Čtvrtek 18. července 2024, svátek má Drahomíra
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

SPOLEČNOST: Proč jsem signatáře nepotěšil

  12:38
Myslím, že v něčem předkladatelům rozumím. Chápu, že jejich iniciativa je projevem určité hluboké nespokojenosti s tím, jak jsme nedokázali pojmenovat a vyrovnat se s tím, co bylo před rokem 1989, chápu ono znechucení nad tím, jak nezřetelné zůstávají hranice mezi vinnými a nevinnými, mezi zločiny a jejich oběťmi. Jak málo jsme dokázali učinit zadost elementární spravedlnosti.

Také chápu, že iniciativa směřující ke "zrušení komunistů" zrcadlí hluboké znepokojení a znechucení nad tím, že se KSČM pro jistou část občanů stala stranou, která zaslouží, aby byla jejich protestními hlasy legitimizována. Rozumím oné bezmoci a pocitu, že za takovou neschopnost budeme jednou pykat.

Tahle nespokojenost je vážná věc a nelze ji odbýt. Pochybuji ale, že věci pomůžeme požadavkem na „zrušení komunistů“ či požadavkem zakázat alespoň symboly diktatury.

Je mi upřímně jedno, jak se jmenuje komunistická strana. Co mi vadí, je starý způsob myšlení. A co mi nejvíce vadí na naší politické scéně, je touha zlikvidovat, zadupat toho druhého, který si myslí něco jiného než já. Ale tohle není jen návyk komunistické strany. Takovouhle bolševickou mentalitu, nulovou toleranci, nacházím bohužel i jinde. Někdo to řekl už na začátku 90 let: Nebojujme ani tak s komunisty, jako s tím kouskem komunisty, kterého máme mnozí v sobě. Denně se střetáváme s dědictvím totality - obyčejnou nesnášenlivostí počínaje a popíráním principů občanské společnosti konče. Myslím, že by bylo neštěstím, kdybychom se rozhodli jít cestou, která tento sklon posiluje, kdybychom zadupávali ty, kteří myslí jinak, byť sebepodivněji, kdybychom si osvojili myšlení, které právem spojujeme s uvažováním „bolševickým“.

Signatáři petice namítají, že komunisté v naší zemi jsou stejným ohrožením demokracie, jako byli nacisté. Jenže to není argument, který by měl oporu v reálném chodu dějin. Nacisté byli poraženi až po strašných obětech. Oproti tomu nelze popřít, že na demontáži komunistického režimu měli jistý podíl komunisté, kteří se odvolávali k humanistickému obsahu idejí socialismu. To, že komunisty ovládaný československý federální pseudoparlament 29. prosince 1989 zrušil ústavní články o vedoucí úloze KSČ patří k zázraku pokojného osvobození od komunistické diktatury. Můžeme si zkrátka myslet o povaze převratu v roce 1989 leccos, ale nemůžeme popřít existenci komunistů, kteří revidovali své ideologické pozice a nebo jen pragmaticky pomohli otevřít cestu k demokracii a právnímu státu.

Poprvé byla debata nad zákazem komunistické strany otevřena již v roce 1990. V Občanském fóru tenkrát nikoli náhodou převážil názor, že komunisty je třeba porazit v demokratické politické soutěži. V zásadě se nám to podařilo, poněvadž na naší straně byla pravda, i proto, že naše víra v demokracii a svobodu byla dost silná, abychom našli správné a přesvědčivé argumenty. Nevidím žádný důvod, abych toto stanovisko nehájil i dnes a neřídil se jím v rámci standardního politického souboje.

Za předpokladu, že se respektují základní pravidla demokracie - a tato pravidla dnes všechny parlamentní strany respektují -, budu mezi demokratickou diskusí a zákazem vždy volit demokratickou diskusi. Nebudeme přeci dodatečně prohlašovat za zločince ty, které patnáct let v parlamentu respektujeme a během těchto let prokazatelně žádné zločiny nespáchali. Bylo by neštěstí kdybychom uvažovali jinak.

Bojím se zkrátka, že záměr zrušit komunistickou stranu nejen oslabuje demokratické úsilí směřující k překonání reziduí komunistické totality, ale že je také z rodu dobrých úmyslů, které dláždí cestu do pekel. A že na takto dobře míněné cestě, pokud bychom ji se vším, co předpokládá, nastoupili, bychom nakonec mohli opsat kruh, který by nás vrátil někam, kde jsme už jednou vinou bolševických praktik byli a odkud jsme se, pánbůh zaplať, horkotěžko vymotali...

Právo 21.10.2005

Lubomír Zaorálek
předseda Poslanecké sněmovny

Dalibor Matušinský
18. 7. 2024

Příčin je, jak to už tak bývá, několik. První ránu dal tištěným médiím internet a tu už před...

Stanislav Křeček
18. 7. 2024

Jako nečlenský stát OSN uznala Palestinu více než stovka států . Jako stát bez státní suverenity,...

Aston Ondřej Neff
18. 7. 2024

Premiér Fiala oznámil že Korejci tam dostaví dva bloky a vláda s nimi vyjedná opci na dva další...

jaz Jan Ziegler
18. 7. 2024

Vyvlastnění Hohenbergů respektive potomků arcivévody Františka Ferdinanda d´Esté a jeho ženy Marie...

Aston Ondřej Neff
16. 7. 2024

Je až pozoruhodné, jak malou pozornost vyvolalo v našich médiích oznámení Roberta Fica z minulého...

Aston Ondřej Neff
15. 7. 2024

Událost vyvolala celosvětovou odezvu. Naši političtí předáci reagují lidsky a věcně, přinejmenším v...

Marian Kechlibar
16. 7. 2024

Ve špionážní klasice Fredericka Forsytha Šakal se nachází scéna, která musela až do včerejška na...

Aston Ondřej Neff
17. 7. 2024

Nedávná změna vzezření Psa se chystala delší dobu. Do zákulisí nevidím, jen mohu usuzovat, že s...

Aston Ondřej Neff
18. 7. 2024

Premiér Fiala oznámil že Korejci tam dostaví dva bloky a vláda s nimi vyjedná opci na dva další...

Dominik Stein
18. 7. 2024

Pokračující humanitární pomoc, další výcvik vojáků nebo obnova zničené země. Česko v Londýně...

Marek Hudema
18. 7. 2024

Dva nové bloky v jaderné elektrárně Dukovany má postavit korejská společnost KHNP. Vláda ji nedávno...

Lidovky.cz, ČTK
18. 7. 2024

Premiér Petr Fiala na summitu Evropského politického společenství (EPC) v Británii podepsal s...

uza Oldřich Haluza
18. 7. 2024

Nepomohlo každodenní čištění horkou vodou ani zvýšený dohled ze strany městské policie. U laviček...

Josef Kopecký
18. 7. 2024

O navrhovaném sloučení sociálních dávek v jednu „superdávku“ jednal s prezidentem Petrem Pavlem...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz