hlavně výtvor přírody a vývoje. Jako skupinoví savci – či společenští savci – potřebujeme k životu nejen neustálou změnu, byť třeba k lepšímu, ale také množství trvalých rituálů a společenských konvencí. A dnes se sice většina z nás má „dobře“, ale neustále nám někdo tuče do hlavy něco, co zcela, ale zcela určitě „potřebujeme“, co „musíme mít“, a vyhrožuje nám, co nesmíme dělat. Kouřit, jíst tlustý, mluvit sprostě, používat „zbytečně“ auta a tak vůbec. Většina z nás, jako savec žijící od pravěku ve skupinách a společensky, potřebuje a dnes silně postrádá takzvaný „bezpečný prostor“, v kterém se bude bez obav pohybovat a kde nebude vystaven přílišnému tlaku čehokoli cizího, co by jej mohlo ohrožovat. Vzpomeňte si, co víte o zvířatech. A člověk je stále a pouze hlavně společenské zvíře. Když budete zmenšovat jakémukoli zvířeti jeho bezpečný prostor, nakonec zaútočí. I když je budete krmit a ošetřovat a vůbec. A pokud budete stále a stále rušit a měnit podmínky života skupině savců, vznikne vnitřní napětí, společenská hierarchie bude narušena a výsledkem je neklid a nakonec destruktivní chování. Jedince i skupiny.

Až donedávna jsme žili celkem spokojeně. V diktatuře, kde byly zajištěny po prvotních zmatcích a násilí „sociální„ ale i společenské „jistoty“. Uměli jsme se v tom prostě pohybovat. A nejen v naší části Evropy. My na Východě a oni na Západě, kde sice byla demokracie, ale místně omezená, bez přílišného vlivu cizích prvků. A tak byly vnější i vnitřní vztahy jasné a „konsolidované“. V tom jsme uměli my tady na Východě chodit. Přátelství bylo „nerozborné“, vítězství pracujícího lidu bylo „jisté“, internacionalismus byl „všeobecný“ a pokrok „nezadržitelný“. Budoucnost byla „světlá“.

Rozpadem východního bloku se vše změnilo. Poměrně lacino jsme my na Východě získali svobodu, aby se ukázalo, že o ni mnoho z nás tak moc nestojí. Kdo nevěří, ať se podává na volební výsledky za posledních dvacet let, kde nereformovaní komunisté a velká část sociální demokracie hlásá právě ten „návrat k jistotám“. A nejde jen o nostalgii starých dědků a babek. Jak to napsal jeden z diskutujících na internetu, když se mluvilo o krizi a jejím vyřešení. Jako odpověď na hlasy „modrých ptáků“ pravil: „Jsem mladý, ale raději budu stát frontu na pomeranče než frontu na pracovním úřadě.“

Ten člověk nemluví o vysokých ideálech a demokracii. A o radosti ze svobody. Mluví o svém strachu z nejistoty. Ostatně stejně tak, jako Francouz, když se klepe před polským instalatérem. „Jistota“, která začala po roce 1945 rozdělením světa a založením EU a vytvořením „tábora socialismu a míru“, rozpadem železné opony zmizela. Cizinci se valí přes hranice, cizí zboží zaplavuje „naše (i jejich) regály“. Zákazník občan je zmaten. Neví, kdoje kdo, a co je nejhorší, často ani nejde zjistit, zda jde o zboží „naše„ a nebo „jejich“. Tedy jedna ze starých „jistot“. Něco, podle čeho byli celé dlouhé generace lidé zvyklí hodnotit a posuzovat to, co je „dobré“ a co „špatné“.

Výrobky valící se na nás ze všech stran nás matou. My na Východě jsme byli zvyklí prostě jednat podle toho, zda mýdlo mají a nebo nemají. Koupit a nebo jít shánět. A na Západě byli zvyklí na svých pár oblíbených značek. A najednou ten zmatek! V oddělení drogerie nám nabídnou 50 druhů mýdel. Místo toho, aby nás to uklidnilo, nás to znervózní. Vybral jsem sakra skutečně to nejlepší a cenově nejhodnější mýdlo? Toť otázka. Opakuje-li se však podobná otázka v tisících modifikací, v tom, ke kterému lékaři máme jít, na jakou školu má chodit naše dítě, jaké auto si koupit a nebýt za blbce, kam a zda jet na dovolenou atd. , jsme nervózní. A začneme tento stav považovat podvědomě za špatný.

Podívejme se na otevřeného intelektuála a svobodomyslného myslitele vůbec, Václava Havla. Jeho upřímně myšlená slova o tom, že nechápe, proč se dováží do supermarketů máslo z celé Evropy a nebo dokonce i dále ze světa, jsou ukázkou. On, svobodomyslný člověk, je přímo čítankovou ukázkou nepochopení toho, jak se dnes technikou a vědou změnil svět. A co přináší.

Porovnání nejlépe vynikne, podíváme-li se na podobný příklad. To když mnozí „intelektuálové “ a lokální politici za první republiky křičeli, že není potřeba vozit boty ze Zlína od nějakého Bati do Prahy! Protože my tady máme vynikajících ševců dost. Hloupost těchto myšlenek o ševcích je dnes jasná, u dnešních novinek to, jak se zdá, není dodnes jasné mnoha lidem.

Technika, doprava a rychlost nás znejišťují. I díky ní se začali objevovat cizinci. Cizí „cizinci“. Ne „naši“ cizinci odněkud z Itálie a nebo podobně. Úplně „cizí“ cizinci! A „cizinec není našinec“, jak je známo z oné Werichovy pohádky. Navíc i ti cizinci, kteří by snad mohli být trochu jako „našinci “ – Ukrajinci, Moldavané a podobně - jsou najednou „jiní“. Ti, kteří přicházejí, jsou „hladoví“ (po práci), jsou schopni všeho (hlavně dělat to, co my nechceme za peníze, které jsou pro nás malé). A to jsou, nezapomeňme, ti lepší cizinci. Co ti nebezpeční? Fanatičtí muslimové? Fanaticky pracovití Číňani? Neuvěřitelně vitální a šikovní Vietnamci? Co teď, milý občane?

I z naší vlastní politiky jsme zděšeni. Ani za dvacet let jsme si na demokracii nezvykli. Je nová, syrová, surová, nepřehledná a jiná. Děsí nás. Nevíme, co bude. Nevíme, kam se řítíme. Nevíme, kdo je „hodný„ a kdo „zlý“ A v duchu tiše sníme o době, kdy to bylo jasné, kdy „oni„ byli zlí a „my„ jsme byli hodní a drželi jsme spolu. I když Franta odvedle byl sice u komoušů, ale byl to slušný člověk, že jo? A dalo se s ním „domluvit“!

Tak tohle všechno nám provedla ta zatracená nová doba. A proto jsme nespokojení, proto nad plnými vozíky v samoobsluhách nadáváme na poměry a u auta, o kterém jsme dříve ani nesnili, řveme že „ti blbci“ nestaví a neopravují silnice abychom se večer u nejnovější barevné ploché obrazovky ujistili, že je to samý mord a lumpárna a v tý telce fakt nic nedávají - jen asi dvacet a nebo padesát programů.

Ne, ne. Nás nenasírá ani tolik to, co se děje, ale to, že to mu nerozumíme. Protože se toho bojíme. A hlavně že nemáme vůbec žádný klid. Už dvacet let! A pořád je to stejný! Totiž jiný!!! A furt jen samý novoty! A tak si přejeme konečně nějaký klid. Nejen ten „na práci“, ale tak vůbec.

A podle předpokladů budoucích volebních výsledků a podle množství nově vznikajích stran, co všechno vědí a všechno vyřeší, jen jak dostanou naše hlasy, lze si jen zapět s pány W+V: „... až přijde spásonosný osel, už se věří oslovi, jen když nás ten osel hlučně osloví... “

A až budete sledovat diskuze v parlamentu a o nové vládě, nerozčilujte se. Škodí to zdraví. Jen se dívejte, kdo nejvíc „kejhá a hýká “ To je ten osel, co nás všechny chce vést. A sám neví kam.

Aston Ondřej Neff
29. 4. 2025

Řečnická otázka nevyžaduje odpovědi.

přečetl Panikář
29. 4. 2025

Proč nadstandardy ve zdravotnictví nebudou

Ondřej Neff
29. 4. 2025

Sobotní pohřeb papeže Františka byl významná společenská událost.

Jan Bartoň
29. 4. 2025

Žádný „normál“ či průměr nerozhoduje.

Tomáš Vodvářka
29. 4. 2025

Nám zůstanou oči pro pláč, pocit neurčitého hnusu...

Aston Ondřej Neff
26. 4. 2025

Reality show jsou oblíbený televizní formát.

Aston Ondřej Neff
28. 4. 2025

Opravdu se nechci zúčastnit debaty o potratech.

Aston Ondřej Neff
29. 4. 2025

Řečnická otázka nevyžaduje odpovědi.

Jan Bartoň
28. 4. 2025

Podle Trumpa je dohoda s Ruskem připravena.

Chechtavej tygr
26. 4. 2025

Přijde sedm trpaslíků na audienci k papežovi.

Lidovky.cz, ČTK
29. 4. 2025

Extraligovými šampiony v sezoně 2024/2025 se stávají hokejisté Komety! Brňané díky gólům Američana...

Barbora Doubravová
29. 4. 2025

Piráti půjdou do sněmovních voleb ve spolupráci se Zelenými. Straně by měli podle jejího...

Lidovky.cz, ČTK
29. 4. 2025

Zřejmě tři lidé v úterý vpodvečer přišli o život při střelbě v centru švédského města Uppsala,...

Radka Kvačková
29. 4. 2025

Už přesně nevím, o kom byla řeč, nezaujalo mne ani tak jméno, jako spíš poznámka, že šlo o...

Lidovky.cz, ČTK
29. 4. 2025

Čtyři děti ve věku od sedmi do 18 let v pondělí odpoledne přišly o život a několik dalších utrpělo...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz